Mrkev bude luxus, zelenina se bude pěstovat ve vertikálních farmách bez půdy a pšenici budeme muset přeprogramovat. Způsob, jakým bude vznikat jídlo budoucnosti, se možná dost změní oproti tomu, jak věci fungují dnes.

Zimní vydání čtvrtletníku Forbes NEXT, které zrovna vstupuje do prodeje, se zaměřilo právě na toto téma. Tady je výběr sedmi myšlenek, které v něm zazněly.

Ovládni AI!
Vydání Forbesu Ovládni AI!

Jana Bilíková, kreativní šéfkuchařka skupiny Ambiente, členka výběru Forbes 30 pod 30

„Budoucnost je pro mě restaurace Brae v Austrálii. Má vlastní dvanáctihektarovou zahradu, odkud pochází skoro všechno, co v restauraci vaří. Tomu se nevyhneme – od globalizace a velkých korporací se vrátíme zpátky k lokálnosti a menším producentům.“

Jana Bilíková v restauraci Eska | Foto: David Turecký

Roman Vaněk, zakladatel Pražského kulinářského institutu

„Žijeme si nejlépe v historii naší země od kupce Sáma, takže není divu, že jsme trošku zpovykaní a blbneme – i co se týče jídla. Ale že by za dekádu nebo dvě mělo naši gastronomii ovládnout umělé maso, cvrčci nebo chaluhy, to nepřipadá v úvahu. Ani smykem.“

Martin Hutař, spolumajitel firmy Probio

„Už teď vidíme, jak se do našeho jídelníčku vracejí původní, nešlechtěné plodiny ceněné pro svoji chuť, vyvážený obsah nutričních látek a skvělé kulinářské vlastnosti. Ten trend bude pokračovat. Jen nevím, jestli se bude ještě používat označení BIO. Proč? Biopotraviny budou úplně normální.“

I kdyby byl armagedon, chleba si dokážete připravit sami. Stačí vám k tomu oheň, i mouku si umelete ručně bez elektřiny.

Michal Buček, šéfkuchař restaurací Cloud9 a Czech House v hotelu Hilton

„Červi? Není to vůbec špatné, je to jen o zvyku. Když jsem šéfoval berounské burgrárně Black Dog, pracoval jsem s nimi docela často. Nechal jsem je vykrmit bazalkou, aby chytli hezčí barvu a lepší chuť, pak jsem je spařil a nasekal do hovězího. Zákazníky jsme ale radši nechali podepsat papír, že vědí, do čeho jdou. Každopádně si myslím, že do 20 let je tady budeme jíst úplně samozřejmě, stejně jako třeba vepřové.“

Zdeněk Pohlreich, šéfkuchař a restauratér

„Co budeme mít za 20 let na talíři? Na to nikdo odpověď nezná, existují jen přání. To moje je tohle: Rád bych, aby se jedlo normální jídlo, bez nesmyslných experimentů typu raw a keto. Věřím v úpadek tzv. nordic cuisine a nesmyslných kreací postavených na falešné ochraně životního prostředí.“

Zdeněk Pohlreich ve svém podniku Next Door. | Foto: Michael Tomeš

Juliana Fischerová alias Maškrtnica

„I kdyby byl armagedon, chleba si dokážete připravit sami. Stačí vám k tomu oheň, i mouku si umelete ručně bez elektřiny. Ráda chleba peču z trochu pozapomenuté suroviny: české jednozrnky, prvního domestikovaného druhu pšenice, který byl v lidské výživě používán před 10 tisíci lety.“

Jaroslav Doležel, Ústav experimentální botaniky Akademie věd

„Genetická úprava rostlin je naše velká naděje, jak nasytit lidstvo. Neexistují žádné rozumné protiargumenty, obzvlášť u rostlin, vždyť je měníme a šlechtíme od počátku naší civilizace. Genové modifikace budou přijaty, je to jen otázkou času.“

Nové vydání magazínu Forbes NEXT si můžete koupit zde.