Trh s energiemi se po krizi z roku 2022 relativně stabilizoval. Ceny se ustálily na nové úrovni, dodavatelé snižují ceníky a před mnoha zákazníky, kterým brzy končí fixace, stojí otázka, zda je fixovat i nadále a případně na jak dlouhou dobu.
Podle šéfa největšího alternativního dodavatele elektřiny a plynu v Česka EP Energy Trading (EPET) Petra Švece ale už moc prostoru ke snížení cen energií na trhu není.
„Pokud vezmeme fundamenty a okolní podmínky energetického trhu, tak se můžeme v podstatě bavit o tom, že ceny komodit mohou jít ještě někde o deset procent níže. Víc už to asi nedáme,“ dává prognózy ohledně vývoje cen elektřiny a zemního plynu pro letošní rok.
A vzápětí odpovídá na otázku, o jakém typu fixace by v dnešních podmínkách přemýšlel, pokud by měly být vzhledem k budoucímu vývoji cen dnes nejvýhodnější.
„Ceníky jsou opravdu poměrně hodně nízko, takže doporučujeme fixaci. A s tím, jak vidíme ten vývoj cen energií i na další rok nebo do roku 2026, tak je podle mě ideál teďka fixovat ceníky tak na jeden rok,“ říká šéf firmy, jejíž konsolidovaný obrat loni překonal 35 miliard korun.
Je energetická krize opravdu za námi? Prosadí se LNG plyn, nebo jej opět vytlačí levnější zemní plyn z východu? A co se stane s cenami elektřiny a plynu v Česku, až začneme elektřinu dovážet? To vše jsme s Petrem Švecem probírali v podcastu.