Loňský listopad, dvě kamarádky v chicagských ulicích a vtom přišel ten nápad: Proč nepřitáhnout český a slovenský design právě sem, do města průmyslu a jazzu? „Brainstormovat jsme začaly hned,“ říká Nicole Sivek. Společně se Silvií Haupt Kozoňovou vymyslela projekt Sistercity Studio – obchod s oblečením a nálepkou Made in Czechoslovakia, který plánují otevřít už letos v létě v Chicagu.

Proč zrovna tam? Protože podle autorek projektu místní lidé kvalitní evropskou módu milují. Navíc mají k české kultuře vztah, protože tady žije početná komunita Čechů a Slováků, kteří tu po emigraci založili čtvrtě jako Česká Kalifornie, Česká Plzeň nebo Nový Tábor. A svůj nový život tu odstartovala mimo jiné také rodina Nicole Sivek.

Z Československa sem Michálkovi, prarodiče Nicole, uprchli v sedmdesátých letech minulého století s vidinou lepšího života. „A svobody. Už nechtěli, aby jim komunistická vláda diktovala, jak mají žít,“ vypráví Čechoameričanka, jejíž dědeček si tenkrát v Chicagu našel práci v elektrotechnice a po stejné dráze šla pak i její matka Iva.

Čtěte také: Inspirace z českého fashion weeku: Jak prorazit s vlastní značkou

Osmadvacetiletá Nicole má ale jiné plány. Před více než čtyřmi lety, kdy se na zkušenou přestěhovala do Prahy, jí česká a slovenská móda učarovala natolik, že ji teď chce dostat i na americký trh. Protože právě tam je podle ní velká skupina potenciálních zákazníků.

5

Silvie Haupt Kozoňová a Nicole Sivek stojí za módním projektem Sistercity Studio.

To si ostatně myslí i návrhářka Alex Monhartová, jejíž batohy v Maďarsku získaly cenu Roots of the European Design, ale Amerika je přece jen jiný svět. „My už jsme uspořádali pop-up store v Singapuru a tam jsme našli nové zákazníky,“ pochlubí se zase designérka Iva Burkertová stojící za značkou Odivi. „Teď se chystáme do Chicaga a na podzim s kolekcí Essential po Evropě.“ Kromě těchto návrhářek se ve třetím největším americkém městě nově představí jména jako Chatty, Leeda, Antipearle, Zorya, We Are Not Sisters, Buffet clothing, PBG nebo Botas 66 USA.

Projektu Sistercity Studio (jméno získal díky tomu, že Praha a Chicago jsou partnerská/sesterská města) už se podařilo získat i investora, díky němuž podnikatelky v polovině června otevřou prodejní galerii s českou a slovenskou módou. Na ni bude navazovat permanentní obchod. „Bude ve Wicker Parku, což je taková hipsterská část Chicaga, něco jako Brooklyn v New Yorku. Jsou tu michelinské restaurace, trendy bary a zajímavé eventy,“ popisuje svoji iniciativu začínající podnikatelka Sivek.

Čtěte také: Z tělocvičny do ulic a zase zpátky. Boom sportovního oblečení zřejmě končí

Do Česka se přistěhovala po absolvování bakalářského programu grafického designu na Columbia College Chicago. Nejvíc se toho ale naučila až praxí, a to paradoxně ne v rodném městě, ale v zemi prarodičů, v Česku. Začínala jako chůva dětí a vypracovala se až na PR manažerku. Právě v této pozici poznala spoustu českých módních návrhářů, kteří ale podle jejích slov moc nerozumějí podnikání.

„Američané sice nemají takový přehled, ale zato už od malička vědí, jak se prodat,“ říká Sivek, jejímž cílem je pomoct návrhářům prosadit se na novém trhu a také na tom zbohatnout. „Tady v Česku má sice designér nějaký cíl, ale nemá potřebné sebevědomí, aby mohl jít ještě dál. Za jeho hranice. V tom jsou Američané jiní. Dost si oproti Čechům věří, ale zase nejsou tak pracovití,“ srovnává Sivek americkou mentalitu s tou českou.

V mladé podnikatelce se obě kultury mísí, takže americké sebevědomí ji spolu s českou pracovitostí žene pořád dál. A pokud se Sistercity Studiu bude dařit, tak by Nicole a Silvie rády otevřely další pobočku i v New Yorku a dalších amerických městech. A česká móda pak bude zase o něco světovější.