skip to main content

Češi se mají dobře, ale necítí to tak. Co s tím?

2 minuty čtení

Hned na úvod se zamyslete: Jak dobře se vám v Česku žije? Co vám na životě v našem státě vyhovuje a co naopak postrádáte? A hlavně – co by se podle vás s těmi nedostatky mělo dělat?

Stejný úkol – tedy zhodnotit, jak se nám daří téměř 30 let po revoluci – dostal v rámci přípravy na konferenci Česko, jak jsme na tom? (už 9. října v Ostravě), panel expertů pod vedením sociologa Martina Buchtíka, ředitele agentury Stem.

A ukazuje se, že i když si v řadě zkoumaných oblastí vedeme stále lépe, unikají nám některé klíčové body a my se zdaleka nemáme tak dobře, jak bychom mohli.


Koupit lístky na konferenci Česko, jak jsme na tom 2018  ->

Reklama

Tady jsou některé konkrétní závěry studie, jejíž celý obsah Martin Buchtík představí na ostravské konferenci:

  • Štěstí si za peníze (spíš) nekoupíš – Přestože v České republice od roku 1994 několikanásobně vzrostl HDP na jednoho obyvatele, pocit životní spokojenosti se za tu samou dobu zvýšil jen o 11 procent (nárůst ze 71 na 82 procent).

 

  • Počet exekucí v Česku stále stoupá – I přes extrémně nízkou nezaměstnanost a nárůst mezd se jen letos počet neukončených exekucí dotýká života 867 502 Čechů, což je skoro desetina populace.

 

  • Ani s dostupností bydlení to u nás není valné – Téměř desetina obyvatel České republiky hodnotí jim dostupné bydlení jako nevyhovující a zároveň příliš drahé.

 

  • Duševní zdraví: k nezaplacení – Za posledních 15 let vzrostl počet lidí, kteří vyhledávají psychiatrickou pomoc, o 80 procent.

 

  • Čechy trápí pocit osamělosti – Čtrnáct procent dotazovaných Čechů nevěří, že mají kolem sebe dostatečné množství přátel a příbuzných, kteří by jim v případě problémů pomohli. A dvě třetiny z nich se často cítí osaměle.

 

Reklama
  • Nedůvěřujeme si – Přesvědčení, že lidem kolem sebe můžeme věřit, se v posledních letech stále víc vyčerpává. Zatímco ještě v roce 2010 mělo pocit důvěry vůči svému okolí 46 procent Čechů a ještě v roce 2014 44 procent, v roce 2016 už to bylo jen 18 procent.

Do debaty, v níž se vedle výsledků studie budeme zabývat také kvalitou života v Moravskoslezském regionu, se vedle Martina Buchtíka přijdou zapojit mimo jiné Jiří Hrabě, ředitel organizace Elpida, která se stará o podporu aktivního života seniorů, Andrej Harmečko z Cooltour Ostrava, ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice Martin Hollý, vládu bude zastupovat ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a podnikatelský sektor developer Luděk Sekyra.

Čtěte také: Česko, jak jsme na tom? Téměř 30 let svobody budeme bilancovat v Ostravě

Pokud se chcete dozvědět víc o tom, jak se v naší zemi žije, měli byste už zítra, tedy 9. října, také zamířit do Ostravy. Právě tady, v Gongu v areálu Dolních Vítkovic, bude od 13 hodin probíhat konference Česko, jak jsme na tom? – největší setkání předních odborníků z různých oborů, zástupců vlády, veřejného sektoru a podnikatelů, kteří budou společně zkoumat a řešit oblasti, které nás v Česku momentálně nejvíc pálí.

A které to jsou? První velké téma, kterým se budeme zabývat: konkurenceschopnost. Druhou oblastí, které se během konference budeme věnovat, je vzdělávání. A třetí, mimořádně komplexní téma, na něž si společně posvítíme, bude právě kvalita života.

Takže, Česko, jak jsme na tom? Pokud se i vy chcete stát součástí diskuse o tom, jak přispět k tomu, aby bylo Česko (ještě) lepším místem pro život, a stále ještě nemáte vstupenky, zakoupit si je můžete na GoOut.cz.

Reklama
Reklama