Na březích Černého moře, u města Kobuleti, vyroste na 400 hektarech nové městečko asi pro 10 tisíc lidí. Luxusní komplex s hotelem, špičkovými apartmány a třemi stovkami domů, restauracemi, ale i fotbalovým a golfovým hřištěm nebo lázeňským centrem může ve výsledku stát až ke dvěma miliardám eur. V první etapě projektu půjde o investici ve výši 85 milionů eur.

Za projektem Green Resort stojí tři čeští a jeden slovensko-gruzínský podnikatel. Návrh rozsáhlého resortu zpracovala dvě architektonická studia: oceňovaní Chybík + Krištof a brněnští AiD team.

„V Gruzii je velice příznivé investiční prostředí, tamní ekonomika roste a zároveň je to velmi atraktivní země, kde neustále roste turismus,“ vysvětluje důvody pro tak velkou investici jeden z manažerů projektu Petr Zapletal.

Dva z investorů do Green Resortu – Radek Brázda a Levan Šerazadišvili – přitom už mají s investováním do nemovitostí v této zemi zkušenosti. Jejich společnost L&R Company už u černomořského pobřeží postavila několik bytových domů a má rozestavěných pár dalších.

„V Green Resortu mám na starosti zajištění pozemků a stavebního povolení,“ uvedl pro Forbes.cz Šerazadišvili, který dříve dlouho podnikal na Slovensku. K němu a Brázdovi se v Green Resortu připojili další dva čeští podnikatelé z Hranic na Moravě. Marek Šak je spolumajitelem firmy Železo Hranice, která dodává hutní materiál. Roman Vývoda stojí za společností Cidemat Hranice, která vyrábí betonovou dlažbu. Do projektu je zapojený i hoteliér Lukáš Pytloun, který vlastní síť Pytloun Hotels a který by zřejmě mohl být provozovatelem plánovaného hotelu.

Investoři, kteří už mají nakoupené pozemky pro první fázi výstavby, do níž patří hlavně velký hotel s 500 pokoji a apartmánové byty, hodlají projekt financovat i zapojením dalších lidí. Projekt není omezený jen na české financování, zástupci Green Resort komunikují i s investory z celé Evropy.

„Jednáme s investičními fondy, většími investory a zároveň to otevřeme i retailovým investorům. V září proto spustíme emisi korunových a eurových dluhopisů v celkové hodnotě 320 milionů korun,“ uvedl Petr Zapletal s tím, že přesné podmínky emise dluhopisů zatím nechce zveřejnit. Pokud bude velký zájem, jsou investoři připravení vydat další várku.

U už probíhajícího projektu výstavby bytových domů v Kobuleti firma nabídla dluhopisy v hodnotě 150 milionů korun s nejnižší investicí ve výši 50 tisíc korun. „Zájem je velký, už máme polovinu upsanou, přece jen úrok 7,2 procenta je velmi zajímavý,“ dodává Zapletal s tím, že v hodnocení Světové banky z pohledu doporučení podnikatelského a investičního místa se Gruzie umístila v celosvětovém srovnání na šestém místě, přitom například Česko bylo až 36.

Stavbu, která by se měla podle plánů rozjet nejspíš na začátku příštího roku, bude mít na starosti česká firma H20 Group Libora Vlasáka. Ta má zkušenosti s podobnými projekty například v Saúdské Arábii. Na místě bude mít svoje lidi, kteří budou zajišťovat lokální dodavatele a hlídat kvalitu stavby. Investoři a architekti počítají s tím, že se budou využívat ekologické a energeticky šetrné materiály a celý resort má být vybavený moderními technologiemi.

„Na projektu pracujeme už více než rok a za tu dobu prošel obrovskou změnou od čistého resortu, kde jsme původně měli kreslit jen vily, k ryzímu městu, které funguje jako město, tak jak ho známe – tedy místo s náměstím, hlavním bulvárem, obchody, restauracemi, školou či školkou,“ říká Ondřej Chybík s tím, že projekt vnímá jako velkou příležitost nejen pro kancelář, ale i coby reprezentaci české architektury v zahraničí.

„Museli jsme se zamyslet i nad tím, jakým způsobem navrhovat nové město v úplně novém kontextu, v podmínkách jiného klimatu, kultury i zvyků,“ dodává Chybík.

TRYSKÁČ
Předplatné Forbesu TRYSKÁČ

Green Resort intenzivně podporuje i gruzínská a lokální adžárská vláda, řada politiků se účastnila slavnostního zahájení projektu v první polovině července. „Mluvíme o velkých investicích na pobřeží. Tento projekt bude perlou celé oblasti Černého moře. Zajistí, že Gruzie bude schopna obsadit místo lídra v cestovním ruchu v této oblasti,“ uvedl gruzínský premiér Mamuka Bachtadze s tím, že vláda se společností Green Resort už podepsala investiční smlouvu.