První letní Forbes je tady a tak jako vždycky je plný dobrého a inspirativního čtení. A ačkoli to na první pohled možná není poznat, tak je tohle číslo o svobodě – o základní hodnotě, která je nezbytná pro všechno, co chceme dělat – podnikat, žít a vůbec být.

O tom, proč číst červencový Forbes, jsme pro vás tentokrát natočili i video:

Neviditelný – Tohohle úspěšného, velmi úspěšného českého podnikatele nejspíš neznáte. Petr Němec se totiž svobodně rozhodl, že o tom, co dělá, nechce mluvit. Pak ale stejně svobodně tenhle názor změnil a Forbesu dal svůj vůbec první velký rozhovor. A tak si můžete přečíst příběh muže, který vydělal skoro čtyři miliardy korun a teď chce měnit Prahu. Jak a proč?

TITULKA ČERVENEC


Zonky vs. banky – V Česku se rozjel nejambicióznější projekt půjčování peněz mezi lidmi – peer to peer lending. Má přinést výhodnější půjčky i lepší výnosy pro investory. Startupový nápad Zonky má partnery, které byste asi nečekali – Petra Kellnera a Jiřího Šmejce. Proč si chtějí podminovat vlastní byznys s Home Creditem a jak to celé bude fungovat?

zonky


Za pět minut dvanáct – Lars Seier Christensen je zakladatel a spolumajitel dánské investiční banky Saxo Bank. A patří mezi nejlepší analytiky v oboru – v mimořádně otevřeném rozhovoru s námi mluvil o svobodě a Evropě.


Šok – Tohle slovo Šárku Litvinovou nerozhodí. Spolumajitelka firmy se dvěma miliardami obratu, firmy Asiana, používá ve svém podnikání indickou filozofii. Jak?


Hop, hop, hop – Hop je anglicky chmel. A legendární české pivo by nás bez něj ve světě neproslavilo. Díky němu chutná plzeň tak, jak chutná, a americký Bud nikdy nedožene Budvar. A jeho předními pěstiteli  jsou s takřka 400 hektary největší chmelaři v Evropě Jiří Smetana a Stanislav Roháček z Žatce.

zatec-chmelari13580


50 superžen – Seznamte se s padesátkou žen, které se ke svému úspěchu a bohatství vypracovaly samy od nuly. Patří mezi ně i hollywoodská herečka Jessica Alba se svou firmou Honest. Její příběh vás možná překvapí.


Pila Pasák – Tuhle pilu si možná pamatujete z billboardů, které lemují hlavní trasu na jih Čech. Billboardů se slogany jako „Řezivo různých rozměrů“ nebo „Začíná to pořádnou kládou“ a nahými ženami k tomu. Billboardů tak sexistických, že se jim máloco vyrovná. Jaká je ale firma za tím a jaký je její majitel Luboš Pasák?

pasak


Jak investovat do snídaně – Dá se výnosně a dobře investovat do jídla? Určitě. Ukážeme vám jak a do čeho.


Nejlepší ze třídy – Jak se vyznat mezi těmi nejlepšími notebooky na trhu, který si vybrat a jak si mezi nimi stojí nový Macbook?


V červencovém Forbesu najdete spoustu dalšího čtení. Napište nám, jak se vám líbilo a co byste si chtěli (nebo taky nechtěli) přečíst příště. Na petr.simunek@forbes.cz.