Česká energetická skupina Greenbuddies, která se věnuje podnikání v průmyslových fotovoltaických elektrárnách a infrastruktuře pro elektromobilitu, loni meziročně více než dvojnásobně navýšila zisk před zdaněním na sto milionů korun. Meziročně o čtyřiadevadesát procent stoupl také obrat skupiny na 778,4 milionu korun. Letos skupina plánuje expanzi na další evropské trhy.
„V roce 2023 se nám podařilo dosáhnout významného milníku jednoho gigawattpeaku celkově nainstalovaného výkonu. Za tímto milníkem se skrývá dva a půl milionu instalovaných solárních modulů, ale především sedm let usilovné práce,“ uvedl spolumajitel a zakladatel skupiny Aleš Spáčil. Stěžejní trhy skupiny jsou podle něj v Německu a Holandsku, působí v sedmnácti zemích Evropské unie. „Na český trh jsme se výrazně zaměřili v posledních dvou letech a využíváme zde své zahraniční zkušenosti,“ řekl.
K navýšení výnosů podle něj pomohlo zejména zvýšení poptávky po udržitelných energetických zdrojích na všech trzích Evropské unie, kde rostl trh fotovoltaických elektráren meziročně o více než čtyřicet procent. Jedním z nejvýznamnějším kontraktů byla smlouva s mezinárodní společností Langa International, která počítá s vybudováním nových solárních elektráren v Česku do roku 2028 za přibližně 2,4 miliardy korun.
Greenbuddies se specializuje na služby týkající se průmyslových fotovoltaických elektráren a infrastruktury pro elektromobilitu. Společnost Greenbuddies roku 2017 založili současní spolumajitelé Ondřej Vodsloň a Aleš Spáčil. V Evropě skupina kromě Česka působí zejména v Německu, Nizozemsku a dalších 14 zemích Evropské unie.