Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela otevřel novou pobočku agentury CzechTrade v texaském Austinu. Pobočka bude pomáhat českým podnikatelům prosadit se v této oblasti, kde žije více než třicet milionů lidí.

Otevřít by se jim tak měla řada exportních příležitostí zejména v odvětví aerokosmonautiky, IT nebo energetiky. Ministerstvo průmyslu a obchodu to ve středu sdělilo v tiskové zprávě.

Vývoz z České republiky do Spojených států loni poprvé přesáhl sto miliard korun. Nová zahraniční kancelář by měla přispět k jeho dalšímu růstu.

„Texas je druhou největší ekonomikou Spojených států. Působí tu firmy jako Tesla či Oracle. Je moc dobře, že české firmy mají zájem zde rozvíjet své aktivity. Nová pobočka agentury CzechTrade jim v tom pomůže,“ uvedl Síkela, který pobočku osobně otevřel během své podnikatelské mise v USA.

„Austin se stává centrem technologických firem, mnoho společností se sem stěhuje z Kalifornie. V oblasti aerokosmonautiky zde máme první zakázky pro české firmy a poskytneme jim služby, které podpoří jejich rozvoj i další působení v Texasu,“ řekl ředitel zahraniční kanceláře Levan Bokeria.

Spolupráci by podle něj čeští podnikatelé mohli navázat i se společnostmi, které se v Texasu zaměřují na těžbu plynu a ropy, vývoj vodíkových technologií či solární a jadernou energii.

Cílem nové kanceláře je rozšířit služby CzechTrade do jižní části Spojených států s případným přesahem například do Mexika. Podle šéfa nové pobočky Bokerii Texas nabízí další obchodní výhody, jako například neexistující povinnost v podobě daně z příjmu právnických nebo fyzických osob.

Celkový vývoz do USA loni meziročně vzrostl o 24,6 procenta na 116,1 miliardy korun, uvádí ve své zprávě Ministerstvo průmyslu a obchodu. Na celkovém vývozu z České republiky se Spojené státy podílely z 2,6 procenta.

Na exportu se nejvíce podílely stroje a dopravní prostředky, počítače, elektronické a optické přístroje nebo plastové výrobky. Americké firmy do Česka vyvážely především ropu a zemní plyn či chemické látky, uvádí Český statistický úřad.

Agentura CzechTrade usnadňuje českým firmám rozhodování o výběru vhodných teritorií, pomáhá zkrátit dobu vstupu na daný trh a podporuje aktivity směřující k dalšímu rozvoji firmy v cizích zemích. Zahraniční kanceláře agentury CzechTrade poskytují služby v 64 zemích na pěti kontinentech.