Hory patří k nejnavštěvovanějším přírodním krásám naší země. Bez architektury a infrastruktury se jejich fungování neobejde. Na tom, jakým způsobem se podaří včlenit současnou architekturu doprostřed přírody, někdy zcela závisí budoucnost daného místa.

Jeden malý architektonický kousek nebo citlivě provedená rekonstrukce historického objektu může místu vrátit jeho někdejší slávu, nebo dokonce opomíjené místo proměnit v nový turistický cíl.

Narušit přírodu lidskou rukou je ale vždycky hodně odvážný počin. Když se toho však zhostí ti praví, může vzniknout dílo, jehož funkčnost není v rozporu s estetikou a zároveň skvěle zapadá do okolní krajiny.

Funguje to ale i naopak. Proto je důležité připomínat si, jak by se k rozvoji turismu v českých horách mělo přistupovat. Vybíráme proto ty nejzdařilejší projekty, jejichž krásu můžete během podzimních výletů posoudit sami. Mnohem více jich pak najdete v knize Ó hory, ó hory, ó hory, která sloužila i jako katalog ke stejnojmenné výstavě.

Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání, Vrchlabí

Jestli se o nějaké budově dá říct, že stojí doslova na pomezí architektury a krajiny, je to právě tohle centrum z dílny studia Petr Hájek Architekti. Jde o působivou stavbu z velké části pokrytou nepravidelnou zelenou střechou, díky níž velmi elegantně navazuje na přilehlý anglický park. Stejně impozantní jsou ovšem i vnitřní přednáškové sály.

Lávky pro Krkonoše

V roce 2018 vyrostly v různých částech Krkonoš půvabné lávky. Ve spolupráci s odborníky je projektovali i realizovali studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze. „Potvrzuje se zde, že pokud se spojí síly, lze i u nás intervenovat do exponované krajiny s takovou kvalitou, na jakou jsme zvyklí například v Norsku nebo Jižním Tyrolsku,“ říká o lávkách spoluautor zmíněné knihy a galerista Dan Merta. Lávky vedou přes Medvědí a Rennerův potok, dvě jsou na Klínové cestě, další je u Hrnčířských Bud.

Vlčí výběh, Srní

Zaparkujete u návštěvnického centra, jehož budova vychází z tradiční šumavské chalupy, ale zároveň je energeticky pasivní. U ní začíná naučný pěší okruh, který vede nejprve lesem a potom na něj navazuje vyhlídková lávka s několika pozorovacími a odpočinkovými zastaveními. Když budete mít štěstí, zahlédnete, jak se přímo pod vašima nohama prohání smečka vlků. 

Pokoj v krajině, Modrava

Kde vlastně krajina končí a kde začíná? Architekt Jan Štépka vytvořil velmi elegantní odpověď, která ze soutoku Modravského a Roklanského potoka dělá ještě o něco výjimečnější místo. „Toto odpočívadlo je nejen ojedinělým dílem na pomezí krajinářské architektury a interiérového designu, ale také počinem, který nastavuje zrcadlo tisícům rádoby tradičních nově budovaných dřevěných odpočívadel, jež zaplevelují naše hory,“ píše Dan Merta.

Hlídka na Stráži, Jizerské hory

Nad Rokytnicí nad Jizerou se tyčí vyhlídkový lesopark Hlídka na Stráži. Na skále díky němu najdete hned čtyři vyhlídky symbolizující čtyři vesnice, které se v dávných časech spojily v město Rokytnice – Liška, Medvěd, Ovce a Horník.

Nejde o rozhledny klasického typu, protože morfologie kopce se pro vyhlídkové věže moc nehodí. Jednotlivá zastavení tak Mjölk architekti navrhli tak, že částečně vystupují z krajiny, částečně jsou v ní ukryta. Všechny ale nabízejí překrásný výhled – ať už se díváte na ně, nebo z nich na město.