Lionelu Messimu bylo pouhých sedmnáct let, když se stal hráčem základního týmu FC Barcelona, takže když po sedmnácti sezonách opustil tento jediný profesionální domov, který kdy znal, a loni v srpnu přestoupil do Paris Saint-Germain, působila zpráva jako velký třesk.

V jistém ohledu však tato sezona znamenala pro 34letou fotbalovou superstar návrat na již známé území.

Za posledních dvanáct měsíců si Messi vydělal 130 milionů dolarů před zdaněním, a dostal se tak na první místo ve Forbesem každoročně sestavovaném žebříčku nejlépe vydělávajících sportovců na světě. Na čelné pozici se ocitl už podruhé (první vítězství si zapsal v roce 2019).

Ačkoli Forbes odhaduje, že Messiho plat se oproti poslednímu roku působení v Barceloně snížil zhruba o 22 milionů dolarů, tučné smlouvy se sponzory mu dopomohly k rekordnímu ročnímu příjmu. A tak se fotbalista, který loni skončil druhý za bojovníkem MMA Conorem McGregorem, letos vyšplhal na příčku nejvyšší.

Messiho hlavní rival Cristiano Ronaldo, který také v srpnu změnil tým a přestoupil z Juventusu do Manchesteru United, se letos s částkou 115 milionů dolarů dostal na třetí místo.

Mezi tyto dva se na druhou příčku vmáčkl LeBron James z Los Angeles Lakers se 121,2 milionu dolarů, čímž překonal svůj vlastní loňský rekord 96,5 milionu dolarů pro hráče NBA. James se stal teprve desátým sportovcem, který překonal sto milionů dolarů v jediném roce, což je milník, kterého Messi a Ronaldo dosáhli každý už pětkrát.

Deset nejlépe vydělávajících sportovců na světě za posledních dvanáct měsíců dohromady vydělalo 992 milionů dolarů před zdaněním, což je třetí nejvyšší součet vůbec.

Deset nejlépe vydělávajících sportovců na světě za posledních dvanáct měsíců vydělalo podle odhadů Forbesu celkem 992 milionů dolarů. To představuje šestiprocentní pokles oproti roku 2021, ten ale přímo souvisí s ohromnou částkou 180 milionů dolarů, kterou McGregor v loňském roce zinkasoval poté, co za odhadem 150 milionů dolarů prodal svou značku irské whisky Proper No. Twelve.

Letošní součet je třetí nejvyšší v historii – za roky 2021 s částkou 1,05 miliardy dolarů a 2018 s 1,06 miliardy, kdy opět McGregor výsledek zkreslil svým superfightem proti Floydu Mayweatherovi. Sportovním hvězdám se daří lépe než kdy jindy.

Mimo hřiště prvních deset sportovců vyinkasovalo odhadem 500 milionů dolarů ze sponzoringu, reklam, sběratelských předmětů a licenčních poplatků nebo také z výnosů z podniků, které provozují, či z majetkových podílů, které prodali. To je téměř srovnatelné s rekordními 512 miliony dolarů z loňska.

Vyrovnat ztrátu McGregorovy velké jednorázové výplaty z minulého roku pomohlo přidání kryptoměny a platforem NFT do celkové rovnice sportovního marketingu.

V březnu podepsal Messi smlouvu v hodnotě dvacet milionů dolarů ročně se Socios, aplikací pro „zapojení fanoušků“ postavenou na blockchain technologii. Níže umístění v první desítce Stephen Curry z Golden State Warriors a Tom Brady z Tampa Bay Buccaneers se spojili s kryptoburzou FTX, LeBron James se přidal ke Crypto.com a Kevin Durant z Brooklyn Nets ke konkurentům Coinbase.

Tohle je deset nejlépe placených sportovců světa roku 2022:

Lionel Messi

#1 | 130 milionů dolarů

Na hřišti 75 milionů dolarů, mimo hřiště 55 milionů dolarů.

věk: 34 | sport: fotbal | národnost: Argentinec

Roční partnerství Lionela Messiho se společností Socios ve výši dvacet milionů dolarů významně navyšuje částku, kterou inkasuje z partnerství s firmami Adidas, Budweiser a PepsiCo. Díky dohodě z loňského června je také prvním sportovcem, který se stal ambasadorem značky Hard Rock International.

Messi se tak poprvé od roku 2013 vyrovnal ve výdělku mimo hřiště Cristianu Ronaldovi z Manchester United. V roce 2021 získal Messi Zlatý míč za nejlepšího fotbalistu světa, ale v poslední době zažívá na hřišti spíše horší časy. Za Paris Saint-Germain vstřelil jen devět gólů ve 32 zápasech, zatímco ve své poslední sezoně za Barcelonu jich zaznamenal 38 ve 47 zápasech. Ale přestože jeho klub v osmifinále Ligy mistrů vyhořel, získal v Messiho první sezoně titul francouzské Ligue 1.

LeBron James

#2 | 121,2 milionu dolarů

Na hřišti 41,2 milionu dolarů, mimo hřiště 80 milionů dolarů.

věk: 37 | sport: basketbal | národnost: Američan 

Jeho Los Angeles Lakers v této sezoně sice v play-off chyběli, ale mimo hřiště nebyl LeBron James nikdy tak dominantní. Loni hrál ve filmu Space Jam: Nový začátek a nedávno přesunul svou talk show The Shop: Pánský podnik z HBO na YouTube. V říjnu prodal významný menšinový podíl ve SpringHill – produkční společnosti stojící za oběma projekty – v hodnotě asi 725 milionů dolarů, čímž podle odhadů Forbesu navýšil své čisté jmění na 850 milionů dolarů.

Poté co v lednu oznámil podpis smlouvy s Crypto.com, se James objevil v reklamě na Super Bowl vedle počítačem generované verze svého mladšího já. Nedávno také investoval do digitální domácí fitness platformy Tonal a do StatusPRO, sportovního technologického startupu, který vyvíjí tréninkové produkty pro virtuální realitu.

Cristiano Ronaldo

#3 | 115 milionů dolarů

Na hřišti 60 milionů dolarů, mimo hřiště 55 milionů dolarů.

věk: 37 | sport: fotbal | národnost: Portugalec

Stejně jako jeho rival Lionel Messi, i Cristiano Ronaldo zažívá v první sezoně v novém týmu spíše zklamání. Manchester United se zastavil v tabulce Premier League na šestém místě a do konce sezony zbývá už jen jeden zápas. Začínají kolovat zvěsti, že Ronaldo, který hrál za Manchester už v letech 2003 až 2009, by mohl být v letošním letním přestupovém období znovu v pohybu.

Velká část Ronaldových příjmů pochází z jeho masivního dosahu na sociálních sítích. Má 690 milionů sledujících na Instagramu, Facebooku a Twitteru, což mu dává možnost požadovat od sponzorů, jako jsou Nike, Herbalife a Clear, vysoké částky. Je také investorem sítě restaurací Tatel – včetně nové provozovny v Beverly Hills – a je tváří ZujuGP, připravované aplikace, jejímž cílem je stát se digitální fotbalovou komunitou.

Neymar

#4 | 95 milionů dolarů

Na hřišti 70 milionů dolarů, mimo hřiště 25 milionů dolarů.

věk: 30 | sport: fotbal | národnost: Brazilec

V listopadu vstřelil Neymar svůj 400. gól v kariéře. Stejně jako na Lionela Messiho se na něj ale po předčasném konci Paris Saint-Germain v Lize mistrů snesla vlna kritiky. Jeho pozornost se nyní upírá na letošní podzimní mistrovství světa v Kataru, které by podle jeho slov mohlo být jeho posledním.

Mimo hřiště má cennou sbírku sponzorů včetně Pumy a Red Bullu a vystupuje v novém dokumentárním seriálu na Netflixu Neymar: Dokonalý chaos. Zaujal ho také svět NFT, v listopadu podepsal smlouvu s platformou NFTSTAR a během jednoho lednového dne utratil přes jeden milion dolarů za dvě opice v NFT klubu Bored Ape Yacht Club.

Stephen Curry

#5 | 92,8 milionu dolarů

Na hřišti 45,8 milionu dolarů, mimo hřiště 47 milionů dolarů.

věk: 34 | sport: basketbal | národnost: Američan

Žádný hráč NBA nevydělal v této sezoně více než rozehrávač Golden State Warriors Stephen Curry, který navíc v budoucnu bude mít ještě vyšší plat, protože loni v srpnu podepsal čtyřleté prodloužení smlouvy na 215 milionů dolarů. V příští sezoně si na hřišti vydělá zhruba 48 milionů dolarů a v sezóně 2025/26 se částka vyšplhá na necelých šedesát milionů dolarů.

Součástí Curryho nové smlouvy s FTX je také akciový podíl a v prosinci se ponořil hlouběji do blockchainu a vydal sbírku NFT, která propaguje jeho tenisky a byla propojena se třemi metaverzovými platformami. Zavázal se, že výtěžek věnuje na charitu. V neposlední řadě Curryho produkční společnost Unanimous Media podepsala v září smlouvu o vývoji s Comcast NBCUniversal.

Kevin Durant

#6 | 92,1 milionu dolarů

Na hřišti 42,1 milionu dolarů, mimo hřiště 50 milionů dolarů.

věk: 33 | sport: basketbal | národnost: Američan

Hvězda Brooklyn Nets Kevin Durant dostává od Nike za propagaci sportovních bot zhruba 28 milionů dolarů ročně, což je částka, kterou z aktivních hráčů překonal pouze LeBron James (32 milionů dolarů).

Nedávno také podepsal dohody s Coinbase, NBA Top Shot a Weedmaps, spojení s mediální společností Boardroom a investiční společností Thirty Five Ventures dokonce už daleko přesahuje rámec sponzoringu. Mezi jeho nejnovější investice patří NFT platforma OpenSea a digitální fitness startup Future a podporuje fúzi SeatGeek se SPAC. Durant a jeho dlouholetý obchodní partner Rich Kleiman v loňském roce dále oznámili, že spustí vlastní SPAC – akvizici stále hledají.

Roger Federer

#7 | 90,7 milionu dolarů

Na hřišti 0,7 milionu dolarů, mimo hřiště 90 milionů dolarů.

věk: 40 | sport: tenis | národnost: Švýcar

V letech 2020 a 2021 Roger Federer se kvůli zranění účastnil celkem šesti turnajů a v roce 2022 se ještě na tenisový kurtech neukázal. Bez ohledu na to ale bývalá světová jednička zůstává nejlépe placeným hráčem ve svém sportu a propaguje značky jako Uniqlo a Rolex.

V roce 2019 také investoval do rozvíjející se švýcarské obuvní značky On, která v září vstoupila na burzu a vydělala už více než 600 milionů dolarů. „Velmi úzce spolupracujeme na produktovém designu,“ řekl tehdy Federer Forbesu poté, co strávil dvacet dní v laboratoři s týmem On a podílel se tak na vývoji profesionální tenisové obuvi.

Canelo Alvarez

#8 | 90 milionů dolarů

Na hřišti 85 milionů dolarů, mimo hřiště 5 milionů dolarů.

věk: 31 | sport: box | národnost: Mexičan

S výdělkem nejméně čtyřicet milionů dolarů ze svých dvou vítězství vysílaných na webovém pay-per-view loni v květnu a listopadu je Canelo Alvarez v současnosti největší boxerskou hvězdou. Prohru s šampionem v polotěžké váze Dmitrijem Bivolem 7. května 2022 Forbes do výčtu nezapočítal.

Mimo boxerský ring má Alvarez podepsané lukrativní partnerství s Hennessy a ve svém rodném Mexiku vlastní taco restauraci, s kterou se chystá expandovat do Kalifornie. Alvarez loni ohlásil, že na trh uvede řetězec čerpacích stanic a jeho společnost Canelo Promotions ve spolupráci s promotérem Matchroom Boxing a streamovací společností DAZN připravuje sérii zápasů v Mexiku.

Tom Brady

#9 | 83,9 milionu dolarů

Na hřišti 31,9 milionu dolarů, mimo hřiště 52 milionů dolarů.

věk: 44 | sport: americky fotbal | národnost: Američan

Odchod Toma Bradyho do důchodu, ohlášený po konci letošní sezony, trval necelých šest týdnů. Poté co ve 43 letech ve velkém stylu odehrál sezonu 2021, je to pro Tampa Bay Buccaneers vítaná zpráva. Nové triky se ale evidentně učí i mimo hřiště.

NFT platforma Autograph, kterou Brady v loňském roce spoluzaložil, získala v kole financování série B, které bylo oznámeno v lednu, 170 milionů dolarů. Produkční společnost Religion of Sports, kterou založil spolu s členem Síně slávy profesionálního fotbalu Michaelem Strahanem a filmařem Gothamem Choprou, podepsala v březnu smlouvu na televizní práva se Skydance Sports.

Bradyho další produkční společnost, 199 Productions, stojí za chystaným roadtripovým filmem 80 for Brady a také má novou řadu oblečení, nazvanou BRADY. A až bude opravdu čas opustit fotbalové hřiště natrvalo, má Brady už připraven svůj další lukrativní projekt: roli komentátora ve Fox Sports. Podle informací New York Post mu tato dohoda má přinést 375 milionů dolarů za deset let – a to je více, než si vydělal na hřišti za 22 sezon v NFL.

Giannis Antetokounmpo

#10 | 80,9 milionu dolarů

Na hřišti 39,9 milionu dolarů, mimo hřiště 41 milionů dolarů.

věk: 27 | sport: basketbal | národnost: Řek

Giannis Antetokounmpo je jediným členem letošní první desítky, kterému je méně než třicet let. Dvojnásobný držitel titulu nejužitečnějšího hráče ligy z týmu Milwaukee Bucks podepsal v prosinci 2020 pětiletou smlouvu na 228 milionů dolarů, dosud největší kontrakt NBA podle celkové částky.

V listopadu byl označen jako jeden z investorů platformy pro prodej hodinek WatchBox ve výši 165 milionů dolarů, dále podepsal licenční smlouvu s NFT platformou NFTSTAR, a k tomu všemu ještě přidal WhatsApp a telefon Pixel 6 od Googlu do své skupiny sponzorů. V neposlední řadě bude také Antetokounmpo brzy moci sledovat svůj životní příběh v životopisném filmu Rise, který má v červnu vyjít na Disney+.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak


Metodologie

Údaje Forbesu o výdělcích na hřišti zahrnují veškeré peněžní odměny, platy a bonusy získané mezi 1. květnem 2021 a 1. květnem 2022. V případech, kdy hráči nadále dostávají výplaty za již ukončenou základní sezonu i po květnu – jako v případě NBA a evropského fotbalu –, připočítáváme plat na celou sezonu. Bonusy za play-off jsou zahrnuty v případě NFL do sezony 2021 a v případě NBA do sezony 2020 až 2021.

Údaje o výdělcích mimo hřiště jsou kombinací financí ze sponzorských dohod, odměn za různá vystoupení, příjmů ze sběratelských předmětů a z licencí za dvanáct měsíců předcházejících 1. květnu 2022. Připočítány jsou také výnosy ze všech podniků provozovaných daným sportovcem, které byly vyčísleny odborníky z oboru. Forbes nezahrnuje investiční výnosy, jakými jsou úrokové platby nebo dividendy, ale zohledňuje výplaty z majetkových podílů, které sportovci prodali.

Forbes neodečítá daně ani poplatky agentům. Seznam zahrnuje sportovce aktivní kdykoli během daného dvanáctiměsíčního období.