skip to main content
Technologie

Šlápni do toho. Deset gadgetů na kolo a běh, díky kterým budete napřed

Jaro je (aspoň podle kalendáře) oficiálně tady a s ním i nová várka gadgetů. Tentokrát pro běžce a cyklisty, kteří mají slabost pro hi-tech. Je libo trenéra s umělou inteligencí? Tady je. A s ním pár dalších vychytávek, které vám pomůžou udržet náskok nad kámošem (a taky zajistit, že se vrátíte domů v jednom kuse).

Sluchátka Halo Sport 2

Sluchátka, díky kterým poběžíte rychleji. Zní to trochu jako nesmysl – když však zapojíte pokročilé postupy neurovědy, nic není nemožné. Díky stimulaci elektrickými signály v rámci dvacetiminutového zahřívacího neuroprimingu Halo Sport 2 budete schopni brzy vyrazit rychleji. Mozek se totiž učí opakovat pohyby během procesu zvaného plasticita. Cílem neuroprimingu je však dostat váš mozek do stavu takzvané „hyperplasticity“, který umožní rychlejší zdokonalení pohybů a lepší koordinaci svalů. To vše pak znamená jediné – lepší výsledek.

Cena: 8800 Kč

Hodinky Withings ScanWatch

Za hodinkami Withings ScanWatch stojí mimo jiné tým kardiologů a dalších vědců, kteří pomáhali vyvinout systém, jenž umí rozpoznat i první známky srdeční arytmie či syndromu spánkové apnoe. Můžete s nimi průběžně sledovat nejen vnější, ale také vnitřní kondici svého těla – při běhu i v klidu. Přidržením tří elektrod na rámečku hodinek si můžete pořídit záznam EKG nebo sledovat i další hodnoty v reálném čase.

Cena: 5500 Kč (38 mm) / 6600 Kč (42 mm)

Přehazovačka SRAM RED eTap AXS 36T

Přehazovačka SRAM

S novou elektronickou sadou SRAM RED rozšířenou o kazetu 10-36 zubů si navýšíte rozsah převodů o 20 procent. V kombinaci se dvěma převodníky tak můžete makat do prudkých kopců s vyšší kadencí a šetřit síly na poslední dlouhá stoupání dne. Ovládání je navíc bez bowdenů nebo lanek, převody si volíte bezdrátově.

Cena: okolo 18 tisíc Kč

Trenér, který ví všechno

Užitečná věc k nové přehazovačce je rozhraní SRAM AXS Web. Na jednom místě vám ukáže komplexní přehled všech dat o vaší jízdě: vidíte nejenom, kolik jste najeli kilometrů, nastoupali metrů a s jakou tepovkou, ale i jaký byl wattový výkon, zařazený převod, tlak v pláštích v tu chvíli nebo třeba využití teleskopické sedlovky. Prostě takový váš online trenér, který přesně ví, jak se vaše kolo chová ve chvíli, kdy podáváte nejlepší (anebo nejslabší) výkon. Apka si bere data z Garminu nebo jednotek Wahoo.

Cena: zdarma

AfterShokz Trekz Air

Hudba je úplně legální doping, jenže sluchátka člověka zároveň připraví o důležité vjemy – slyšet zvuk auta, které se k vám zezadu nebo z boku blíží, je celkem fajn. Tenhle problém řeší sluchátka-nesluchátka Aftershokz, která zvuk vedou po kosti a nemusíte je proto mít v uších. Jsou bezdrátová, odolná potu a váží jenom 30 gramů, takže na běh ideální.

Cena: 3000 Kč

Reklama

Vložky NURVV

Chytré stélky do bot, které užitečná data o vašem běhu odečítají přímo z vašich chodidel, pokaždé kdy se odrazíte. A pak vám předloží statistiku plnou detailních údajů o vaší rovnováze, kadenci, pronaci nebo supinaci kotníků, jestli kulháte, jakou máte efektivitu odrazu a délku kroku. Změří vám i rychlost, čas a vzdálenost, kterou jste uběhli, k tomu můžete NURVV synchronizovat i se Stravou. Chytré stélky do bot, které vám řeknou, jak chodíte a běháte, mimochodem vyvíjí i česká firma Miomove. Ty by na trh měly přijít během letoška.

Cena NURVV Run: 7500 Kč

Crash senzory Tocsen

Když na kole rádi jezdíte sami. Užívat si ubíhající kilometry jenom tak, bez jiné lidské duše okolo, má něco do sebe. Blbé je, že pokud se vám něco stane, nebudete mít u sebe parťáka, který vám zavolá pomoc. Leda že byste už měli Tocsen Button, bezdrátový senzor, který pozná, že jste měli nehodu a sám zavolá pomoc. Funguje to tak, že v případě pádu se vás napřed Tocsen nahlas zeptá, jestli jste v pořádku, a když nezareagujete, zavolá vám pomoc. Tocsen Button si můžete pořídit buď samostatně, nebo ho Uvex nabízí integrovaný do dvou typů svých cyklohelem.

Cena Tocsen senzoru: 1600 Kč
Cena helmy Uvex Finale 2.0: 4999 Kč

Radar Garmin Varia RTL 515

Tahle chytrá krabička nejenom svým červeným zadním světlem upozorní auta, že před nimi jede cyklista, ale hlavně upozorní vás na ta auta. Je to totiž radar na kolo, který detekuje a zvukem i vizuálně vás upozorňuje na vozidla, jež se k vám blíží zezadu. Můžete ho spárovat se sporttesterem, cyklocomputerem nebo telefonem či navigací. Když ho propojíte s chytrými hodinkami, tak na jejich displeji uvidíte pruh s posouvajícími se body, což jsou auta za vámi. Radar je pozná na vzdálenost 140 metrů.

Cena: 5390 Kč

Senzory Stryd

Cyklokomputer – ale pro běžce. Zatímco na kole je běžné počítat výkon na watty už roky, do běžeckého světa tahle statistika proniká pomalu. A senzory Stryd mají ambici to změnit. Kromě toho, že měří a propočítávají váš výkon, vyplivnou po tréninku taky údaje o dynamice vašeho běhu, včetně vertikální oscilace a stresového skóre, a to všechno převedou na watty. Stačí si připnout Stryd na tkaničky a rozběhnout se.

Cena: 6000 Kč

Chytré švihadlo

Před výběhem je dobré se rozehřát. A s tímhle švihadlem Tangram Factory Smart Rope LED si rutinní pohyb rozšíříte o další rozměr. Samotné lano vedle svítících diod obsahuje také magnetické senzory, které sledují spálené kalorie, měří délku tréninku a zaznamenávají i další data o vašem pohybu. Mimo to jsou k dispozici i cvičební plány, a pomocí Bluetooth dokonce můžete v přeskakování soutěžit se svými přáteli.

Cena: 2400 Kč