Předloňský podzim, Jan Marvan u svého počítače a najednou se to na něj začalo z obrazovky sypat. Už jsi to viděl? psali mu známí. Co jestli jsem viděl? divil se, než si rozklikl tu fotku na Instagramu. Cristiano Ronaldo, nejlépe placený fotbalista planety, se zrovna šklebil v domácí posilovně a v ruce svíral kobru. Vlastně Cobru, posilovací gumové lano, které Marvan a jeho tým pod značkou Gun-ex vyvinuli a které dnes dodávají do poloviny světa.
„Tak to je ona,“ říká Marvan, když ve fitku v nejvyšší budově Česka v Brně rozepíná černý desetikilový balíček a z něj vytahuje dva gumové hady. Karabinou je spojí za betonovým sloupem a pak rozehraje dynamické divadlo, které si své diváky našlo v USA, Koreji, Jihoafrické republice i třeba v Portoriku.
„Zrovna tam je cítit ohromná energie,“ libuje si CEO brněnské firmy nad karibskou fitness horečkou. „Jsou tam stovky trenérů, a když se pořádá outdoorová akce, na pláži je DJ a cvičí tam třeba 200 lidí.“
Jan Marvan přišel s nápadem na posilovací lana v roce 2003.
V sále v AZ Tower jsme teď ale sami a ten, který s myšlenkou na inovativní posilovací prostředek před lety přišel, ukazuje, na kolik způsobů se dá využít. „Je to velmi intenzivní,“ říká Marvan, když s lany v rukou vlní a krouží a mohutně u toho dýchá, protože toto posilování je vážně makačka. „Máme dva typy lan, těžší a lehčí, ale s tímhle těžším si já nezacvičím, to už je dřina.“
Pak si nasadí pás na boky a rozběhne se po palubovce. Když 5,5metrové lano natáhne možná na deset metrů z maximálně možných 12, začne podkluzovat. Takový je odpor Cobry, bestselleru ze dílny Gun-exu, kterou při trénincích startů nebo výbušnosti používají třeba právě fotbalisté.
Cristiano Ronaldo s českou kobrou.
Jestli si ale myslíte, že do Madridu k Ronaldovi a spol. nejdřív z Moravy putovala zásilka s „všimným“ a prosbou „Tady máte Gun-ex, vyfoťte se s ním, nám to v byznysu pomůže“, tak takto to opravdu nebylo. Protože pokud nejste aerolinka z Emirátů nebo oděvní firma se třemi pruhy v logu, do struktur Bílého baletu se jen tak nedostanete. Anebo vás to bude stát neskutečné množství peněz.
„Občas se dějou záhadné věci,“ říká Marvan o téhle španělské fotbalové kapitole. O tom, že jejich lana používá možná nejlepší tým světa, se totiž dozvěděl až poté, co se s nimi hráči pochlubili na sociálních sítích. A to, že si je Real koupil, bylo pro Gun-ex tou nejlepší zprávou. Znamenalo to jediné – že totiž elastická lodní lana se značkou Made in Česko jsou smysluplná.
„Rozhodně bych to ale obchodně nepřeceňoval,“ říká Marvan o madridské stopě. „Ono často menší věci mají na byznys větší dopad.“
Tak třeba když se o Gun-exu začne mluvit mezi judisty poté, co lana vytáhne zlatý olympionik Lukáš Krpálek. Když se dostanou mezi hráče NBA, NHL nebo do bojových sportů. Případně když kobra vleze mezi žraloky neboli když s ní začne posilovat největší jihoafrický ragbyový tým Sharks. „To mělo na komunitu ragby daleko větší dopad než v případě Realu mezi fotbalisty.“
Druhým silným trhem vedle vrcholového sportu jsou armády. Když vojenské jednotky vyrážejí na mise, sotva si s sebou můžou vozit půltunové posilovací stroje, ale s Cobrou jsou mobilní a na své dočasné základně si pak snadno vystaví outdoorovou tréninkovou zónu.
Třetím a možná nejperspektivnějším odvětvím je fitness, protože právě v posilovnách jsou Cobry alternativou ke všem činkám. „Je to metabolický trénink, zapojíte při něm celé tělo a ještě i po něm spalujete moře kalorií. Je krátký, což se do dnešní uhoněné doby hodí. A je to prostředek k tomu, cítit se dobře, vypnout hlavu a vypadat líp.“
Myšlenka na něco nového a dosud neobjeveného se zrodila v roce 2003. To ještě Marvan závodil na horských kolech, ale začal uvažovat, co dál, protože cyklistikou se mohli živit jen ti nejlepší. A protože vedle kola studoval chemickou fakultu, kde mimo jiné probírali i vlastnosti gumy, řekl si: Do laboratoře mě to netáhne, navíc chci zůstat u sportu. Vymyslím něco pro lepší kondiční přípravu.
Jednoduchá myšlenka, ale těžká realizace. Tou dobou už znal posilování s lodními lany a taky znal jejich nepraktičnost při transportu, velkou váhu a nízkou životnost. Tak se pustil do vývoje něčeho lepšího, co na trhu zatím nebylo.
Najít správný materiál pro lana (brazilský kaučuk), odolný obal (Cordura, na jejíž výrobu má licenci jen omezený počet firem na světě) a celé to spojit dohromady trvalo dlouho. Teprve po 30 různých pokusech od hokejistů, kterým dávali prototypy k testům, uslyšeli: Ono je to dobré, nezničili jsme to, neprasklo to. „To byl odraz na trh.“
Vymysleli celý tréninkový systém, bez nějž je lano jen lanem, taky mobilní aplikaci, abyste mohli cvičit i sami bez trenérů. V roce 2011 začali s prodejem a rok později už šlápli do mezinárodního obchodu, který teď táhne úspěchy značky. Maloobchodně lana stojí od 200 do 500 eur a už se jich prodaly desítky tisíc kusů.
A jak už víme, česká kobra teď leží i v jedné soukromé posilovně v Madridu. Možná že tak trochu i díky ní je teď dirigent Bílého baletu v čele nejlepších fotbalistů planety.