Česká měna v reakci na rozhodnutí České národní banky posílila o 12 haléřů na 24,50 korun za euro. ČTK to řekl analytik XTB Tomáš Cverna. Koruna je tak nejsilnější od 10. října 2023.

„V prvotní reakci česká koruna na rozhodnutí reagovala posílením vůči euru o 0,5 procenta. Trh si rozhodnutí České národní banky přebral jako ‚jestřábí‘, protože se centrální banka odhodlala držet sazby na vysoké úrovni po delší dobu,“ uvedl Cverna.

Koruna zpevnila pod 24,50 za euro poprvé od letošního 10. října, upozornil analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Zpevnění tuzemské měny je podle něj důkazem, že podstatná část trhu vskutku sázela na pokles sazeb a odpovídajícím způsobem do kurzu již dříve vložila z něj plynoucí oslabení koruny.

Za dnešním rozhodnutím České národní banky byla podle analytiků zřejmě vyšší inflace, která bude oznámena za říjen, a slabší kurz koruny. Bankovní rada České národní banky ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Základní úroková sazba je na této úrovni od června 2022.

Dlouhodobě však lze podle Cverny počítat s oslabováním koruny, a to díky tomu, že by již na prosincovém zasedání České národní banky mělo dojít ke snížení sazeb, zatímco Evropská centrální banka i Fed budou sazby držet na zvýšených úrovních beze změny pravděpodobně až do konce prvního kvartálu příštího roku. Dalším aspektem oslabení koruny může být plnění státního rozpočtu, které ve středu vykázalo další prohlubování schodku. V neposlední řadě by na vývoj koruny mohl mít vliv i vývoj konfliktu v Izraeli, podotkl.