Jestli se něco může pyšnit označením hvězdy letošního léta, pak to jsou paddleboardy. Češi se vrhli na nafukovací prkna s takovou vervou, že se jejich prodejci nestačili divit.

„Už před dvěma lety jsme si mysleli, že prodeje jsou nejvyšší a dál to už nepůjde, loni ale zase rostly a letos se vyšvihly ještě o dost víc,“ říká David Stolín, majitel trutnovské firmy Pad Boards, která jako jediná v Česku svá prkna nejen navrhuje, ale i ručně vyrábí. Podle odhadů se u nás tento rok prodá mezi 20 a 30 tisíci kusy paddleboardů.

„Dovolím si tvrdit, že je to nejrychleji rostoucí sportovní odvětví,“ říká k tomu Radek Drochytka ze SUP Ocean Paddleboards. Tenhle sport totiž nemá takřka žádné omezení a v základu se ho dokáže během pár minut naučit takřka každý.

Zájem o paddleboarding, který se dá provozovat nejen na moři, ale i na rybnících a řekách, navíc letos stoupal nejspíš i díky tomu, že si lidé chtěli ozvláštnit svou dovolenou v Česku. Podobně to vidí i mluvčí Mall Group Pavla Hobíková, podle které sice deštivý začátek léta prodejům paddleboardů nepřál, s letními teplotami v červenci a srpnu a také rozvolněním koronavirových opatření jejich prodej ale meziročně vzrostl o více než 150 procent.

Ačkoli většina z desítek tisíc prodaných paddleboardů v Česku sem míří z Asie a prodává se ve velkých řetězcích a e-shopech nebo sportovních obchodech, na trhu je i několik domácích značek, jejichž prodeje se v úhrnu vyšplhají na vyšší stovky tisíc kusů. Například zmíněný Radek Drochytka, který před čtyřmi lety založil SUP Ocean Paddleboards, navrhuje design plováků, které připomínají dřevěná pevná prkna, a ročně jich prodá stovky.

„Letos přesouváme výrobu z kontinentální Číny na Tchaj-Wan, kde jsme našli výrobce, který je schopen vyhovět našim požadavkům, jak na materiál, tak i na novou technologii výroby,“ dodává Drochytka. Doma vyvíjejí, navrhují a v Asii vyrábějí i další české značky, jako je třeba pražské Tambo nebo brněnské Kiboko.

Pad Boards sází na ruční práci | Foto Pad Boards

Proti tomu Pad Boards Davida Stolína od začátku sází na ruční práci v malé dílně v Trutnově. „Vznikli jsme jako klasická garážovka. Byl jsem aktivní windsurfař, když mě asi před osmi lety nadchla nafukovací prkna. Chtěl jsem si pořídit svoje, ale bylo to drahé, tak jsme si je začali s kamarády vyrábět sami,“ popisuje David Stolín začátek své firmy, která ročně vyrobí několik desítek prken.

Nejtěžší na tom podle něj je sehnat kvalitní materiál, který sám dováží z Evropy. „Zakládám si na tom, že ty materiály jsou naprosto zdravotně nezávadné, nejsou v nich žádné nebezpečné látky, a samozřejmost je pečlivá ruční práce,“ dodává Stolín, kterému s firmou pomáhá jeho manželka.

Sezona je v plném proudu.

Kromě prken pod svou značkou, kterým věří natolik, že k nim nabízí desetiletý servis zdarma, pracuje i pro další firmy. „Jsem nadšený, když můžu něco vyvíjet,“ směje se David Stolín. Různým firmám tak pomáhá například s vývojem výrobků pro jetsurfy nebo efoily, tedy malá surfová prkna s elektromotorem, s nimiž se dá létat nad hladinou rychlostí kolem 40 kilometrů v hodině a jejichž cena se pohybuje kolem dvou set tisíc korun.

Vydání Forbesu Outsider

Z efoilů se ovšem kvůli vysoké ceně nejspíš nestane tak masová záležitost jako v případě paddleboardů, jejichž ceny se pohybují od těch nejlevnějších za zhruba šest tisíc po ty nejdražší, které stojí i přes dvacet tisíc korun. A i když léto pomalu končí, podle Stolína sezona pokračuje dál.

„Jezdit se dá celý rok, stačí, když teče voda,“ říká Stolín. A za pravdu mu dává i Aleš Kuchyňka z brněnského Kiboko, který navrhuje design plováků, ale vyrábět je nechává v Číně. „Sezona je v plném proudu,“ hlásí Kuchyňka.