Vybrat si ojetý vůz z Česka či ze zahraničí na pár kliknutí, nechat ho prověřit, pojistit a dovézt až před dveře.

S touto propozicí přichází český automobilový startup Carvago, za nímž stojí zakladatel online supermarketu Košík Jakub Šulta a Jan Kranát, bývalý šéf společnosti Škofin. Tandem chce na svém tržišti nabídnout až milion ojetých vozů z celé Evropy.

„Dnešní situace s auty je hodně podobná tomu, jak se před 25 lety prodávala elektronika,“ popisuje Šulta. „Lokální prodejny ovšem disruptovala síťová elektra typu Datartu a Planea a poté disrupci dotáhly společnosti jako Alza a Kasa,“ pomáhá si paralelou Šulta. Sám věří v to, že jako je dnes pro většinu lidí přirozené objednat si televizi online, to samé se pomalu odehrává na trhu s auty.

CEO Carvaga Jakub Šulta

Není ostatně sám – v Česku už před pár lety vznikl například startup Carismo s podobou ambicí, který se ovšem později přeorientoval z ojetých vozů na nové. V Británii už podobná služba funguje také a v sousedním Německu už úspěšně působí například Auto1, do nějž investovala například SoftBank Masajošiho Sona a jehož valuace se dnes počítá v miliardách eur. Za zmínku stojí, že ojetin se ročně prodá čtyřikrát více než aut nových.

Šulta s Kranátem sází na maximálně 10 let staré vozy s nájezdem do 160 tisíc kilometrů. Každé auto proženou vlastní kontrolou s 270 revizními fázemi a před finálním prodejem zákazníkovi sami od prodejce vykoupí, aby mohli poskytovat záruku. „Už jsme si dnes získali důvěru několika bank, které nám poskytují provozní úvěry,“ odpovídá Kranát na otázku kapitálové náročnosti.

Pro Českou republiky mají aktuálně k dispozici 700 tisíc vozů s tím, že se brzy chtějí dostat na milion. Méně ambiciózní nejsou ani finanční plány, neb český počin by si do pěti let chtěl sáhnout na obrat miliardu eur a prodávat 150 tisíc aut ročně napříč celou Evropou.

„Když například Němec z Hamburku chce využít podpory na elektrické vozy od vlády a koupit si elektrický Volkswagen Golf, tak 100 kilometrů okolo Hamburku jsou aktuálně tři takové vozy. Když si ale rádius rozšíří na Evropu, čeká na něj takových aut přes 300,“ popisuje Šulta typ příležitosti na trhu, který chce využít.

Carvago vzniklo na konci roku 2018 a dnes v něm pracuje na 130 lidí. Loni mladá firma získala desítky milionů korun od investiční skupiny Portiva, která za to ovládla 50 procent v zastřešujícím holdingu EAG. Zakladatelé služby drží po 25 procentech.