Česko se dnes probudilo zpět do normálního života. Alespoň z větší části. Po čtyřech a půl měsících se otevírají obchody a fungovat může i velká část služeb. A život se tak kromě jiného vrací i do čtyř českých obchodních domů Ikea.
Teploty se dnes sice mají pohybovat kolem 25 stupňů, ale šéf zličínského obchodního domu Ikea Jiří Kuča prostory obří haly a tým víc než 500 zaměstnanců připravuje na nápor, který bude připomínat prosincový vrchol sezony. Budou obsazené veškeré pokladny, všechny reklamační pulty a naplno pojedou i plánovací oddělení.
Ve víkendových a předvánočních špičkách obchodním domem na západě Prahy za den projde až patnáct tisíc lidí. A podobná čísla Kuča očekává i nyní. Jenže zatímco před Vánoci se mezi vystaveným nábytkem běžně může procházet najednou i přes čtyři tisíce lidí, teď jich kvůli covidovým omezením může být najednou maximálně 1050.
Tohle číslo odpovídá požadavku státu na jednoho zákazníka na patnáct metrů čtverečních. Současně platí povinnost dodržovat dvoumetrové odstupy a mít nasazený respirátor. „Je tak možné, že se první týden a dost možná i v týdnech následujících budou před obchodním domem tvořit fronty,“ připouští Jiří Kuča.
Aby lidé dlouho nečekali, švédský nábytkářský obr bude na webu zveřejňovat aktuální naplnění kapacity všech svých obchodů, takže si podle toho bude možné udělat představu jestli, případně jak dlouho, bude na vpuštění do obchodu zákazník čekat.
Týdenní přestavba
Než zličínský obchod dnes v devět hodin ráno otevřel vstup pro návštěvníky, jeho zaměstnanci, kterých v něm pracuje víc než pět set, za sebou už měli týden přestavby celého obchodu. Z online světa, ve kterém Ikea naplno fungovala během uzavření, se znovu musel vrátit do původní podoby.
„Ikea není Amazon,“ popsal jednoduše podstatu problému Jiří Kuča. Na mysli tím měl hlavně to, že obchodní dům Ikea není primárně sklad, balírna a výdejna objednávek z internetu. Přesto se právě v to musel zvládnout proměnit. Poprvé na jaře, podruhé na podzim a potřetí před koncem loňského roku. Kuča, který zličínskému obchodu šéfuje od loňského května, nicméně doufá, že znovu už to zažívat muset nebude.
Na druhou stranu má už díky opakovanému zavírání a otevírání v přestavbě obchodního domu poměrně dobrou praxi. „Přeměna nám tak trvá zhruba tři až pět dnů,“ říká.
Během uzavření se volné prostory v obchodním domě zaplní paletami a obřími koši, ze kterých zaměstnanci odebírají produkty a kompletují online objednávky. Využívá se každý volný metr.
To vše od minulého pondělí začalo postupně mizet s jediným cílem – zákazník už za týden nesměl poznat, že obchodní dům připomínal zdánlivě neuspořádaný sklad. A to i včetně prostor restaurace, která ale stejně jako dětský koutek i dál zůstává pro veřejnost uzavřená. Změna ale neprobíhala živelně. Online byznys musel dál fungovat.
Postupně se proto zmenšovala plocha zabraná pro online objednávky a vracela se jí podoba pro normální prodej. Palety a koše se zbožím se odvážely, uvolňovaly se zabarikádované uličky, produkty se znovu vracely do polic a regálů na svá místa a designéři s ohledem na blížící se letní období ladili takzvané inspirativní prostory.
„Takto jsme se od pondělí posouvali od vchodu až ke kasám. Kdyby se otvíralo zítra, jsme připraveni,“ řekl Jiří Kuča Forbesu v pátek v podvečer s tím, že v neděli obchod čekala ještě finální kontrola, kdy se ladily drobné detaily. Teď už jen ustát nápor tisíců nakupujících.
Co se od pondělí 10. května mění:
Nošení roušek a respirátorů
- Mimo vnitřní prostory už není potřeba nosit roušku či respirátor. Neplatí to tam, kde nelze dodržet dvoumetrový rozestup, typicky třeba na zastávkách MHD. Ve vnitřních prostorách je zakrytí úst a nosu dál povinné.
Maloobchod, služby
- Obchody, které dosud musely být zavřené, se otvírají. Bude ale omezený počet zákazníků, kteří v obchodě mohou najednou být. Na jednoho musí připadat alespoň 15 metrů čtverečních plochy obchodu. Do obchodu bude možné vstupovat pouze s respirátorem.
- Fungovat mohou například i autobazary, autosalony, cestovní kanceláře a agentury nebo drobné služby typu opraven obuvi, hodinářství, zlatnictví a podobně. Dále pak půjčovny knih, fotografické služby, kopírovací studia nebo solária.
Kultura
- Nově je možné navštěvovat muzea, galerie, hrady a zámky. Stále však nejsou otevřená divadla nebo kina.
Školy, školky a zájmové kroužky
- Do tříd se v rotačním systému vracejí žáci druhého stupně základních škol a studenti nižších stupňů víceletých gymnázií a konzervatoří.
- Nově mohou fungovat zájmové kroužky.
- Děti do 18 let mohou organizovaně sportovat.
- Výuka se vrací i na vysoké školy.