skip to main content

Česká města očima bezdomovců. Pragulic míří do Ostravy, chce i do Brna

Poznejte Prahu očima lidí bez domova, zní už šestým rokem slogan sociálního podniku Pragulic, za kterým stojí podnikatelka Tereza Jurečková a díky kterému můžete poznat stověžatou metropoli ze zcela jiného úhlu pohledu.

Průvodci jsou bezdomovci, kteří zájemce provázejí nevábnými zákoutími hlavního města a se zasvěceným výkladem, zpravidla okořeněným vlastními zkušenostmi, vás vtáhnou do děje pražského podsvětí. Jen v Praze tyto netradiční prohlídky navštívilo za květen přes 1200 lidí.

Čtěte také: Brněnská káva za dobrý skutek spustila vlnu dobra napříč Českem

Teď se netradiční turistika pokusí rozkročit i do dalšího města. Ostravy. Už v pátek 29. června tam v rámci Festivalu v ulicích, který je takovým teaserem na multižánrový  Colours of Ostrava, proběhne první prohlídka ostravskými zákoutími.

„Chtěli jsme zpočátku navázat na různé akce, abychom si na odlišných cílových skupinách vyzkoušeli, zdali to bude fungovat, či ne. Plán samozřejmě je to tam plnohodnotně rozjet,“ říká pro Forbes Tereza, která se před třemi lety zařadila do výběru talentovaných mladých Čechů 30 pod 30.

Reklama

Tereza Jurečková

Vůbec první návštěvníci těchto netradičních prohlídek s kapacitou kolem 20 lidí je budou moci absolvovat tento pátek a sobotu vždy ve dvou termínech, přičemž cena je stanovena na 150 korun pro dospělého a v rámci „testování“ trhu je možné se přihlásit i zcela zdarma.

„Chtěli jsme vyzkoušet, jestli jsou tamní lidé schopni zaplatit prohlídky, a zjistili jsme, že ano. Placené jsou vybookované a ty zdarma nevybookované,“ pochvaluje si.

Pragulic v Ostravě zpočátku nabídne tři místní průvodce, kteří jsou bez domova či se pohybují na okraji společnosti. Jde o Evžena, Miloše a Julka, který vás zavede do vyloučených lokalit, jako je známé bývalé ghetto v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze.

A na jejím konci vás vezme do bytu své dcery, kde si návštěvníci budou moci posedět, popovídat, a když na to přijde, tak třeba i zatancovat s její rodinou.

Ostravský průvodce Pragulicu Julek

„Vždy jsem chtěla dělat vyloučené lokality a chtěla jsem lidi brát na večeře k Romům, což mi každý vymlouval. V Ostravě jsme se k tomu nyní přiblížili, aniž bychom to plánovali,“ říká sympatická brunetka, která sama z Ostravy pochází.

Reklama

Tereza chce novinku otestovat i na zmíněných Colours of Ostrava a dále na největším světovém shromáždění blogerů, vlogerů, tvůrců obsahu o cestování a profesionálů TBEX (The Travel Blog Exchange), konajícím se na konci července.

Až úspěch prohlídek během těchto akcí rozhodne o osudu Pragulicu v Ostravě. Tereza tuší, že nebude turisticky tak atraktivní jako Praha, kde navíc zhruba třetinu tvoří zahraniční turisté.

„Nemůžeme čekat velký zájem od místních obyvatel, budeme muset více tlačit ty přijíždějící. Vše chceme propojit i s cestou a ubytováním a nabídnout komplexní službu,“ doplňuje a zároveň dodává, že Ostravou rozšiřování Pragulicu nemusí skončit. Pokukuje totiž i po Brnu.

„Neříkám, že to tam teď bude na 100 procent, o Ostravě jsem také mluvila tři roky. Ale kdyby vše vyšlo, tak by se to mohlo potkat na podzim,“ opatrně předesílá.

Pražská „superstar“ Pragulicu Karim

Pragulic se do jiných měst zatím podíval jen přes své partnerské organizace, kterým propůjčil značku a know-how. Jde například o Olomouc nebo České Budějovice, kde ale aktivita v posledních měsících v podstatě zamrzla. Koneckonců i v Brně podobné prohlídky vznikly.

„Hrozně ráda bych v budoucnu dělala i Ústí nad Labem,“ dívá se trochu zasněně do daleké budoucnosti.

Pragulic vznikl před necelými šesti lety a navázal na úspěšné zahraniční projekty podobného typu. V Praze má v současné době osm průvodců, kteří za prohlídky dostávají fixní odměny, přičemž nejznámější z nich je Karim.

„Karim je stále naše superstar. Před dvěma měsíci jsme ale zaměstnali Hanuše, který byl ve výkonu trestu za výrobu drog a který je nyní mou osobní hvězdou. Vyprodává prohlídky, aniž by o něm byl jakýkoli mediální výstup,“ říká Tereza na závěr s tím, že nejvíce táhne právě tematika drog a prostituce.

Nový průvodce pražského Pragulicu Hanuš

Foto: Pragulic

Reklama
Reklama