Právě dnes si jeden z českých miliardářů splnil svůj sen. V pražském autosalonu Rolls-Royce Motor Cars se poprvé posadil do svého kupé Rolls-Royce Wraith za cenu, která se šplhá k deseti milionům korun.

O koho přesně jde, v Rolls-Royce samozřejmě neprozradí. V tom jsou pravidla nejluxusnější automobilky světa naprosto striktní. Jediné, co se redakci podařilo zjistit, je, že se jedná o někoho z členů elitního žebříčku nejbohatších Čechů.

Ten někdo na svůj vůz v odstínech šedé barvy doplněné křišťálovým prachem čekal zhruba rok. V dnešní době nic překvapivé. A dvojnásob to platí, když si objednáte Rolls-Royce s extrémním podílem ruční práce a řadou úprav podle individuálních přání.

Českého nováčka ve světě Rolls-Royce roční čekání nejspíš nijak nevzrušovalo. Dá se to odhadnout i podle toho, že úpravy, které pro něj v automobilce v britském Goodwoodu vznikly pod rukama specialistů z divize Bespoke, jsou podle Evy Kadlecové, šéfky Rolls-Royce Motor Cars Prague, inspirované zenem.

Tohle auto je letos jedním z prvních, které zastoupení britské značky v Česku předalo. Určitě ale nebude jediné tak vzácné. Do Prahy se letos chystá ještě minimálně jeden extrémně exkluzivní kousek. Bude jím limuzína Rolls-Royce Ghost ve speciální úpravě, která teprve čeká na svoji světovou premiéru.

„Jen pro evropský region vznikne kolekce dvanácti vozů inspirovaných Jantarovou cestou. Jedno z těchto aut už má svého českého majitele, který jen čeká, až bude vůz hotový,“ sdělila Eva Kadlecová.

Jantarová cesta je pradávnou, několik tisíc kilometrů dlouhou stezkou, spojující Pobaltí a Středozemí, kudy – kromě jiných surovin a zboží – ze severu na jih proudily dodávky cenného jantaru. Část stezky vede i územím dnešního Česka, konkrétně Moravy.

Cash je king
Vydání Forbesu Cash je king

Na to, jak přesně se příběh Jantarové cesty do podoby interiéru rolls-roycu propíše, si ještě musíme počkat, ale v každém případě půjde o další z mnoha výjimečných úprav, jimiž jsou designéři automobilky proslulí.

Oba zmíněné vozy možná přispějí k tomu, že i rok 2023 bude pro pražské dealerství, které luxusními auty se soškou Spirit of Ecstasy zásobuje především Česko a Slovensko, po roce 2022 opět rekordní.

Loni totiž Rolls-Royce Motor Prague dosáhl nejvyšších ročních prodejů ve své historii. Přesná čísla se ale ani v tomto případě nesdělují. Eva Kadlecová tak vyčíslila alespoň prodeje za posledních šest let, po které tuzemská pobočka funguje. „Od otevření dealerství v roce 2016 dosáhly dodávky nových vozů a certifikovaných ojetých vozů programu Provenance více než 200 vozů.“

Cena každého z nich se pohybuje v milionech korun. Automobilka nedávno oznámila, že v minulém roce průměrná cena prodaného rolls-roycu bez ohledu na model dosáhla částky půl milionu eur, což je v přepočtu dvanáct milionů korun. A ani v Česku to nebylo jiné.

Velký vliv na to mají právě i individuální přání na úpravu výbavy, které zákazníci mají. A takových objednávek je v Praze spousta. „V roce 2022 byl každý námi prodaný vůz zušlechtěn zakázkovou úpravou Bespoke,“ potvrzuje Eva Kadlecová.

Nejinak to nejspíš bude i u poslední novinky Rolls-Royce Spectre, což bude vůbec první elektrický model britské legendy, kterou si jen v Rolls-Royce Motor Prague objednal dvouciferný počet zákazníků. A to i přes cenu, která se i v tomto případě pohybuje kolem deseti milionů korun.

České dealerství, které je součástí společnosti CarTec Group, na velký zájem zákazníků reaguje investicemi do vylepšení svého prodejního centra. Projekt zahrnuje přestavbu showroomu s cílem nabídnout zákazníkům zcela nové zážitky a vybavit servis tak, aby byl plně připraven na elektrickou éru značky Rolls-Royce, a počítá s investicí téměř jednoho milionu eur. Do nových prostor zákazníci vejdou nejpozději v roce 2024.