TechCrunch Startup Battlefield je nejprestižnější startupová soutěž světa. A brněnská společnost Tatum se teď stala prvním blockchainovým startupem na světě, který se do soutěže dostal. A nejen to – už je ve finále!

„Je to velká věc nejen pro nás, ale i pro celou blockchainovou komunitu,“ potvrzuje Jiří Kobelka, spoluzakladatel a CEO brněnského Tatumu.

Brněnská firma patří ke dvacítce společností, které se letos z tisíců přihlášených firem do soutěže dostaly. „Blockchainové startupy se doposud do soutěže nevybíraly, protože ta oblast tam byla dlouho považována za příliš turbulentní a bylo složité se v ní vyznat,“ konstatuje Kobelka.

Nyní se brněnský Tatum ve finálním klání střetne se startupy Adventr, Cellino, Koa a Nth Cycle.

Technologie Tatumu se však jevila lidem zodpovídajícím za výběr účastníků natolik výjimečná, že se rozhodli firmu, která dnes podporuje nejvíc blockchainů na světě, zařadit do soutěže v Silicon Valley.

Vítěz klání, o němž se v byznysově-technologickém světě hovoří jako o určité „Nobelovce mezi startupy“, si odnese výhru 100 tisíc dolarů – ale to pro firmy tohoto kalibru zase takový šlágr není.

Mnohem zajímavější je prestiž, kterou jim nejen vítězství, ale už samotná účast v soutěži vynese. Jde o jednu z vůbec nejlepších vizitek, jaké si může firma odnést, a vyjádření všeobecného respektu v oboru.

TechCrunch Startup Battlefield už mnohokrát potvrdil, že má na talenty čuch: ohromná část startupů, které byly do soutěže vybrány, se ve svých segmentech staly úspěšnými jednorožci. „Když nám řekli, že jsme tam, dali nám najevo, že nereprezentujeme pouze Tatum, ale celé blockchainové odvětví, které nás bude sledovat velmi ostře,“ usmívá se Kobelka s dodatkem, že prý „no pressure“.

Jak se účast v soutěži TechCrunch Startup Battlefield liší od dřívějšího výběru do superprestižního akcelerátoru SkyDeck, do něhož se Tatum dostal pro změnu mezi šestnácti firmami z celého světa?

„Je to něco jiného,“ konstatuje Kobelka. „SkyDeck byl akcelerační program, kde vás půl roku bičují, aby z vás vytvořili lepší startup,“ říká s nadhledem sobě vlastním. „TechCrunch je na rozdíl od toho bohapustá, krvežíznivá řež.“

Přirovnává ji k tomu, když nějaký tým hraje osm let okresní přebor a pak se dostane do první ligy, kde nastoupí k zápasu, v němž jde o všechno. Tatum už nějakou dobu okresní přebor nehraje, ale i tak jde o hodně. No pressure!