Češi sice nemají moře, přesto se teď důležitým způsobem podílejí na jeho vědeckém zkoumání a ochraně živočichů v něm žijících. Český startup Mapotic vyvinul aplikaci na sledování světové populace žraloků.

Vznikla ve spolupráci s americkou neziskovou organizací OCEARCH, která sbírá data o přesunech žraloků v oceánech a změnách jejich migračních tras. Pohyby těchto fascinujících paryb sleduje pomocí satelitních polohovacích zařízení, respektive tagů, které se umísťují na hřbetní ploutve žraloků.

Když se zařízení dostane k hladině, vyšle signál satelitu, ten údaje zpracuje a pošle do cloudu. Odtamtud se data načítají na web a z něj do mobilní aplikace. Vizualizace pohybu žraloků však v aplikaci neprobíhá okamžitě, ale s jistým zpožděním, což má prostý důvod: ochranu před pytláky.

Primárním účelem aplikace byla pomoc vědeckému výzkumu. „Biologové a výzkumné týmy mohou sledovat a vyhodnocovat pohyb žraloků a na základě toho lépe porozumět aktuálním změnám probíhajícím ve světových oceánech,“ říká Ivoš Gajdorus, šéf Mapoticu.

Ale jak se to tak u podobných aplikací někdy stává, sledování barevných značek na mapě nakonec uchvátilo i mnoho nadšenců.

Díky startupu najdete mapu posedů, domácích vinařů, míst na sbírání jahod či fanoušků deskových her.

Před několika dny uvedl pražský startup novou verzi, která zvládá nárazové špičky v provozu a umožní uživatelům sledovat i další druhy zvířat, například želvy nebo velryby.

„V plánu jsou také další rozšíření funkcionality, například přidávání zvířat do seznamů oblíbených, notifikace, přizpůsobení mapy, aby ukazovala jen ty druhy, které chce uživatel sledovat, nebo vylepšování projektu, aby zobrazoval počasí a mořské proudy v reálném čase,“ rozvádí ambice projektu Gajdorus.

Repro Mapotic

Přehled žraločí populace je přitom jen jednou z mnoha map, které Mapotic poskytuje. Vznikl proto, aby pomáhal objevovat nové světy a propojovat lidi s podobnými zájmy.

Díky němu tak najdete třeba mapu posedů, domácích vinařů, míst na sbírání jahod či fanoušků deskových her. A teď už neunikli ani žraloci.