Aleš Plšek patří mezi největší české mozky v Silicon Valley. Před dvěma lety se rozhodl opustit velkou korporaci a odešel ze společnosti Oracle do startupu Upthere, což je nová cloudová služba, která má být velkou konkurencí pro služby typu Dropbox, OneDrive, iCloud nebo Google Drive: je superrychlá, zdarma, bez reklam a omezení prostoru, není nutná synchronizace na každém zařízení, takže si tím nezabíráte místo na lokálním disku. Upthere je nově dostupný i v Česku a Aleš Plšek pro Forbes.cz představuje, jak nový a údajně revoluční cloud funguje.


Před dvěma lety jsem v kalifornském městě Palo Alto vešel do malého, dřevem obloženého domu v zapadlé ulici a s velmi skeptickým pohledem navštívil jeden startup, který měl jako předmět podnikání nové cloudové úložiště. Bylo to už pár let po největším boomu cloudových řešení, a tak jsem si říkal, co se v té problematice dá ještě dneska řešit zajímavého. Ukázalo se, že hodně.

Ten startup se jmenuje Upthere a to, co umí a nabízí, mě úplně uchvátilo. Nebudu ale předbíhat a řeknu vám celý příběh hezky postupně.

Na podzim 2014 jsem se rozhodl odejít z Oracle, kde jsem tři roky pracoval jako seniorní člen technického týmu, a vyslyšet novou životní výzvu v Upthere. Byl jsem u toho, když se tenhle rozrostl, přestěhoval se do Redwood City a profrčel klikatou cestou přes beta verzi přístupnou jen v Severní Americe až po září 2016, kdy už je tato služba veřejně přístupná v mnoha zemích světa včetně České republiky.

ales_plsek

Tím hlavním, čím se Upthere odlišuje od ostatních poskytovatelů cloudu, je absolutní respekt k zákazníkovi, jeho datům a ambicí vytvořit bezpečný domov pro kompletní digitální život každého z nás. To znamená, že všechna data v Upthere nejsou nijak skenována za účelem generování zisku, reklam či informací o zákazníkovi a jsou uložena bez jakýchkoliv ztrátových kompresí.

Součástí této filozofie je i nově vyvinutá technologie datacenter zaručující rychlý a bezpečný přístup k datům, vše postaveno a provozováno přímo Upthere – na rozdíl od většiny ostatních cloudových úložišť, která jen přesouvají data zákazníků k uložení u třetích stran.

Ne nadarmo se o Upthere říká, že je to takový reálný obraz firmy Pied Piper z televizního seriálu Silicon Valley, který vysílá HBO a kde hlavní protagonisté vyvíjejí ideální „cloud storage servis“, přičemž musí čelit úkladům ze strany korporátních společností bezohledně nakládajících s daty svých zákazníků.

Upthere funguje na všech velkých platformách (Android, iOS, Mac, PC a web) s přímočarým a esteticky designovaným uživatelským rozhraním, kde hlavní důraz je vždy kladen na prezentaci – ať již fotek, videí, hudby, dokumentů či čehokoliv jiného. Vím, že jsem v tomhle směru zaujatý, ale konkurenční služby podporují jen foto a video, komprimují se ztrátami, prohlížejí si data zákazníků pro generování reklamy nebo nabízejí velmi rigidní „sync-model“ adresářů kopírovaných mezi uživatelskými zařízeními.

cloud

V přímém porovnání s Upthere je třeba iCloud od Applu dvakrát pomalejší při přístupu k datům. Dalším velkým plusem je také jiný model sdílení dat: uživatel sdílí data s ostatními uživateli bez toho, aniž by se tato data započítala do jimi předplacené kvóty.

V Upthere máme ambici být nejinovativnější a nejrychlejší cloudová služba – je to samozřejmě velká výzva, ale to je přesně ten důvod, proč jsem se k Upthere přidal. Celé řešení je technologicky postaveno na principech vyvinutých přímo u nás, vše je optimalizováno právě pro náš use-case: od specifických šasi v datacentrech, přes náš vlastní operační systém zvaný Uplinux, až po jedinečně škálovatelné distribuované systémy.

Já konkrétně vedu tým, který vyvíjí monitorovací systém starající se o včasnou detekci a prevenci všech možných hardware/software poruch. Z hlediska stability musí být tento systém včasné výstrahy tou nejspolehlivější částí naší infrastruktury a zároveň pokrýt dynamicky se měnící roj systémů, které zde operují. Co víc si přát.