Unikátní tuzemské vřetenové sekačky na trávu Swardman, jejichž výrobu rozběhl Tomáš Šena, mají nového majitele. Stoprocentní podíl ovládla moravská společnost AIG Moravia, za níž stojí Pavel Holešínský. Na straně prodávajícího byl investor do zemědělství Petr Krogman, jenž před pěti lety prodal miliardovou skupinu Spojené farmy realitnímu magnátovi Radovanu Vítkovi.

„Rozhodl jsem se koncentrovat na svůj hlavní obor, tedy zemědělskou prvovýrobu, protože ve strojírenství nemám potřebnou kvalifikaci, či spíše konkurenční výhodu,“ uvedl pro Forbes.cz Krogman, který má teď velký zemědělský byznys na Ukrajině. Podle něj se za tři roky jeho působení ve firmě „podařilo udělat obrovský kus práce, ale za cenu poměrně vysokých investic“, takže se rozhodl přijmout nabídku, která přišla.

Výměna akcionářů ovšem stála místo Tomáše Šenu, který jako nadšenec do trávníků a jejich obhospodařování stál u základů značky Swardman, ale na její významné rozšíření mu chyběl kapitál. Proto také spojil síly s Petrem Krogmanem. Nový majitel ho po převzetí firmy, kde Šena vlastnil jen pětinový podíl, obratem odvolal. Oficiálním důvodem uvedeným na webu společnosti bylo „rostoucí znepokojení v oblasti cash flow a nedodržování závazků vůči dodavatelům“.

Tomáš Šena v čele Swardmanu skončil.

Takové zdůvodnění se Tomáši Šenovi nelíbilo a na svém blogu popsal, že za poslední měsíc jeho vedení dosáhl Swardman zisku 1,6 milionu korun. Jeho další pohled? „Mému společníkovi přišla nabídka, která byla akceptovatelná. Já s podílem 20 procent jsem neměl šanci to zvrátit a musel jsem prodat také. A pak už to šlo dle očekávání rychle, odvolání z funkce, předání věcí a konec,“ uvedl Šena. „Nelituji ale jediné minuty, kterou jsem za těch šest let ve firmě strávil. Odcházím vzpřímený a budu rád, když se značka posune dál,“ doplnil.

Noví majitelé se tedy rozhodli začít s novým vedením a chtějí do firmy dál investovat. „Naší prioritou je zajistit zákazníkům ještě lepší služby než doposud a nastavit zdravý obchodní model na cestě za dlouhodobou vizí firmy, stát se nejlepším výrobcem vřetenových sekaček na světě,“ uvedl Pavel Holešínský, předseda správní rady AIG Moravia. Pod ni patří také společnost Moraviakov, která se specializuje na obrábění kovů a byla jedním z dodavatelů značky Swardman.

Popstar
Vydání Forbesu Popstar

Obrat firmy za rok 2018 byl podle Šeny 37 milionů a ztráta byla 7 milionů, meziročně tržby vyrostly o 120 %. AIG Moravia vložila do jejího základního kapitálu 30 milionů korun, což může také odpovídat kupní ceně, která ale oznámena nebyla.

Sekačky Swardman se prodávají v téměř dvacítce zemí a benzinovou verzi doplnila také akumulátorová, která letos získala ocenění German Design Award v kategorii zahrada a outdoor. V přípravě je hybridní sekačka pro fotbalové trávníky.