skip to main content
Design

Ceny Czech Grand Design letos ovládla dvojice Herrmann & Coufal

Patnáctý ročník Cen Czech Grand Design má vítěze. Letošními Grand designéry, tedy absolutními vítězi ročníku napříč kategoriemi, se stala dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Do Síně slávy byl pak za celoživotní přínos oboru uveden Jiří Pelcl.

Spolupráce designérů Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala začala už během studia na UMPRUM. Tématem jejich tvorby se staly nejen běžné věci každodenního života jako věšáky, lampy, police, stolky a židle, ale třeba i kompletní informační systémy měst.

Dvojice za sebou má úspěšné spolupráce s výrobci mmcité nebo Master & Master. Loni dokázali zaujmout také minimalistickým svítidlem Capsule pro firmu Lucis.

Capsule pro firmu Lucis
Reklama

Nebo také skříňkou Roletta, která vznikla ve spolupráci s firmou Futuro. „Baví nás, jak nikdo nedokáže definovat, co vlastně design je. Máme tak velké pole možností, co dělat,“ uvedl Eduard Herrmann.

Skříňka Roletta

I v kategoriích móda a šperk letos zazářili muži. Módním designérem roku se stal Jakub Polanka s kolekcí F/W 2020 a S/S 2021, ve kterých použil materiály starých uniforem a pánských obleků.

V kategorii Designér šperku měl pak největší úspěch Zdeněk Vacek, člen zaniklého dua Zorya, se svým dlouho očekávaným sólo počinem. Vítězství mu přinesla kolekce nazvaná Báze, v níž svoji charakteristickou surovou estetiku zjemnil zdobnými prvky.

Reklama
Náušnice Zdeňka Vacka

Do Síně slávy za celoživotní přínos oboru letos vstupuje Jiří Pelcl. Designér, architekt, pedagog a bývalý rektor UMPRUM, který je už několik dekád jednou z nejvýraznějších osobností české designérské scény, kterou pomáhal během 90. let budovat.

V rámci své kariéry působil i jako interiérový architekt pro Václava Havla na Pražském hradě a vedle vlastní autorské činnosti se věnuje také designu pro průmyslovou výrobu.

Předplatné Forbesu
KUP TEĎ!
9/2021

Jeho návrhy pro Český porcelán a sklárnu Crystalex se staly ikonami českého designu a dodnes pokračuje jeho spolupráce s předními českými značkami, jako jsou mminteriér, Bomma, Le Bon, Preciosa, Verreum, Egoé a řada dalších.

Jiří Pelcl

Jiří Pelcl jednoznačně patří mezi nejvýznamnější porevoluční osobnosti naší kultury. Potvrzuje to nejen jeho uvedení do Síně slávy Czech Grand Design, ale i jeho plánovaná retrospektivní výstava v Moravské galerii v Brně.

Výsledky Czech Grand Design 2020:

  • Absolutní vítěz, Grand designér roku: Herrmann & Coufal
  • Designér roku: Herrmann & Coufal / svítidla Lift, Tension a Balance DIY
  • Módní designér roku: Jakub Polanka / kolekce F/W 2020, kolekce S/S 2021
  • Designér šperku roku: Zdeněk Vacek / kolekce Báze
  • Grafický designér roku: 20YY designers / vizuální identita pro Muzeum literatury
  • Fotograf roku: Shotby.us / fotografie pro šperkařský editorial pro Dolce vita, fotografie pro Prague Pride, editorial pro Swarm Mag, portrét pro Katarzia a fotografie pro Project Sapience
  • Ilustrátor roku: Veronika Vlková, Jan Šrámek / ilustrace pro knihu Apolenka z modrotisku (Romana Košutková, Galerie výtvarného umění v Hodoníně)
  • Výrobce roku: Tkalcovna Kubák / kolekce dek, plédů, koberců, ložního povlečení (Durch Duo), textilní produkty (IHOR)
  • Objev roku: Lappa studio / akustické panely Eclipse
  • Síň slávy: Jiří Pelcl

Reklama
Reklama