skip to main content
Breaking News

Černý pátek ve znamení stávek. Zaměstnanci Amazonu upozorní na špatné pracovní podmínky

Zaměstnanci americké společnosti Amazon plánují na slevovou akci Black Friday koordinované stávky ve více než dvaceti zemích. Chtějí mimo jiné upozornit na špatné mzdové podmínky, informoval německý odborový svaz Verdi. Německo je po Spojených státech největším trhem Amazonu.

Podle svazu se poslední listopadový pátek chystají stávkovat pracovníci v německých střediscích Amazonu v Rheinbergu, Koblenci a v Grabenu. Internetový portál Vice.com uvedl, že kromě Německa a Spojených států se k protestu chtějí připojit i kolegové v Bangladéši, ve Francii, Španělsku, Indii, Itálii, Británii, na Slovensku, v Turecku, Austrálii, na Novém Zélandu, v Mexiku, Kambodži nebo v Jihoafrické republice.

Reklama

Mluvčí Amazonu pro Českou republiku, Polsko a Slovensko Miroslava Jozová pro Českou tiskovou kancelář uvedla, že nemá informace o tom, že by se stávka týkala českého nebo slovenského trhu.

Reklama

Amazon už roky čelí kritice, že zaměstnance špatně platí a že musejí pracovat v obtížných podmínkách. „Našim pracovníkům už teď poskytujeme atraktivní pracovní podmínky, včetně mezd, benefitů a bezpečného pracovního prostředí. Zákazníků by se žádná taková akce, pokud by se konala, neměla dotknout,“ dodala Jozová.

Iniciativa #MakeAmazonPay chce poukázat na dominantní roli Amazonu v globální ekonomice, zasadit se o lepší pracovní podmínky a vyšší mzdy pro zaměstnance. Ti by podle jejích organizátorů měli také získat právo vstupovat do odborů. V neposlední řadě iniciativa bojuje za to, aby Amazon platil svůj spravedlivý podíl na daních, a prosazuje i větší udržitelnost a ochranu životního prostředí.

Amazon patří k největším internetovým prodejcům na světě. Za iniciativou #MakeAmazonPay stojí mezinárodní odborová organizace pracovníků ve službách UNI Global Union.

Firma loni při slevových akcích Black Friday a Cyber Monday, kdy jsou slevy více na internetu, zvýšila tržby proti stejnému období předchozího roku o 60 procent na 4,8 miliardy dolarů, což činí 109 miliard korun. V částce přitom nejsou započteny jeho vlastní produkty.

Reklama
Reklama