Už se z toho stal trend: majetní Češi si jeden po druhém otevírají vlastní resort v zámoří. Jiří Šmejc má soukromý ostrov Velaa na Maledivách, Jiří Kejval s Josefem Balážem v divočině kanadského východního pobřeží otevřeli svůj projekt Red Head a Václav Dejčmar a Karlem Janečkem finišují s tím svým na Zanzibaru.

Tak trochu v jejich stínu, nenápadně, během listopadu zprovoznil svůj resort i Ivo Ulich.

Bývalý fotbalový reprezentant a majitel firmy M&T vyrábějící designové dveřní a okenní kliky se zaměřil na Seychely, konkrétně na západní část hlavního ostrova Mahé. Nejedná se o nic obrovského – jde o dvě vily Queen a King a resort pojmenovaný jako Palm Royal Luxury Villas; první se třemi ložnicemi a kapacitou šest lidí, druhá je trošku větší: čtyři ložnice a vejde se do ní osm návštěvníků.

„Je to pro lidi, kteří nevyhledávají hotelové resorty,“ říká Ulich s tím, že první ohlasy jsou výborné a kalendář na rok 2017 se začal rychle plnit. Má radost, protože seychelský resort pro něj nebyla malá investice. S pořízením pozemků, hotelové licence, samotné výstavby i zařízení vše vyšlo na zhruba 100 milionů korun.

ulich

Ivo Ulich 

„Původní rozpočet byl zhruba třetinový, ale jak už to bývá, postupně nabobtnal. Mohl jsem jít s investicí dolů, ale rozhodl jsem se, že to radši udělám pořádně, luxusně,“ dodává Ulich s tím, že jeho miniresort nabízí například infinity bazén, venkovní kuchyni, vlastní zahradu či terasy s výhledem na oceán.

Čtěte také: Inspirace na luxusní zimní dovolenou. Pět resortů, kam jezdí nejbohatší Češi

Hodně si dal záležet především na servisu, zaměstnává osm lidí na plný úvazek včetně šéfkuchaře. A právě v tomhle ohledu nemá na Seychelách moc konkurenci. „Takový servis jako my tam nabízejí asi ještě dvě vily. V hotelových resortech, jako jsou Kempinski nebo Four Seasons, jsou dvakrát až třikrát vyšší ceny než u nás, a to nenabízí all inclusive servis,“ říká Ulich. Pronájem vily na týden u něj vyjde od 19 tisíc eur, tedy lehce přes půl milionu korun.

Obě vily lze rezervovat například u českého operátora luxusních dovolených Exclusive Tours. V současnosti se nacházejí i na cestovatelských webech Booking.com či TripAdvisoru, z nichž by je ovšem Ulich, jak sám připouští, mohl po čase stáhnout. Cesta přes Dubaj či Abú Dhabí na Mahé zabere komerční linkou zhruba deset hodin plus čas na přestup v Emirátech. Při nejlepší konstelaci se to dá z Prahy zvládnout i za 12 hodin.

vila

„Když to srovnám třeba s Maledivami, tak Seychely jsou pestřejší, s rozmanitější přírodou. Jsou tam hory, džungle, krásné výhledy, čajové plantáže, rumové destilerky. Prostě větší vyžití. Týden je na Seychely málo,“ myslí si Ulich.

Od zrodu myšlenky na vlastní projekt na Seychelách po otevření uběhlo zhruba deset let, přičemž sedm let zabrala příprava, zbytek výstavba a administrativa. Ulich na to nebyl sám, pomáhali mu jeho dlouholetí obchodní partneři (přáli si zůstat v anonymitě), ovšem i tak to pro něj poslední tři roky byl pořádný zápřah.

Čtěte také: Radovan Vítek ovládl luxusní hotely na Hvaru

„Jsem šťastný, že se to konečně podařilo dotáhnout, bylo to složité především po administrativní stránce, jelikož byrokracie na Seychelách je určitě horší než u nás,“ tvrdí o resortu, v němž budou žít dvě želvy, pes hlídač Argo a dveře v něm pochopitelně otvírají Ulichovy kliky.

vila1

A tím se dostáváme k předehře celého příběhu, bez něhož by vily na Seychelách nikdy nemohly vzniknout. Dnes dvaačtyřicetiletý Ulich býval fotbalovým záložníkem, jedním z nejšikovnějších ve své generaci. Nejvíce se proslavil angažmá ve Slavii a bundesligovém Mönchengladbachu, v národním týmu nasbíral osm startů a vstřelil jeden gól. Kariéru uzavřel na dnešní poměry velmi brzo – ve 33 letech. To aby se mohl naplno věnovat byznysu, který mezitím rozjel spolu s bratry.

K výrobě dveřních a okenních klik rodinu nasměroval prostřední bratr Roman, jenž na konci 90. let pracoval v krachující česko-polské firmě, po níž zůstaly zásoby. S Ivem je odkoupili a převzali síť klientů i distribuční kanály. Jenže kvalita ani logistika (kliky se vozily z Turecka a v Česku se jen balily) se bratrům Ulichovým nezdály, tak se rozhodli, že si kliky raději budou vyrábět sami. Dnes mají těžiště výroby v rodných východních Čechách, konkrétně v Dobrušce, kde je i sídlo firmy.

1

Na postup museli přijít sami, protože výroba klik v Česku nemá velkou tradici – kromě místních kováren tu žádná velká fabrika na výrobu designových dveřních a okenních klik nikdy nebyla. Ulichům se to povedlo, z M&T se rychle stala zavedená značka a rodinná firma je od roku 2001 v plusu. S jejími klikami se otvírají dveře třeba v sídlech PPF či Agrofertu, v Tančícím domě či ve zmíněném resortu Jiřího Šmejce na Maledivách.

Rok 2016 se klikaři Ulichovi, který sází především na kvalitní zpracování a propracovaný design (spolupracuje například s Barborou Škorpilovou a za sadu klik Minimal/Maximal dostal prestižní ocenění Red Dot), hodně vydařil. Z předběžných čísel mu vyplývá třetinový nárůst tržeb na zhruba 100 milionů korun, což představuje nějakých 120 tisíc prodaných klik plus příslušenství, z nichž 15 procent míří do zahraničí.

2

Jelikož se odhaduje, že se v Česku ročně prodá milion dveří, Ulichova firma si drží zhruba desetiprocentní podíl na trhu. „Přece jenom už jsme na něm dvě dekády, za tu dobu už jsme si udělali nějaké jméno,“ dodává Ulich. „V Evropě patříme mezi zavedené výrobní firmy. A ono jich vlastně zase tolik není, kvalitních jich napočítáte možná deset a rodinných na prstech jedné ruky.“

O podnikatelském příběhu Ivo Ulicha jsme psali ve Forbesu 8/2013. Toto vydání, stejně jako všechna starší čísla si můžete objednat na forbes@send.cz.