Červnový Forbes je tady a s ním pro někoho možná překvapivě na titulní straně někdo, kdo není na první pohled byznysmen. Ale na druhý pohled už ano a má za sebou – my si myslíme – forbesovský příběh.

Jiřího Bartošku znáte jako herce ze stovek filmů a divadelních představení. Díky jemu ale ožil, žije a prosperuje Karlovarský filmový festival, který lze bez váhání označit za nejvýznamnější kulturní a společenskou událost Česka. Jak festival funguje, jak se mu daří a jak se daří jeho prezidentovi, který bojoval s těžkou nemocí? To všechno se u nás dočtete. A nejen to.

cerven_pro_fb


Škola, základ života. Ve dvaadvaceti má někdo prosperující byznys. To už není v Česku nic zvláštního. Tihle dva vsadili na byznys se vzděláním a posílají (za úplatu, pochopitelně) mladé Češky a Čechy na střední školy do Ameriky. Má to smysl pro studenty? A má to smysl jako byznys?


Muži v ofsajdu. Nic nevystihuje hlavní byznysovou story lépe než obrázek našeho dvorního krelíře Danglára. Ti dva muži na něm jsou Daniel Křetínský ze Sparty a Tomáš Paclík z Plzně. Oba podnikají mimo jiné ve fotbale, ale každému z nich se daří úplně jinak. Komu lépe, komu hůř? A jaké to je vlastnit v Česku fotbalový klub?

danglar fotbal


Jobs mi nikdy neodpustil. John Sculley bude už asi navždy tím, kdo vyhodil Steva Jobse z Applu. Ale John Sculley je také bývalý šéf Pepsi, velký vizionář a nakonec – člověk, co lituje, že vyhodil z Applu svého přítele Steva Jobse. Přečtěte si v našem rozhovoru, pořízeném v Praze.


To je hlína. Vaše muškáty a vaše golfová hůl se s ní určitě setkaly. S hlínou, z níž všechno roste, a co vypadá, jako by tu byla vždycky. Jenže ona se i taková hlína vyrábí. Skupina AGRO CS je v tom u nás největší a právě teď se tam předává kormidlo z otců na syny.

hlina


Umění jako investice. Představíme vám 16 mladých umělců, do nichž se vyplatí investovat. Jejich díla mají podle odborníků dobrou perspektivu a potenciál růst na ceně. A kromě toho – nebo hlavně to – jsou zajímavá.


Malý Buffett. Bill Ackman má pověst bezohledného a nemilosrdného nájezdníka. Kupoval a přebíral firmy, aby z nich dostal co nejrychleji co nejvíc zisku. Teď se prý mění a chce být trochu jako Warren Buffett – chce investovat a rozvíjet. Zatím bude ale muset bojovat o svou pověst a taky s firmou Herbalife, se kterou se soudí.

Červnový Forbes nabízí všechno tohle a mnoho dalšího – namátkou tři auto-moto testy, roboty, zvláštní kombinaci brambor a šampaňského… Napište nám prosím, jak se vám líbí. Na petr.simunek@forbes.cz.