Na trhu kryptoburz je rušno a trh se stále úplně neuvolnil z medvědího sevření. Přesto se i v nejistých vodách občas objeví někdo, kdo dobývá nové trhy rychleji než Vikingové anglické pobřeží.

Evropská burza BITmarkets se objevila teprve v roce 2022, přesto za méně než rok zvládla vstoupit na dvanáct trhů. Za mimořádně rychlý růst si odnesla dokonce ocenění od London Bitcoin Expo. Jak se jí to podařilo, proč věří na regulaci trhu a proč majitele burzovního tokenu nemůže potkat osud klientů FTX, vysvětluje její spoluzakladatel a provozní ředitel Peter Sumer.

BITmarkets má za sebou impozantní start. Kde ležel recept na ultra rychlý růst a na jaké objemy obchodů a celkový obrat se vám podařilo dostat?

Burza vznikla uprostřed medvědího trhu jako technologický startup zaštítěný několika investory. Sám mezi ně patřím. Za jednu část našeho receptu na úspěch považuji byznys plán a důkladnou analýzu vhodných trhů, kde byl o krypto zájem, přitom byznys tuto rukavici ještě nestačil pořádně zvednout.

Začali jsme nejprve v zemích mimo Evropskou unii a po vybudování kvalitní značky, o kterou rostl zájem, jsme operace rozšířili i do Evropy, kde máme aktuálně velmi silné zastoupení. Služby nabízíme v Řecku, následoval vstup také na český, slovenský i polský trh. A právě těmto trhům vděčíme za největší nárůst zobchodovaných objemů, které se v současné době pohybují ve stovkách milionů amerických dolarů.

To by někdo skromnější mohl považovat za finální stav, jak to vnímáte vy?

Stále se vnímáme jako startup a rozhodně u současné podoby skončit nechceme. Naše klientela i obchodní objemy exponenciálně rostou. Nabízíme nakup, prodej a obchodování kryptoměn s více než 150 kryptoaktivy a chceme také uživatelům, kteří nechtějí obchodovat, umožnit vydělávat pasivně formou kryptoměnového earningu a stakingu.

Přijde obrovský příliv institucionálních peněz do kryptoměn a ty získají v očích lidí legitimitu.

Chceme se nyní hodně zaměřit na Blízký východ, konkrétně Spojené arabské emiráty. Cílem je vybudovat v Emirátech i na světové poměry velkou burzu, která by nefungovala podle startupových pravidel, ale jako jakákoli jiná etablovaná firma.

Licenci bychom chtěli získat začátkem příštího roku, mezitím budujeme v Dubaji centrálu s kompletním týmem.

Pohybujete se na trhu, kde rozhodně není nouze o konkurenci. Čím se vám podařilo současnou klientelu oslovit?   

Řekl bych, že je to hlavně na poměry kryptoměnových směnáren a burz nadprůměrná zákaznická podpora, výhody v rámci obchodování a služby pro klienty. Díky tomu první zákazníci šířili povědomí o burze mezi rodinné příslušníky, přátele a známé, což přineslo nabalující se efekt sněhové koule.

Jako burza poskytujeme například klientskou podporu 24 hodin denně, sedm dní týdnu, a to nejen elektronicky, ale také na telefonu a v lokálním jazyce, což se ukázalo pro naši cílovou klientelu jako velmi dobrý tah. Rozhodujícím faktorem byla i naše předchozí zkušenost z finančního trhu.

Kde všude tedy dnes působíte?

Vedle zmíněného Řecka, Česka, Slovenska a Polska je to Chorvatsko, Slovinsko a momentálně spouštíme Španělsko. Jedním z trhů, kde začínáme působit, je Maroko, a z afrických zemí mohu jmenovat ještě Rwandu, Keňu či Mauricius.

Největší výzvou je pro nás ale Blízký východ a Indie. V obou regionech vidíme masivní potenciál. Dohromady nyní aktivně působíme ve dvanácti zemích.

Proč jste se rozhodli zakotvit zrovna v Dubaji?

Dubaj je jednou z nejrychleji se rozvíjejících zemí v oblasti byznysu a podpory firem, které se zaměřují na finanční technologie. Postupně se z ní stává mekka pro kryptoměnové startupy a i díky velké koncentraci špičkových lidí z oboru můžete posouvat kryptoprojekt rychle dopředu.

Dubaj má také velmi pokročilou regulaci kryptoměnového průmyslu, která je srovnatelná například s Velkou Británií či evropskou regulací MiCA (Nařízení o trzích s kryptoaktivy). A zvolila velmi přívětivý způsob, jakým k regulaci přistupuje. Jsou zde otevřeni interakci s kryptoburzami a firmami, které se zabývají digitálními aktivy, a diskutují s nimi o zákonech a zlepšeních, která by mohla pomoci samotnému odvětví růst.

V BITmarkets jste přišli s vlastním utility tokenem BTMT, jaké funkce odemyká a nebojíte se, že regulátoři podobné produkty zaříznou po tom, co loni předvedla FTX s tokenem FTT? 

Je třeba si uvědomit, že náš token není security token, tedy cenný papír, což je kategorie, která dnes asi nejvíce regulátory dráždí. Nejde o investici do firmy, ale o burzovní nástroj přinášející uživatelům určité výhody.

Než jsme token spustili, nechali jsme si udělat několik právních analýz, abychom věděli, že je to skutečně v pořádku. Token byl také auditovaný z hlediska bezpečnosti americkou firmou CertiK a jejími profesionály z univerzit, jako jsou Yale, Pennsylvania nebo Columbia.

Výhody tokenu spočívají v levnějších poplatcích při obchodování. Vlastníci tokenu získají také nadstandardní zákaznickou podporu a přístup na oborové akce, kterých se po celém světě účastníme.

Dostanou též možnost hlasovat o projektech, do kterých by měl BITmarkets investovat. Od příštího roku totiž plánujeme rozsáhlejší investice do různých ESG projektů a chceme dát zákazníkům šanci tato rozhodnutí ovlivnit. 

Scénář, kterým si prošli uživatelé FTX, u nás nastat nemůže, protože klientské prostředky držíme striktně oddělené a vždy máme na burze o dvacet procent větší rezervu, než kolik se na ní nachází prostředků od uživatelů. Více než 99 procent kryptoměn se také nenachází online, ale držíme je v hardwarových peněženkách.  

Kolik tokenů bude existovat a v jaké fázi prodeje se právě nacházíte?

Od začátku března, kdy odstartoval prodej VIP klientům, do poloviny června, kdy jsme privátní prodej ukončili, jsme prodali tokeny v hodnotě přes milion dolarů. V současné době jsme ve fázi předprodeje – rozhodli jsme se dát našim klientům možnost koupit BITmarkets Token za co nejatraktivnější cenu ještě předtím, než vstoupí na burzu. 

Veřejný prodej je naplánován na podzim, listing na burze, a tedy i volné obchodování by mělo odstartovat začátkem příštího roku.

Maximální počet tokenů je 300 milionů, což se však bude v průběhu času postupně snižovat skrze proces pálení, díky kterému bude cena stále atraktivnější. Od předprodeje bude hodnota tokenů stoupat až do samotného listingu, kdy budou spuštěny veškeré výhody, které jsou s vlastnictvím tokenů spojeny. 

Často vystupujete na veřejných fórech v různých zemích. Jaký mezi politiky dnes převládá názor na kryptoaktiva?

Pokud se s nimi bavíte jednotlivě, tak převládá názor, že jde o důležitou technologickou inovaci a ne jen o další spekulativní nástroj. Většina je přesvědčena, že jde o službu, která do budoucna změní finanční průmysl. 

Pochopitelně vnímají i rizika, proto je dnes kladen tak velký důraz na regulaci. Pokud ale pomineme USA, tak většinou regulace nesměřuje k tomu kryptoměny zadusit, ale naopak jim pomoci stát se regulérním průmyslem. Stejná rizika existují na trhu cenných papírů, takže i zde volí politici podobný přístup. 

Co kryptotrhu podle vás dnes nejvíce chybí a jak vidíte jeho budoucnost?  

Řekl bych, že to je transparentní prostředí, což je věc, které mohou správně uchopené regulace dost pomoci. V momentě, kdy budou jednou ustanovené, přijde obrovský příliv institucionálních peněz do kryptoměn a ty získají v očích lidí legitimitu. Stále se totiž najde dost lidí, kteří si myslí, že je to jen nějaký dočasný fenomén nebo bublina. Tak tomu ale není.

Spolu s digitálními aktivy přichází technologie blockchainu, která se už léta používá v různých odvětvích jako nejefektivnější databáze pro logistiku nebo zpracování dat. Existuje mnoho kryptoměn s různými blockchainovými technologiemi a vítězové rozhodně změní fungování finančního průmyslu a posunou fintech spolu s umělou inteligencí na úroveň, která bude automatizovaná a decentralizovaná, čímž zajistí právě větší transparentnost, která v současnosti ve finančním světě chybí.


Slovenský fintech nadšenec Peter Sumer pracoval jako finanční analytik ve firmě zabývající se správou aktiv v Evropě i jako analytik obchodních operací pro obchodníka s deriváty, který je partnerem dubajské burzy zlata a komodit. 

Jako ředitel operací kryptoburzy BITmarkets se snaží přinést více porozumění pro investice do digitálních aktiv a blockchain technologií a zároveň zdůraznit důležitost přechodu z tradičního finančního světa na DeFi.