Elon Musk vytvořil v rámci mise Transporter-1 nový vesmírný rekord. Jeho společnost SpaceX před týdnem vynesla na oběžnou dráhu 143 satelitů, což je největší počet umělých družic nesených jednou raketou. Start Falconu 9 s napětím sledovali také bratři Pavel a Stanislav Dubininovi. Do vesmíru totiž v tu chvíli mířilo i jejich dílo – palivové nádrže pro pohon satelitů.

„Byl to úžasný pocit. Už dávno jsem z ničeho nebyl tak nadšený. Zároveň je to pro nás obrovská motivace pracovat na dalších vesmírných aplikacích,“ říká šéf firmy HPC Research Pavel Dubinin. Raketový inženýr původem z Ruska v Česku žije 12 let a posledních osm let tady podniká s bratrem Stanislavem, který má doktorát z VŠCHT.

V Horní Bříze nedaleko Plzně vybudovali firmu, která vyvíjí a vyrábí ultralehké tlakové lahve na plyn. Ve svém oboru jsou špičkou v Evropě. Na vesmírné misi se ale podíleli poprvé. „Oslovil nás jeden italský výrobce družic, zda bychom mohli vyvinout palivovou nádrž pro pohon jejich satelitů. Každá součást takového systému musí vážit co nejméně a na to jsou skvělé právě kompozitní materiály, se kterými pracujeme,“ líčí podnikatel.

Do karet mu hrálo i to, že původně vystudoval obor zaměřený na raketové motory. S celým projektem firmě významně pomohl také Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR, se kterým společnost HPC Research spolupracovala na testování produktu. Celý vývoj nakonec trval asi rok a půl.

„Mise Transporter-1 je zatím úspěch pro Elona Muska. Pro nás je to jen začátek. Satelity jejich mise teprve čeká. Raketa je jakýsi autobus, který do vesmíru veze větší družice s pohonem. Řada z nich na sobě nese ještě menší nanosatelity bez pohonu, které dál rozptýlí. Je to jako, kdybyste ve vesmíru rozházeli tašky s míčky a ty pak vysypali,“ přibližuje Dubinin.

S raketou Falcon 9 na oběžnou dráhu dorazilo 10 satelitů Starlink pro internet společnosti SpaceX a dalších 133 družic komerčních zákazníků. Italský výrobce, který odebírá palivové nádrže od HPC Research, na oběžnou dráhu vyslal 20 satelitů.

Pokud bude jejich mise úspěšná a nádrže z Česka se osvědčí, plánují Dubinin s bratrem ve vesmírných projektech pokračovat. „Náš hlavní byznys jsou tlakové lahve na plyn pro domácnosti a průmyslové podniky. Ty běžně dělají výrobci z ocele, my na ně používáme kompozitní materiály, které jsou sice dražší, ale lehčí a mají lepší vlastnosti,“ popisuje podnikatel.

Podobně jako spousta začínajících firem rozjížděli s bratrem byznys v garáži. Později si sami od nuly navrhli a postavili výrobní linku. A dnes vedou solidně nášlaplou firmu, která měla loni obrat asi 30 milionů korun a zaměstnává kolem 15 lidí. Aktuální vesmírná zakázka ale otevřela česko-ruským podnikatelům dveře k ještě mnohem zajímavějšímu byznysu.

„Velký potenciál vidím nejen u kosmického, ale třeba i leteckého průmyslu. Chceme proto rozšířit řadu palivových nádrží, které budeme nabízet na trhu. Zároveň hodláme vyvíjet více speciálních produktů s vysokou přidanou hodnotou,“ říká Dubinin. A dodává, že v této souvislosti plánuje firma rozšířit výrobu o experimentální úsek, kde se zaměří na nové inovativní projekty.