Poprvé pět milionů, podruhé dvacet milionů. A teď, v novém seed investičním kole, dalších přes šestatřicet milionů korun.

To jsou částky, které od investorů v průběhu dvou let fungování nasbírala aplikace na podporu duševního zdraví, za kterou stojí duo Jiří Diblík a Ondřej Kopecký.

Vyhoření, deprese, úzkost. Udržet si v posledních letech dobrou náladu se zdá být pořád těžší. Alespoň podle zájmu o aplikaci dvou mladých Čechů, kteří na tom dokázali postavit fungující byznysový model, jehož základem je mobilní aplikace VOS.health.

Takzvanou wellbeing aplikaci si i díky devíti jazykovým mutací do mobilních telefonů stáhlo už víc než dva miliony lidí. Jsou z celého světa, ale nejvíc se VOS daří v Evropě.

Jedním z hlavních letošních cílů je pak i dobytí trhu v Severní Americe, kde počet uživatelů, typicky ve věku mezi patnácti a třiceti roky, zatím není takový, jaký by podle zakladatelů startupu mohl být.

Loňský rok se Diblík a Kopecký společně s týmem osmi vývojářů, externími psychology a specialisty na duševní zdraví věnovali technickému vylepšování produktu, který vznikl během covidové pandemie. Zároveň řešili, jak ho pro uživatele udělat ještě přitažlivější.

Že se jim to povedlo, dokazují čísla. Zatímco v pololetí si VOS.health stahovaly nanejvýš dva tisíce lidí denně, ke konci roku už jich každý den bylo mezi pěti až deseti tisíci. 

Bylo mezi nimi v součtu také přes sto tisíc Ukrajinců, jimž vývojáři i placenou část aplikace přeloženou do ukrajinštiny uvolnili od začátku války zdarma. Ukrajinci jak přímo na Ukrajině, tak i ti, kteří jsou v zahraničí, díky tomu mohou bezplatně využívat například online chat s psychologickými poradci. Denně tak dál jen na Ukrajině přibývají stovky nových uživatelů.

„Díky růstu v druhé polovině roku jsme rozjeli námluvy s investory,“ říká Jiří Diblík. Ty nakonec vyústily v předvánoční dohodu, kdy se k současným investorům Miton a Reflex Capital jako lead investor připojili ještě Soulmates Ventures doplnění brněnskými Purple Ventures.

Obě společnosti nově zapojené do projektu VOS.health, který na tržbách generuje miliony korun měsíčně, vložily už zmíněných víc než 36 milionů korun. Za to získaly podíly ve firmě. Jak velké ale Diblík, coby CEO VOS.health, nezveřejnil.

„Startupy, které mění svět k lepšímu, vidíme v Purple Ventures moc rádi. To stejné platí pro zakladatele, kteří mají velký zápal a chuť věci posouvat. Ve VOS se tohle jednoznačně potkalo,“ okomentoval investici zakládající partner Purple Ventures Jan Staněk. „Investujeme do reálných a udržitelných inovací a mimořádných týmů s globálními ambicemi. Proto jsme hrdí na naše partnerství s VOS,“ dodává Michal Sikyta, investiční manažer Soulmates Ventures.

Získané miliony plánují zakladatelé VOS.health použít na rozvoj produktu a akvizici nových klientů. Nějaké výrazné rozšiřování celkem desetičlenného týmu není v plánu. „Většinu prostředků plánujeme investovat do marketingu a vylepšování aplikace,“ potvrzuje Diblík.

Aplikace by tak nově měla být schopná například lépe využívat data získaná z mobilních telefonů uživatelů. „Mobily toho o nás i našem okolí vědí opravdu hodně. Jak spíme, jak se hýbeme, kde trávíme čas, co na telefonu děláme, jaké je kolem nás počasí…,“ vyjmenovává Diblík.

„My tato data spojujeme s těmi, které uživatel zadává do aplikace sám. Jejich analýzou pak vytváříme mental health index, což je číslo od jedné do stovky, které každému ukazuje aktuální stav duševního zdraví,“ dodává Diblík.

Vydání Forbesu Zázrak

Dokonalejší získání a vyhodnocení dat navíc umožní, že aplikace dokáže předpovídat možné duševní poruchy a onemocnění v raném stádiu. „Díky tomu pak včas uživatele upozorní, že je něco v nepořádku, a navrhne vhodné řešení,“ plánuje Jiří Diblík.

Další novinkou VOS.health je spuštění prvního českého psychologického poradce postaveného na umělé inteligenci, který dostal název ChatMind, jehož beta testování se právě rozjíždí na doméně chatmind.ai.

Uživatelsky vylepšená aplikace by měla přilákat nové uživatele. A ve výsledku i další investory. „Další investiční kolo plánujeme v horizontu jednoho roku. Odehrát by se mělo v zahraničí, nejspíš ve Spojených státech,“ věří Diblík.