Ceny potravin v Česku jsou podle ministra zemědělství Marka Výborného stabilizované. Žádný důvod pro to, aby potraviny zdražily, není, řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Doplnil, že bude ostražitý, jak se ceny potravin budou vyvíjet.

Snížení DPH na potraviny z patnácti na dvanáct procent, které platí od začátku roku, se do cen potravin podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy promítlo. Ukazuje to mimo jiné uvádění cen s přesností na haléře, řekl.

„Skutečně se nižší DPH promítá do konečné ceny,“ řekl Prouza v ČT. Uvádění cen s přesností na haléře podle něj není marketingový trik, ale odvíjí se od poklesu DPH o tři procentní body. „Pokud to chcete promítnout, tak se musí vrátit haléře,“ řekl.

Upozornil, že se při sčítání na pokladně nezaokrouhluje každá položka zvlášť, ale až celková částka. Zároveň uvedl, že pokud bude stát tlačit na konkurenci mezi dodavateli a sníží překážky v dovozu, ceny dále klesnou.

Ceny potravin se podle Výborného se začátkem roku nezvedly, jak avizoval například prezident SOCR Prouza, a jsou stabilizované. „Budu velmi ostražitý, jak se ceny potravin budou vyvíjet, důvod pro zdražování nevidím,“ dodal.

S obchodníky se chce dál pravidelně setkávat, další schůzka by se mohla uskutečnit v letošním prvním čtvrtletí. Ceny potravin podle něj závisí především na stabilizaci konkurence mezi obchodníky i potravináři.

Před koncem roku Prouza opakovaně uváděl, že potraviny od ledna zdraží. Řetězcům podle něj dodavatelé oznamovali navýšení cen o pět až deset procent. Riziko zdražování se ale podařilo zažehnat, a to zejména díky dojednané podpoře firem s cenami energií, řekl dnes v České televizi.

Minulý týden bylo proti loňskému prosinci levnějších jedenáct ze třinácti potravin, které ve svých předběžných měsíčních průzkumech sleduje Český statistický úřad. Nejvíce, přibližně o 4,77 procenta na 208,02 koruny, klesla cena za kilogram másla. O 4,76 procenta méně, 46,58 koruny, stálo deset vajec.

Ve srovnání s prosincem naopak zdražil kilogram brambor, a to o 12,56 procenta na 27,70 koruny. Vyšší cenu měl dále kilogram pšeničné hladké mouky. Ve třetím lednovém týdnu stál 20 korun a 40 haléřů, v prosinci vyšel na 19,56 koruny.

Potraviny byly se začátkem letošního roku přeřazeny do nižší sazby DPH dvanáct procent. Naopak do základní sazby DPH jednadvacet procent se přesunula většina nápojů.