Již 12. a 13. 4. se v Praze uskuteční mezinárodní veletrh Inter-Ree. Nabídne všechny informace o investicích do zahraničních i domácích nemovitostí na jednom místě, přes padesát vystavovatelů, stovky zajímavých projektů z celého světa a pro návštěvníky i speciální slevy na prezentované nemovitosti. Které destinace mezi českými investory dnes nejvíc letí a co nabízejí?

Nemovitosti v Česku dlouhodobě kralují žebříčkům těch vůbec nejoblíbenějších investic. Průměrné roční zhodnocení u nemovitostí pořízených v posledních pěti letech se totiž stále drží nad pěti procenty. U nemovitostí pořízených ještě dříve se může jednat i o několikanásobek.

Poslední dekáda také ukázala, že stále oblíbenější jsou pro české investory i zahraniční trhy, u nich je ovšem naprosto klíčové disponovat kvalitními informacemi, případě si najít ověřeného partnera, který vám s akvizicí i všemi náležitostmi s ní spojenými pomůže.

I kvůli tomu vznikl veletrh mezinárodních investičních nemovitostí Inter-Ree, který se koná 12.–13. dubna v pražském hotelu Grandior.

Všechny informace na jednom místě

Dvoudenní veletrh, sdružující developery, realitní makléře, světové experty a investory pod jednou střechou, nabídne více než sto projektů ze všech koutů světa, od Latinské Ameriky až po Asii.

„Veletrh Inter-Ree je jedinečnou příležitostí pro každého, kdo se o svět realit zajímá či zvažuje investici do nemovitosti v zahraničí, ale i u nás a chce získat více informací, seznámit se s procesem nákupu či si ověřit svá rozhodnutí. Pro návštěvníky jsou navíc připraveny speciální ceny prezentovaných nemovitostí,“ uvádí Ivana Brdárska, CEO veletrhu Inter-Ree.

„Návštěvníci budou mít možnost seznámit se s nejaktuálnějšími trendy realitního trhu, rozšířit své znalosti v oblasti investičních strategií i načerpat potřebnou inspiraci,“ dodává Armin Khani, CBO veletrhu Inter-Ree.

Ať už preferujete horské apartmány, luxusní vily u moře, nebo chcete investičně zůstat raději v České republice, na veletrhu si na své přijde každý. Které země jsou ovšem v současnosti mezi českými investory obzvlášť v kurzu?

Španělsko

Země, která nabízí jedny z vůbec nejstabilnějších klimatických podmínek v rámci Evropy, zaznamenává ročně více než tři sta slunečných dnů s průměrnou teplotou dvacet stupňů. Španělsko je navíc dobře dostupné, nabízí se letecké spojení z Prahy, Ostravy (od letošního roku), Budapešti, Vídně, Krakova a brzy by měl přibýt i let z Košic. Tamní realitní trh je stabilní, návratnost investic se průměrně pohybuje mezi osmi a čtrnácti procenty p. a.

Podle WHO je španělský systém zdravotní péče sedmým nejlepším na světě a v nemocnicích se běžně domluvíte anglicky. Podle statistik OCDE má zase Španělsko jednu z nejnižších kriminalit na světě. Zejména idylické pobřeží Costa Blanca je velmi bezpečné místo pro turisty i podnikatele, nabízí také řadu sportovních aktivit pro všechny věkové kategorie, od vodních sportů přes tenis, golf až po pěší turistiku či cyklistiku.

Costa del Sol se dlouhodobě považuje za jeden z nejstabilnějších realitních trhů ve Španělsku, hned po Madridu a Barceloně. Malaga získala v roce 2023 titul nejlepšího města pro život z pohledu cizinců v Expat City Ranking. Marbella se zase v současné době pyšní oceněním Nejlepší evropská destinace roku 2024.

Developeři nabízejí zajímavé platební podmínky, které se vyplatí zejména u projektů, jež jsou v současnosti ve výstavbě či před jejím zahájením. Dle zákona jsou všechny provedené platby kupní ceny (včetně DPH) kryty bankovní nebo pojistnou garancí. Tím je vykryto riziko ztráty již uhrazených plateb kupní ceny. V době převzetí nabývané nemovitosti se tak může investice zhodnotit až o několik desítek procent.

Kanárské ostrovy, zejména Tenerife, jsou pro evropské investory dlouhodobě vyhledávanou destinací. Češi tuto možnost ve větším objevili především během covidu. Již tak vysokou poptávku po investičních nemovitostech ještě násobně zvýšila válka na Ukrajině. Přímo Tenerife nabízí různé druhy vyžití, kromě nádherných pláží se na něm nachází i nejvyšší hora Španělska – Pico del Teide. Atraktivní pro investory je zejména tím, že počasím odpovídá Africe, na jejíž úrovni leží, patří však stále do EU.

Na veletrhu Španělsko detailněji představí společnosti Platinum Canary, Novus Habitat, Spain Life & Houses, España Dream a další.

Polsko

To, že Polsko je mezi českými turisty a investory jednoznačným hitem posledních let, dokládá i fakt, že české investice v Polsku vzrostly od roku 2013 o 564 procent. Polsko je zároveň nejlikvidnějším trhem v regionu. Tamní rezidenční trh se po covidovém útlumu opět nastartoval a ve třetím čtvrtletí roku 2023 zaznamenal meziroční nárůst o více než 9,3 procenta.

Po Chorvatsku se jedná se o druhý aktuálně nejvíce rostoucí trh. Polsko bylo jedinou zemí, která se během krize nedostala do recese, a jeho ekonomika nadále roste – v roce 2024 se předpokládá růst o 2,3 procenta. Země je potravinově soběstačná a je také pátým největším producentem energie v Evropě.

Lokalitou, která je aktuálně nejvíce v kurzu, je město Zakopané a jeho okolí. Oblast přitahuje významné investice od sousedních států. České investice, především v podobě firem, jsou zde nepřehlédnutelné, totéž platí pro Slováky a Maďary.

Přibližně dvacet až pětadvacet procent trhu tvoří kupci z Ukrajiny, kteří nakupují v hotovosti, a v menší míře Bělorusové, a to jak na primárním, tak na sekundárním trhu. Vzhledem k tomu, že ceny za poslední rok vzrostly nejméně o padesát procent, je Zakopané považováno za velmi atraktivní trh. Zástupcem na veletrhu je třetí největší polský developer Master Management Group.

Černá Hora

Trh s nemovitostmi v Černé Hoře zaznamenává výrazný příliv zahraničních investorů, oproti sousednímu Chorvatsku se jedná o skrytý hit. Češi byli v roce 2023 osmými největšími investory v zemi, těsně následováni Spojenými arabskými emiráty a Švýcarskem. Jednou z hlavních výhod pro investory je, že Černá Hora platí eurem, i když ještě není členským státem EU.

Očekává se, že předpokládaný vstup do Evropské unie v letech 2028–2030 povede k přílivu nových investic, což může zvýšit hodnotu současných nemovitostí a nabídnout lukrativní výnosy pro včasné investory. Země je také proslulá svým nízkým daňovým systémem.

Daně z nemovitostí se pohybují od 0,1 do pěti procent v závislosti na hodnotě nemovitosti. Kromě toho má Černá Hora uzavřené smlouvy o zamezení dvojího zdanění s více než čtyřiceti zeměmi, což zahraničním investorům umožňuje snížit riziko dvojího zdanění příjmů z jejich investic.

Kromě moře nabízí Černá Hora na severu země v pohoří Bjelasica i lyžařská střediska ve výšce 1600 m n. m. Černohorský trh s nemovitostmi je rozmanitý, od luxusních vil na pobřeží přes horské apartmány až po rustikální venkovské domy.

Země se také stále více stává vyhledávaným místem pro digitální nomády a pracovníky na dálku, zejména díky zajímavým cenám a malebné krajině. Na veletrhu konkrétní projekty představí společnost CMM Investment Consulting Group.

Kostarika

Země pyšnící se jedněmi z nejkrásnějších pláží světa zaznamenává v posledních letech politickou i ekonomickou stabilitu a stává se stále více populárním cílem zimních dovolených, ale i vyhledávaným místem pro druhý domov. Velkým benefitem je, že pokud zde investujete minimálně 150 tisíc amerických dolarů do půdy či nemovitosti, můžete si nárokovat zisk kostarického občanství.

Turistická sezona je díky poloze na pomezí dvou oceánů dlouhá až deset měsíců v roce, díky čemuž lze dosáhnout zhodnocení až pětadvacet procent ročně na růstu ceny pozemků a až čtrnáct procent ročně v případě pronájmu nemovitosti.

Ceny pozemků se navíc za posledních pět let ztrojnásobily a očekává se, že tento trend bude pokračovat i v následujících letech. Na veletrhu své minulé, současné i budoucí projekty představí společnost Reality Kostarika.

Severní Kypr

Na základě informací poskytnutých společností Proxy Real Estate není Severní Kypr pouze rájem pro milovníky slunce a průzračného moře, ale také místem s největší návratností investic v celém Středomoří.

V porovnání s konkurenčními trhy zde ceny za nové nemovitosti začínají již na sedmdesáti tisících eur. Investor může navíc využít dlouhodobých splátkových plánů, které jsou až sedmdesát dva měsíců bez úroků. Kapitálový zisk zde činí průměrně patnáct procent a příjem z pronájmu až dvanáct procent ročně. Severní Kypr je bezpečná země s třemi sty slunečnými dny v roce.

Ostrov nabízí vysokou životní úroveň a neustálý rozvoj infrastruktury, v minulém roce bylo například dokončeno nové letiště s pětkrát větší kapacitou.

Egypt

Pro Čechy dlouhodobě vyhledávaná dovolenková destinace, málokdo ovšem ví, že v posledních letech v zemi roste i početná česká komunita lidí, kteří si zde kupují druhé domovy. Důvodů je hned několik, kulturně bohatá země nabízí obzvlášť v zimních měsících příjemné místo pro odpočinek a k tomu velmi výhodné ceny.

Turistická sezona zde běží takřka bez přestání, proto Egypt nabízí zajímavé zhodnocení investice jak v případě jejího pronájmu, tak nárůstu ceny nemovitosti v čase.

Přijďte se inspirovat a objevte krásy jednotlivých zemí i jedinečné investiční příležitosti. Více informací získáte na webu veletrhu.