V kancelářích londýnského Googlu platí jedno pravidlo: vzdálenost mezi vaším stolem a kávovarem musí být maximálně 45 metrů. Ale většinou je to méně, protože kuchyňky na patře jsou chytře rozmístěny tak, aby to zaměstnanci měli ke kávě, ovoci, oříškům, jogurtům nebo sladkostem co nejblíže (to vše samozřejmě zdarma a v množství, jaké chcete).

Ve třech budovách v centru Londýna tu pracují dva tisíce lidí, z toho 700 vývojářů. To je po Silicon Valley druhé největší vývojářské centrum Googlu na světě. Pracuje tu i osm Čechů a tady jsou příběhy tří z nich:

Milan Broum

  • Vyvíjí aplikace pro Art Project

broum

Víte, co je to Art Project od Googlu? Pokud ne, měli byste si rychle doplnit digitální vzdělání. Díky téhle službě se můžete podívat na zásadní umělecká díla v neuvěřitelném detailu a udělat si virtuální prohlídku po slavných muzeích. „Třeba tohle je Rijksmuseum v Amsterdamu,“ otvírá Milan Broum aplikaci na svém iPhonu. Český vývojář pracuje v londýnském Googlu od roku 2009 a aktuálně patří do týmu, který se stará o aplikace právě pro Art Project.

Čtěte také: Jak získat práci ve Facebooku? Český vývojář popisuje svoji cestu za Zuckerbergem

„Běží to na naší platformě na našich serverech, ale prezentuje se to jako aplikace muzea s jejich názvem. Každé muzeum má vlastní aplikaci a my pro to děláme interface,“ popisuje Broum, když svajpuje mezi obrazy van Gogha, Pienemana a Rembrandta. Pod prsty se mu přibližuje sbírka egyptských artefaktů, nasnímaných v rozlišení 40 tisíc na 40 tisíc pixelů. „Pomáháme jim s obrázky ve vysokém rozlišení, oni si z toho pak sestavují prohlídkové trasy. Můžete se rozhlédnout po místnosti, zazoomovat na jednotlivá díla nebo si v nich číst jako v knížce.“

Broumova práce byla dostat Art Project na mobilní telefony. „Byli jsme na tom projektu dva – kolega dělal jádro a já rozhraní a podporu, aby ta aplikace fungovala,“ říká s tím, že nyní už má jejich tým celkem čtyři členy. „Je to zábava, ale vyžaduje to taky hodně energie.“

google kancelar 2

Londýnské kanceláře Googlu.

Jako malý kluk se Broum chtěl stát námořníkem. Po maturitě se tak v  suchozemském Československu vydal studovat navigaci na katedře radioelektroniky na ČVUT. Jako specialista na satelitní a navigační systémy dostal práci v Nexttelu a posléze po trase Telekom – Nokia – Symbian – Sony Ericsson doputoval do Anglie. Když ale jeho tým v roce 2009 u posledně jmenované firmy přemístili do Švédska, Broum nechtěl odcházet z britské metropole, tak poslal CV do tamního Googlu. O návratu do Čech ani neuvažoval. „Najít firmu takového formátu v Česku je problém,“ říká Broum.

Čtěte také: Co všechno o vás ví Google? 10 adres, které by měl znát každý, kdo je na internetu

Internetový gigant měl tehdy v Londýně tým zaměřený na mobilní systémy a jeho klíčovým produktem bylo vyhledávání na mobilech. Broum (tehdy tam byl jako jediný Čech) dostal na starost hlasové vyhledávání a konkrétní úkol vylepšit ho tak, aby ovládání bylo co nejsnazší.

Loni ovšem v rámci firmy změnil dres a nyní dělá pro Art Project. „Jsem tady v Googlu šest let a hodně mě tenhle projekt zaujal. Beru to jako výzvu, protože to, co děláme, nemá na světě obdoby,“ dodává Broum, který v londýnských kancelářích každý den po obědě vede pro zájemce meditační kurz.


Hai Mac

  • Vytváří uživatelské rozhraní pro vyhledávání v mobilech

mac

Hai Mac se do Googlu nedostal po vyšlapaných cestách českých programátorů. Jeho rodina pochází z Hanoje, ovšem on sám vyrůstal v Chebu. V jeho češtině byste těžko hledali chybu, stejně jako v jeho angličtině. Není ani divu, studoval anglickou střední školu v Praze a rovnou z ní šel na Oxford (obor matematika a informatika). Pak krátce pracoval v jednom herním startupu a softwarové firmě, poslední dva roky je v Googlu a pracuje na vyhledávací aplikaci pro Android, konkrétně na jejím grafickém rozhraní.

„Náš pracovní tým čítá 20 lidí a potřebuje chladničku na pivo, dva elektrické skútry a arsenál plastových zbraní,“ přibližuje svoji práci Mac s nadsázkou. Když přepne zpět do seriózního tónu, vysvětluje, jak důležitá je každá drobná změna ve vyhledávacím okénku Google App (dříve známé jako Google Now). „Plynulost animace, tedy toho, jak rychle a elegantně se vám ukazuje třeba našeptávání ve vyhledávači, je pro uživatelský zážitek naprosto klíčová,“ říká Mac. „Zároveň si musíme dávat pozor, aby naše zásahy dávaly smysl a uživatel se v tom neztrácel.“

Macovým konkrétním úkolem bylo rolování výsledků vyhledávání. „Vytvářel jsem pro to uživatelské rozhraní a řešil takové věci, jako že třeba v arabštině se výsledky musejí ukazovat z druhé strany,“ říká Mac.

Co je podle něho potřeba, abyste se dostali na dobře placenou pozici vývojáře ve velké společnosti typu Google? „Hlavně vášeň,“ říká Mac. „A nenechat se odradit napoprvé, když to nevyjde. Mně to taky na první pokus do Googlu nevyšlo.“


Lenka Trochtová

  • Dělá na tajném projektu pro Android Wear

trachtova

Android Wear je operační systém Googlu pro nositelná zařízení – například pro chytré hodinky. A česká vývojářka Lenka Trochtová pro něj poslední rok připravuje aplikace. Jaké? To z ní nedostanete. „Nemůžu o tom zatím mluvit veřejně,“ usmívá se tajnosnubně.

Možná by se něco dalo vyčíst z její předchozí práce pro Google. Dříve dělala v týmu, který se staral o přehrávání hudby z chytrých hodinek do sluchátek přes Bluetooth připojení. „V hodinkách od LG třeba nebylo uživatelské rozhraní pro jejich spárování, teď už to funguje na všech hodinkách s Androidem,“ přibližuje část svojí práce Trochtová a mezitím si z hodinek do sluchátek pouští Simona a Garfunkela. „Vidíte, už to hraje.“

Podle jejích slov si spojení chytrých hodinek a Bluetooth sluchátek najde spoustu příznivců – minimálně v Londýně. „Tady chodí běhat spousta lidí a při tom chcete poslouchat hudbu. Málokdo si ale s sebou chce tahat telefon. Naopak hodinky zároveň počítají kroky, měří čas a třeba počítají spálené kalorie.“

google kancelar 3

Chytrých hodinek s Androidem stále přibývá, momentálně jich je skoro deset. A umějí toho čím dál víc. „Technologie se hrozně rychle vyvíjí a software musí jít s dobou. Chytré hodinky toho ze začátku moc neuměly, ale jsou čím dál užitečnější,“ říká Trochtová.

Ještě předtím, než se v Googlu vrhla na Bluetooth a chytré hodinky, měla na starosti tzv. autogeniální úpravy videa. „Lidé hodně sdílejí fotky, ale málo lidí sdílí video. Důvod je ten, že většinou vypadá hrozně nebo je moc dlouhé a editovat ho manuálně je náročná práce,“ přibližuje výchozí bod své předchozí práce.

Tak vznikl i díky ní nástroj, který video analyzuje, sám pozná, co je důležité, vybere nejzajímavější kousky, sestříhá je, vylepší barvy i stabilizaci obrazu, umí přidat titulky i podkresovou hudbu a nabízí spoustu dalších vylepšení. „V podstatě i úplný laik může ze záběrů z dovolené udělat malý film,“ dodává Trochtová, která tento nástroj testovala na svých videích z výletů na anglický venkov. „Nejvíce na cestách na Seven Sisters, což jsou krásné bílé útesy asi hodinu a půl vlakem z Londýna,“ dodává.

Jenže tým starající se o autogeniální úpravy se v rámci Googlu přesunul do Kalifornie, a tak Trochtová přešla k Android Wear. Na svých chytrých hodinkách teď má aplikaci na výuku němčiny a pokaždé, když jede metrem nebo čeká na přechodu, procvičuje si slovní zásobu. Má to svůj důvod – Trochtová se chystá přemístit do mnichovského Googlu, aby byla blíž domovu (Google v Praze nemá vývojové centrum).


Google se pravidelně umisťuje mezi firmami, pro které by mladí lidé chtěli nejvíce pracovat. Tady jsou tři důležité rady od Čechů, kteří už pro Google pracují. Odpovídá za ně Lenka Trochtová.

Jak se dostat do Googlu?

Začala jsem programovat už v 15 letech, učila jsem se hlavně jazyk C podle knížky od Pavla Herouta, kterou jsem našla u táty v knihovně. Po gymnáziu jsem šla na informatiku na matfyz a poté první pracovní zkušenosti sbírala v českobudějovické pobočce firmy ICZ.

Google kancelar 4

Založila jsem si profil na LinkedIn a tam si mě našel headhunter Googlu. Napsal mi e-mail s předmětem „Hello from Google“, jestli bych pro ně nechtěla pracovat. Zaujalo mě to, protože jsem vždycky chtěla zkusit pracovat v zahraničí. Nejprve jsem prošla prvním přijímacím kolem, což byl pohovor dvakrát 45 minut po telefonu. Měla jsem naprogramovat úlohu a v reálném čase popisovat řešení. I při druhém kole v Londýně (pět 45minutových pohovorů za jeden den) jsem psala kód na tabuli a občas odpovídala na otázky na řešení. Tam už mě zpovídali lidé z týmů, do kterých jsme měla jít pracovat, aby si nového člověka dopředu „osahali“.

Jak moc dobře musím umět anglicky?

Angličtina nemusí být krásná, ale musíte být schopný s těmi, kdo vedou pohovor, kvalitně komunikovat – porozumět a dobře vysvětlit, co a jak děláte. Programátoři a vývojáři nemluví s lidmi, nekomunikují za Google navenek, takže angličtina není ten nejdůležitější prvek pohovoru, ale je jasné, že bude potřeba se domluvit s kolegy.

google kancelar 1

Jak se Google stará o zaměstnance?

Google se o nás dobře stará. Veškeré jídlo je tady v londýnských kancelářích neustále k dispozici a zadarmo. A po celé budově je zavedený koncept mikrokuchyní, takže by žádný pracovník neměl být dál než 45 metrů od kávy a jídla. Dále tu jsou posilovna, hodiny s instruktorem, možnost zajít na masáž, tichá místnost na relax, knihovna, hudební místnost, herní místnost s kulečníkem, videohrami nebo šipkami a také tzv. Makers Room, což je dílnička, kde si můžete kutit – jsou tam k dispozici nástroje, 3D tiskárna, laserová vyřezávačka, páječka atd. Je toho tolik, že by člověk v podstatě nemusel odcházet z práce.