Ceny ropy v úterý rostou. Investoři čekají na výsledky návštěvy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena na Blízkém východě, kde se bude snažit jednat o zastavení války v Pásmu Gazy a zmírnění napětí v regionu, který je hlavní oblastí těžby ropy.

Kolem 18:10 SEČ cena severomořské ropy Brent rostla o 1,2 procenta na 78,96 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 1,3 procenta a prodávala se za 73,69 dolaru za barel.

Blinken se v pondělí setkal s faktickým vládcem Saúdské Arábie a v úterý přistál v Káhiře, kde se sešel s egyptským prezidentem. Palestinci doufají, že návštěva přinese příměří před hrozícím izraelským útokem na hraniční město Rafáh, kde se nyní nachází asi polovina obyvatel Pásma Gazy.

USA se jako hlavní diplomatický partner Izraele společně s Egyptem a Katarem angažují ve zprostředkování jednání s Hamásem, který ovšem ve shodě s Evropskou unií pokládají za teroristickou organizaci. Vyjednavači minulý týden zástupcům Hamásu představili návrh dohody o novém příměří v Pásmu Gazy. Osud dohody, ke které se Hamás dosud oficiálně nevyjádřil, je nicméně zatím nejistý. Hamás požaduje ukončení izraelské ofenzivy a úplné stažení izraelských vojsk.

Současně Spojené státy pokračovaly v kampani proti Húsíům v Jemenu, jejichž útoky na námořní lodě narušily globální obchod. Skupina své nedávné útoky označila za akt solidarity s Palestinci a varovala, že pokud izraelské útoky na Gazu neustanou, bude své akce dále stupňovat.

Růst ceny ropy ale v úterý zbrzdily obavy o další vývoj poptávky. Analytici se domnívají, že vyšší úrokové sazby po delší dobu, než se doposud čekalo, v USA i jinde a rozkolísaná čínská ekonomika by mohly omezit spotřebu ropy, napsala agentura Reuters.