První letošní tenisový grandslam Australian Open ukázal potenciál českých tenisových nadějí. I k těm, kteří tenis příliš nesledují, se tak nejspíš donesla jména sester Fruhvirtových a Jiřího Lehečky. Hráčů, na kterých nejspíš stojí budoucnost českého tenisu.
Každý, kdo někdy začal hrát tenis, o tomhle okamžiku musel alespoň jednou snít. Zahrát si na jednom ze čtyř grandslamů – nejslavnějších tenisových turnajů světa. Melbourne, Paříž, Londýn, New York.
Na letošním Australian Open se to v hlavní soutěži z Česka povedlo třem hráčům a jedenácti hráčkám. Nejen Česko z nich zaujala hlavně dvojice sester Fruhvirtových – patnáctileté Brendy a o dva roky starší Lindy.
Cesta mladší ze sester do hlavní soutěže byla výrazně komplikovanější. Aby se mohla dostat do výběru 128 nejlepších hráček světa, musela projít třemi zápasy kvalifikace. Těžký úkol sám o sobě.
Brenda ale ve třech třísetových bitvách uspěla a brány jejího prvního grandslamu se otevřely. Stalo se to, co jí tenisový svět předpovídal, byť letos teprve začala studovat první ročník střední školy. Dálkově, samozřejmě.
Jestli talentovaná hráčka zvládne přechod z dívčího do ženského tenisu, napověděl hlavně minulý rok, kdy začala sbírat první zkušenosti na turnajích ITF a WTA. Asi nejprůkaznější odpovědí je její posun na žebříčku, když loňský rok uzavřela s tím, že z druhé tisícovky vylétla až na 128. pozici na světě. Je namístě to opět připomenout – v patnácti letech.
První kolo Australian Open je tak pro Brendu první supersladkou odměnou za roky dřiny a podporu rodičů, kteří se kvůli tenisovému úspěchu dcer vzdali firmy na zařizování bytových interiérů a provází je po turnajích po celé planetě. Je tak dobře, že první kolo velkého turnaje je i příjemným příjmem do napjatého rodinného rozpočtu.
Za účast v prvním kole totiž Brenda dostala šek v přepočtu na 1,5 milionu korun, což je o něco málo víc než dvojnásobek toho, co zatím vyhrála na jiných turnajích. Prize money ale momentálně nejsou to hlavní. Servis odpovídající velké naději už stejně jako u starší Lindy financuje profesionální sportovní agentura, která za to získá podíl na budoucích výnosech. Ať už těch na hřišti, nebo v rámci sponzorských smluv.
Její sestra Linda je v kariéře ještě o kus dál. Na kontě už má dokonce vítězství na prvním turnaji WTA. Loni v září se tak ve věku sedmnácti let a 141 dní stala nejmladší držitelkou titulu loňské sezony. Navíc tím potvrdila i vstup do elitní stovky nejlepších tenistek světa, což jí automaticky otevřelo dveře na turnaje velké čtyřky.
První křest ohněm přišel na podzim v New Yorku, kde Linda vypadla hned v prvním kole. Že má na mnohem víc, ale předvedla na aktuálně probíhajícím Australian Open, kde porazila soupeřky v prvních třech kolech a dostala se do druhého týdne soutěže.
Ve vyrovném osmifinálovém zápase hraném dnes ráno ale nestačila na šestadvacetiletou Chorvatku Donnu Vekić. I tak si ale z Melbourne odváží šek v přepočtu na skoro pět milionů korun.
Kdo ale z nenápadných nadějí ve hře zůstává dál, je Jiří Lehečka. Jednadvacetiletý hráč, který se sice dostal na 71. příčku světového žebříčku, ale jinak zatím zůstával ve stínu úspěšnějších soupeřů. Teď ukazuje, že si zaslouží hrát třeba i na centrálním kurtu v Rod Laver areně.
Zatímco v minulé sezoně skončil při debutech na čtyřech grandslamových turnajích vždy v prvním kole, na letošním turnaji v Melbourne si užívá vítězné tažení. Naposledy v osmifinále vyřadil světovou sedmičku Felixe Auger-Aliassimeho, což mu zaručuje přinejmenším šek na víc než osm milionů korun. V dalším kole je před ním světová čtyřka Řek Stefanos Tsitsipas.
Pokud by Lehečka porazil i jeho, mohl by se v semifinále potkat se Sebastianem Kordou, pod vlajkou Spojených států hrajícím synem Petra Kordy, který Australian Open vyhrál v roce 1998. Pro české fanoušky tenisu se tak rýsuje jedinečný zážitek.