Plán splněný za čtyřicet minut a za den nasbíraný milion a půl, tak vypadá úspěšné tažení českého startupu Sentien, který rozjel na Kickstarteru kampaň se svými unikátními sluchátky.
Pustí vám muziku, oblíbený podcast nebo telefonát s kolegou a přitom vás neodříznou od světa kolem. V tom jsou nová (ne)sluchátka od startupu Sentien jiná – zvuk totiž vedou po kosti, v uchu ani přes něj nic nemáte.
Sentien Audio ovládáte hlasem a gesty, poklepáním prstem, které si můžete nakonfigurovat v aplikaci. Mají zabudovaný mikrofon a technologii pro potlačení okolního hluku, aby vás při telefonování druhá strana slyšela co nejčistěji. A mají taky celkem zábavnou kampaň, která vám chce naznačit, že tenhle kousek se vyrovná gadgetům pro superhrdiny.
Futuristický design a kampaň na lidi zabraly – zájemci se hrnou. Cílovou částku 10 tisíc dolarů vybral Sentien na Kickstarteru během čtyřiceti minut a za první den splnil plán na 700 procent. Během prvního týdne fanoušci přispěli na sluchátka už přes 300 tisíc dolarů, tedy skoro sedm milionů korun.
Tím se Sentien zařadil mezi deset nejúspěšnějších českých projektů, které si na globální crowdfundingovou platformu šly pro peníze. Do konce kampaně přitom zbývá ještě 20 dní a každých pár minut přibývají noví zájemci.
Za celým projektem stojí Imrich Valach a Peter Jensen, dva Slováci, kteří společně se svým mezinárodním týmem lidí vyvíjejí headset Sentien z Prahy. „Odjakživa mě fascinovalo propojení lidí s počítači, embedované do našich životů,“ popisuje Valach.
„Nejvyšší level by byl samozřejmě mít implantovaný Neuralink v mozku, ale tam ještě nejsme. Smart glasses jsou jen o krok blíž. Ale viděl jsem v posledních letech velký pokrok u audia, a tak jsem se do toho ponořil,“ popisuje, jak začal experimentovat s headsety, které vedou zvuk po kosti.
„Tahle technologie mi přišla jako ta správná cesta do budoucnosti. Nasadíte si ji, neruší vás ani o ní nevíte, všechno vnímáte přirozeně. Máte skvělý zvuk přímo v hlavě spojený s rozhraním, přes které můžete hlasem ovládat svoje ostatní zařízení,“ vysvětluje Valach.
Společně s Jensenem a s designérem Darkem Zahálkou věnoval přes dva roky vývoji sluchátek, která budou lepší než jiné headsety na trhu. Stejnou technologii vedení zvuku po kosti, kdy nemáte v uchu žádný reproduktor, využívají třeba sluchátka Aftershokz.
„Náš headset je jiný v tom, že ho můžete nosit opravdu nonstop. K tomu je navržený. Taky proto ho jako jediní na trhu máme nastavitelný, aby seděl každému a byl opravdu pohodlný. Investovali jsme do špičkového mikrofonu. A inovovali jsme baterie, vydrží 24 hodin používání,“ vypočítává Valach.
Sentien je na rozdíl od konkurence programovatelný, můžete si sami přes aplikaci navolit jeho ovládání a co které gesto zapne. Připojíte ho k čemukoli, co má bluetooth, a můžete mít spárovaná dvě zařízení naráz, třeba mobil a počítač najednou, takže nemusíte otravně přepínat.
Vyrábět se budou v Evropě
Vývoj sci-fi sluchátek bez sluchátek Valacha pohltil. V počítači má přes 3000 modelů lidských hlav, nosil různé headsety dva roky nepřetržitě, aby pochopil, co funguje a co ne, snažil se každý technický detail rozebrat na prvočinitele.
„Každý komponent jsme zkoumali do detailu, výzkumem jsme strávili přes dva roky, abychom u všeho chápali, proč a jak to funguje. Abychom do detailu rozuměli fenoménu bone conduction, vedení zvuku po kosti, abychom věděli, kde jsou limity těch technologií,“ vysvětluje designér Darek Zahálka.
„Teprve potom jsme se pustili do samotného designu našeho headsetu,“ dodává mladík, který se k týmu Sentienu připojil ještě jako student UMPRUM v Ateliéru průmyslového designu u Ivana Dlabače.
„Díky vlastnímu výzkumu a vývoji máme plnou kontrolu nad elektronikou, firmwarem i každou součástkou,“ doplňuje Valach.
I když to někdy znamenalo třeba hledat dokonalý drát tak dlouho, než narazíte na takový, který bude mít vlastnosti superelasticity. „A než jsme našli ten správný poměr titanu a niklu a teplotu, na jakou se musí zahřát, tak už to vypadalo, že mi z toho praskne hlava,“ směje se Valach. A dodává, že zlaté startupové pravidlo ověřili na tisíc procent: Hardware is really hard.
Do kampaně na Kickstarteru se tým Sentienu pustil nejenom kvůli sbírání financí, ale taky aby si otevřel důležitý kanál k zákazníkům a jejich feedbacku. „A abychom měli lepší pojem o tom, jaký vlastně o náš headset může být zájem,“ říká Valach.
Hned první týden crowdfundingu ukázal, že větší, než tým Sentienu čekal. „Ale problém to pro nás není. Naškálovat výrobu nebude problém. Prototypy si sice montujeme sami, ale masovou produkci máme už zajištěnou externě. Sluchátka budeme vyrábět v Evropě, abychom nad produkcí měli lepší kontrolu,“ dodává spoluzakladatel pražského startupu.