Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v červenci zrychlil na 2,8 procenta z červnového tempa 2,6 procenta. Ve své úterní zprávě to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice inflace podle Eurostatu vzrostla na 2,5 procenta z červnových 2,2 procenta. Eurostat používá údaje harmonizované s metodikou výpočtu Evropské unie, které se liší od výpočtu Českého statistického úřadu.
Eurostat rovněž potvrdil svůj rychlý odhad z konce minulého měsíce, podle kterého meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 2,6 procenta z červnového tempa 2,5 procenta. Inflace v zemích používajících euro tak stále zůstává nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky.
V rámci Evropské unie se v červenci s nejvyšší inflací potýkalo Rumunsko, kde meziroční růst cen zrychlil na 5,8 procenta z červnových 5,3 procenta. Nejnižší byla inflace naopak ve Finsku, kde se ceny meziročně zvýšily o půl procenta. To je stejné tempo jako v červnu.
Evropská centrální banka předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci v eurozóně pod kontrolu, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Od té doby držela svou základní úrokovou sazbu na 4,50 procenta, až letos na začátku června se Rada guvernérů podle očekávání rozhodla snížit úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Základní sazba se tak dostala na 4,25 procenta. V červenci banka ponechala úroky beze změny, nevyloučila však jejich snížení na zářijovém zasedání.
Český statistický úřad před týdnem oznámil, že spotřebitelské ceny v Česku v červenci podle národní metodiky výpočtu meziročně stouply o 2,2 procenta po červnovém dvouprocentním růstu. Eurostat používá jinou metodiku, která pracuje s harmonizovanými údaji, aby byly údaje za jednotlivé členské země srovnatelné.