Každoroční největší veletrh spotřební elektroniky CES je v plném proudu a technologické firmy na nás své převratné novinky sypou jednu po druhé. Co nás zaujalo druhý den?

Aby komunikace nestála

Švýcarský startup Typewise odhalil svou přelomovou klávesnici pro smartphone, která přichází s novou technologií autokorekce. V pořadí třetí generace klávesnice, Typewise 3.0, má pomoci k tomu, aby vaše psaní bylo ještě rychlejší a efektivnější než kdy dřív. 

Při používání běžné klávesnice uživatelé podle všeho udělají překlep na jednom z pěti slov. Typewise se hned na první pohled odlišuje od běžných klávesnic svým vzhledem připomínajícím medové plástve, který podle tvůrců snižuje překlepy až o 80 % a zvyšuje rychlost psaní více než o 30 %. 

Na novince firma spolupracovala se Švýcarskou agenturou pro inovace, Innosuisse, která stojí za jejím vylepšením možností autokorekce, ale také rozpoznávání jazyka a ochrany dat. Nová technologie je podle tvůrců natolik unikátní, že nyní čeká na udělení patentu. Pro veřejnost by měla být dostupná co nevidět. 

Zdraví na prvním místě 

S revoluční novinkou přichází i jihokorejský startup ICON.AI. Ten dnes na veletrhu představil chytrého zdravotního asistenta, který se vejde do každé kapsy a pravidelným používáním dokáže detekovat jakékoliv fyziologické abnormality.

Přístroj sleduje váš zdravotní stav pomocí prstů, které stačí přiložit na měřící destičky. Za necelých 60 sekund si zařízení odebere data o vaší srdeční frekvenci, výšce krevního tlaku, množství kyslíku v krvi i další informace potřebné k finálnímu vyhodnocení vašeho stavu. V případě, že přijde na nějakou nesrovnalost nebo dokonce kritický stav, dokáže okamžitě upozornit vašeho lékaře či člena rodiny. 

Zdravotní stav lze přehledně sledovat na dotykovém LCD displeji se zabudovaným hlasovým asistentem Alexa, kvalitním reproduktorem s prostorovým zvukem, Bluetooth a WiFi. Nečekejte ale, že vám tahle vychytávka změří jenom vaše zdraví. Zařízení vedle širokého portfolia zdravotních funkcí umí taky ukázat počasí, vyhledat video na YouTube nebo přečíst knihu ze čtečky Kindle. 

Sony ve světě dronů 

Drony jednoznačně patří k technologiím budoucnosti, jejichž využití ještě zdaleka nenabylo plného potenciálu. Proto není divu, že se do byznysu s nimi nově pouští i japonská technologická společnost Sony, která je chce posunout opět o něco kupředu. 

Její nový dron s názvem Airpeak by měl sloužit především pro účely tvorby profesionálního video a foto obsahu, čehož chce Sony dosáhnout s využitím vlastní techniky. Dron je sice o něco větší než například modely od, v tomto segmentu známější, značky DJI, přesto ale firma tvrdí, že půjde o nejmenšího drona, který bude schopen unést profesionální fotoaparát Sony Alpha. 

Budoucnost logistické přepravy 

Americká společnost General Motors, patřící mezi největší výrobce automobilů na světě, dnes odhalila svůj dlouho připravovaný plán vydat se do světa logistiky. Pod nově vytvořenou dceřinou společností BrightDrop nyní představila dva hlavní produkty, a to elektrickou dodávku EV600 s odhadovaným dojezdem 250 mil (asi 400 km) a elektrickou paletu EP1, která má zjednodušit přesun zboží ze skladu do samotného vozidla.

General Motors plánuje v rámci své elektrické expanze vytvořit rovnou celý ekosystém, který bude propojovat jeho elektromobily s největšími hráči na poli logistiky jako je například FedEx. V souvislosti s uvedením novinek proto představil i několik softwarových nástrojů, které mají zajistit hladký chod celého byznysu. 

Nově vzniklá společnost, která má postupně začít plnit vizi GM stát se jedním z předních výrobců elektrických vozů, si už teď pohrává s myšlenkou dalších konceptů. Během své prezentace naznačila, že brzy by měl do portfolia přibýt také nový vůz s dojezdem střední vzdálenosti pro přepravu několika elektrických palet EP1 nebo přepravní vozidlo pro rychlou nakládku zboží. 

Ničím nerušený poslech 

Praktických gadgetů nikdy není dost, pomyslel si americký startup Noopl ze Sacramenta, který se rozhodl vyvinout příslušenství zajišťující lepší zážitek při poslechu ze sluchátek, ať už jste kdekoliv. Doslova kdekoliv.  

Jeho stejnojmenné zařízení má pomoci přehlušovat zvuky hlasitého okolí a uživateli tak zajistit ničím nerušený poslech, ať už si užívá nové album od Taylor Swift nebo sleduje Dámský Gambit na Netflixu. Malé příslušenství přitom stačí jen pomocí konektoru připojit do telefonu (dostupné zatím pouze pro iPhone). 

Tím se spustí aplikace Noopl, která naváže kontakt se sluchátky AirPods Pro a postará se o to, aby zvuky rušivého prostředí byly co nejtišší. Zařízení je natolik chytré, že navíc dokáže sledovat pohyby vaší hlavy včetně otáčení do stran a podle toho redukovat rušivé elementy z různých stran.

AR brýle nositelné i na veřejnosti

Máme za sebou sice teprve druhý den veletrhu CES, přesto to vypadá, že chytré brýle budou během následujícího roku velkým trendem. Jednou ze společností, které vsadily na jejich budoucnost je i firma Vuzix, soustředící se na oblast wearables a rozšířené reality, která tentokrát vsadila na použití technologie microLED, méně známou alternativu k OLED obrazovkám využívaných hlavně v televizním segmentu. 

Firma se pro tyto účely spojila s čínskou společností Jade Bird Display, která dokázala běžně nevkusné brýle s technologií rozšířené reality změnit v pár brýlí téměř nerozeznatelný od běžných dioptrických. Dokonce vypadají tak dobře, že jen ztěží zaznamenáte malé projektory umístěné na obou jejich nožičkách. Brýle jsou schopné promítat stereoskopický černobílý nebo barevný obraz na obě sklíčka, a to v různých hustotách a rozlišeních pixelů.

Zvonek do pandemické doby

Společnost Alarm.com se přizpůsobuje době a uvádí na trh první bezdotykový zvonek, na nějž celý svět od začátku pandemie čekal. Pro všechny, kdo v současné době žijí ve strachu dotýkat se cizích předmětů, je právě tahle vychytávka perfektním řešením. Zvonek na rozdíl od těch běžných totiž nereaguje na dotyk tlačítka, je vybaven kamerou a zvonění spustí v případě, že detekuje návštěvníka.

Na první pohled může být použití novinky trochu zmatečné, ale tvůrci se to snažili zjednodušit a pokyny pro správné použití rovnou přidali i na samotné zařízení umístěné vedle dveří. Stejně tak se rozhodli vytvořit i vlastní rohožku, která návštěvníka informuje o tom, že má stát právě na ní.

Chytré karanténní vaření

Společnost Yo-Kai Express je známá tím, že umí přesunout restauraci i na poněkud zvláštní místa jako jsou kanceláře, nákupní střediska nebo hotely. Jenže covid-19 způsobil, že většina lidí tráví čas doma, proto se musela přizpůsobit i firma se sídlem v San Franciscu. Představila proto inteligentní domácí kuchyňský spotřebič hned s několika funkcemi. 

Takumi má v sobě zabudovaný kávovar, indukční varnou desku i napařovač pro správné čištění nádobí a kojeneckých lahví. Je navíc propojený s aplikací, která vám ukáže nové recepty nebo odešle upozornění, když je nádoba na vodu prázdná. 

Lenovo dělá radost hráčům 

Největší výrobce počítačů na světě letošní CES ovládl svou novou řadou herních notebooků Legion, které jsou nadupané do posledního detailu. Všechny jsou vybaveny nejnovějšími procesory generace AMD Ryzen 5000 a grafickou kartou nové generace RTX Nvidia. Skalní fanoušky na první pohled zaujmou i zajímavé počáteční ceny. 

Vlajkovou lodí nové řady je Lenovo Legion 7, který je teď nově v dostání s 16palcovým displejem a poměrem stran 16:10. Počítač potěší ale i samotnou kvalitou obrazu a zvuku. Tvůrci se rozhodli pro 2560 x 1600 IPS displej s obnovovací frekvencí 165 Hz, dobou odezvy 3 ms, jasem 500 nitů, certifikací HDR 400 s podporou Dolby Vision a Nvidia G-Sync – tedy vhodný pro hraní i kreativní práci.

Herní novinky od Asus

Nadšence do hraní během druhého dne veletrhu potěšila i společnost Asus Republic of Gamers (ROG), která včera představila svou novou řadu herních notebooků pro rok 2021. 

Vrcholným modelem značky je ten s označením Flow X13, první konvertibilní 2v1 herní notebook od této společnosti. Model přináší výkonný hardware v ultratenkém 13palcovém těle až s 8jádrovým procesorem AMD Ryzen 9 5980HS a dedikovanou grafickou kartou GeForce GTX 1650.

360° kloub maximalizuje využití dotykové obrazovky a umožňuje okamžitou změnu z režimu notebooku do pozice pro hraní, kreslení nebo prezentaci. Výběr ze dvou 16:10 displejů nabízí buď obnovovací frekvenci 120 Hz, nebo Ultra HD 4k rozlišení s bohatšími detaily. V souvislosti s tím nelze vynechat ani novou ultrapřenosnou externí grafickou kartu ROG XG Mobile, která zvyšuje herní výkon a konektivitu notebooku Flow X13.