Americká vláda ve středu zařadila na svou černou listinu dalších osm čínských firem. Důvodem jsou obavy o národní bezpečnost a zahraniční politiku. Firmám zařazeným na listinu se tak nyní zhorší přístup k americkým technologiím, uvedla agentura Reuters. Rozhodnutí přichází v době zvýšeného napětí mezi Pekingem a Washingtonem kvůli postavení Tchaj-wanu a kvůli některým obchodním otázkám. Čína rozhodnutí spojených států kritizuje.

U některých čínských společností se Spojené státy odvolávají na jejich pomoc při vývoji čínských vojenských kvantových počítačů. Na seznam bylo nově přidáno celkem 27 subjektů, kromě Číny také z Japonska, Pákistánu a Singapuru. U některých subjektů a osob z Číny a Pákistánu bylo uvedeno, že přispívají k pákistánským jaderným aktivitám nebo k programu balistických raket.

Jiné byly na seznam přidány kvůli pomoci při modernizaci armády nebo za účelem zabránění tomu, aby americké technologie pomáhaly Číně při vývoji kvantových počítačových aplikací pro její armádu, dodalo americké ministerstvo obchodu.

Mluvčí čínského ministerstva obchodu Šu Ťüe-tching uvedla, že se Čína důrazně staví proti sankcím na čínské společnosti a vyjádřila s rozhodnutím velkou nespokojenost. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien na tiskové konferenci dodal, že Čína podnikne všechny nutné kroky k ochraně svých firem a vyhrazuje si právo přijmout protiopatření.

Dodavatelé firem uvedených na seznamu budou muset nejprve požádat o licenci, než jim něco prodají. Licence však bude s velkou pravděpodobností zamítnuta, poznamenal Reuters.

Od nástupu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa se černá listina stále častěji využívá kvůli národní bezpečnosti a zahraniční politice. V roce 2019 se na seznamu ocitla čínská firma Huawei, která tak přišla o důležité dodavatele. V důsledku toho se její výroba mobilních telefonů dostala do vážných problémů.