Ať už se to developerům líbí, nebo ne, ceny nového bydlení v Praze minimálně na nějakou dobu dosáhly na svůj strop. Podle ve středu zveřejněných statistik z pera největších developerských firem ve druhém čtvrtletí dokonce mírně mezikvartálně poklesly.

Jde přitom o první zlevnění po prudkém růstu cen v posledních čtyřech letech. I když činí jen 2,5 procenta, což znamená, že průměrná cena za metr čtvereční poklesla ze 104,6 tisíce na 102 tisíc korun.

„Považujeme to za krátkodobý výkyv, který způsobilo zařazení dvou velkých levnějších projektů do prodeje. Nadále očekáváme, že ceny nových bytů v Praze mírně porostou, a to v jednotkách procent. Tedy výrazně méně než v minulých letech, kdy se od roku 2015 zvýšily ceny téměř o 90 procent,“ komentoval výsledky šéf Central Group Dušan Kunovský.

Je ovšem otázkou, zda už ceny nejsou tak vysoko, že jejich výši přestávají akceptovat jak zájemci o bydlení pro vlastní potřebu, tak investoři, kteří v posledních letech vydělávají také na rychle rostoucích nájmech.

Letošní prodeje nového bydlení v Praze se totiž zatím vyvíjejí tak, že budou velmi pravděpodobně nejnižší za posledních sedm let. Od dubna do června se prodalo 1300 bytů, před rokem za stejnou dobu to bylo 1550. Navíc přestává platit i argument, že není z čeho vybírat. Nabídka bytů je meziročně o pětinu vyšší.

TRYSKÁČ
Předplatné Forbesu TRYSKÁČ

Vše tedy nasvědčuje tomu, že průměrné ceny okolo sto tisíc korun za metr čtvereční vydrží v Praze delší dobu. Za Forbes spíše sázíme na jejich další pokles. Obzvlášť pokud se potvrdí očekávané zpomalení ekonomiky.