Jablonecká Atrea dokončila rodinný deal roku. Teď je u expertů na vzduchotechniku na řadě zvětšení továrny na dvojnásobek. 

Vánoční cukroví na stole v polovině února působí na první pohled zvláštně. Daniel Morávek však neodolal a předvádí v kanceláři výsledek práce svých dětí. Ty ho každoročně napečou pro všechny zákazníky jablonecké rodinné firmy Atrea.

Jen pro představu, tohle pečení zdaleka neobnáší jednu cestu do krámu pro suroviny a pár hodin v kuchyni. „Je to operace, která se neobejde bez excelové tabulky,“ říká šéf a většinový vlastník firmy.

Za rok to bude třicet let od transformace živnosti jeho rodičů Petra a Taťány Morávkových na plnohodnotnou firmu. Atrea od té doby intenzivně pracuje na tom, aby lidé po celé Evropě dýchali kvalitnější vzduch.

Narostla u toho na více než miliardový obrat, více než čtyři sta zaměstnanců a továrnu s plochou dvacet tisíc čtverečních metrů, která je i tak příliš malá.

Dodává vzduchotechniku do celé řady objektů od rodinných domů přes bazény, školy, průmyslové haly, bytové komplexy až po historické budovy, jako je třeba Pražský hrad. A mně se podaří pokračovatele rodinné tradice v jejím čele rozzlobit hned v úvodu, když nazvu produkty jeho firmy „větráky“.

V mnoha případech jsme zapomněli na to, že lidé k životu prostě potřebují čerstvý vzduch.

Daniel Morávek
Forbes Digital Premium