I když české startupy stále nejčastěji shánějí vývojáře, nejvíc pozic loni obsadily v marketingu, administrativě a také v managementu. Vyplývá to z nového průzkumu pracovního portálu StartupJobs s názvem Startup Report 2018.

Přes něj loni ve startupech našlo pracovní úvazky různých typů 3500 lidí, a portál tak poprvé od svého vzniku pomohl najít práci víc než 10 tisícům zájemců. A poprvé také zjistil, jak se liší mzdové nároky uchazečů.

„Startup Report 2018 potvrdil, že se české ekonomice daří – vznikají další nové startupy, firmy hledají stále víc nových zaměstnanců, a to především na IT pozice,“ hodnotí nový průzkum, který měl Forbes exkluzivně k dispozici, zakladatel StartupJobs Filip Mikschik.

Na pracovním portále, který vznikl v roce 2012 s cílem zaměřit se na do té doby opomíjený segment startupů z hlediska pracovních příležitostí a který se loni rozrostl i do Polska, hledalo vhodné pracovníky pro svůj byznys 2670 startupů a jen loni dostali téměř 60 tisíc odpovědí.

Nejvíc z nich přitom – stejně jako loni – přilákaly e-shop Footshop, vývojářská skupina Etnetera a CDN77 Zdenka Cendry akcelerující toky dat na síti.

Mladé firmy měly tradičně největší hlad po technických pozicích, zejména pak po JavaScript programátorech. Loni byl ale cítit zvyšující se zájem o administrativní a obchodní pracovníky a největší úspěšnost uchycení se na trhu loni registrovali kandidáti z řad marketérů a také manažerů.

„Ano, firmy už mají vytvořený produkt, který se snaží rozšířit k novým zákazníkům,“ odpovídá Filip Mikschik na otázku, zda jsou takové výsledky znakem toho, že česká startupová scéna dospívá.

StartupJobs se letos nově zaměřil i na mzdové hodnocení, a to jak na nároky samotných kandidátů, tak na jejich akceptovatelnost ze strany samotných firem. Separátní průzkum provedl na konci loňského října mezi tisícovkou uchazečů.

Z něj mimo jiné vyplývá, že typickým kandidátem-startupistou je muž mezi 26 a 30 lety, vysokoškolsky vzdělaný, který má mnohaletou kariérní minulost a preferuje fulltime úvazek na hlavní pracovní poměr. Jejich fluktuace přitom bývá dva až tři roky.

A samotné požadavky na odměny? „Překvapil nás patnácti až dvacetiprocentní rozdíl mezi požadovanou a akceptovatelnou částkou u téměř všech kategorií pracovníků,“ vypichuje Mikschik.

Zatímco u juniorní administrativní pozice se median požadovaného a akceptovatelného měsíčního mzdového hodnocení, tedy 25 000 a 30 000 korun, liší o necelých 16 %, u seniorních datařů už je to téměř 20 %.

Největší takovou odchylku mají samotní spolu/zakladatelé. Ti požadují kolem 70 tisíc korun, akceptovali by ale i 55 000 korun.

Je mzda 70 tisíc pro spoluzakladatele adekvátní? „Záleží na typu startupu – pokud je to startup se silným investorem v zádech a jedná se o zkušeného člověka, pak odměna 70 tisíc možná je. Představa, že začnu podnikat takzvaně na zelené louce a ihned budu brát 70 tisíc, je sice krásná, ale naivní,“ myslí si Mikschik.

A na co dnes kandidáti při výběru svého budoucího zaměstnavatele kromě výše mzdy nejvíce slyší – a na co by se tedy měly při svém lovu talentů zaměřit samotné firmy? Je to hlavně možnost home office, 25 a více dní placené dovolené a možnost využít sick days.

Zdá se, že dnešní startupisté nechtějí trávit svůj čas v kanceláři, což zřejmě odráží i fakt, že prostory, které mají zpříjemňovat práci a kterými se mnoho startupů tak rádo chlubí, skončily v žebříčku oblíbenosti benefitů až na šestém místě.