Zakladatelé pražského AI startupu Equilibre chtějí postavit nejlepší algotrading na světě a od investorů na to v novém kole vybrali deset milionů dolarů. Zároveň uzavřeli partnerství se zavedenou tradingovou společností Tower Research Capital, které umožní Equilibre testovat produkt na burze v New Yorku.
„V nejhorším vyděláme pár miliard,“ řekl před třemi lety v památném rozhovoru pro Forbes vědec Martin Schmid, toho času už i zakladatel AI startupu Equilibre Technologies, když popisoval plány tehdy ještě úplně mladého startupu na algoritmické tradování.
Miliardy vydělané tradingem Equilibre ještě nemá, zato valuaci v řádu jednotek miliard ano. Tak ohodnotila firmu zatím poslední investice, při které zakladatelé přizvali na palubu londýnský venture kapitálový fond Blossom Capital.
Ti na konci roku do firmy založené Schmidem a dvěma dalšími AI vědci, Matějem Moravčíkem a Rudolfem Kadlecem, investovali deset milionů dolarů (přes 230 milionů korun). V Equilibre finance využijí primárně na další budování produktu a týmu.
Foto Equilibre
„I když už máme zajímavé výsledky, tak je naše technologie pořád v plenkách a investice půjde hlavně na její další robustní rozvoj. Soutěžíme s těmi největšími světovými tradingovými firmami a je to drahé,“ popisuje Schmid.
Equilibre testoval prototyp technologie při obchodování s kryptoměnami, po třech letech vývoje ji ale startup aktuálně přesouvá na americkou burzu. Schmid a jeho kolegové totiž uzavřeli partnerství se zkušenou tradingovou společností Tower Research Capital, která umožní Equilibre testovat produkt na Wall Street.
Vhodného partnera, který by zajistil propojení mezi technologií a požadavky amerických regulátorů na obchodování na Wall Street, přitom v Equilibre hledali dlouho. „V Praze se vystřídalo několik největších tradingových firem, aby nás přesvědčily ke spolupráci. Nakonec jsme si vybrali Tower Research Capital z New Yorku,“ popisuje Schmid.
V týmu mají aktuálně dvě desítky AI inženýrů a chtějí růst. Nabírají ze zharaničí, ale hledají talenty i v Česku. „Potřebujeme teď špičkové odborníky i talentované juniory, který nám pomohou naši technologii škálovat. Víme, že v Česku takoví lidé jsou,“ říká k tomu Schmid.
„Bude to poprvé v historii, kdy někdo takovou umělou inteligenci živě nasadí na americkou burzu,“ dodává. Equilibre staví tradingový algoritmus nové generace s využitím teorie her a reinforcement learningu (zpětnovazebního učení).
Algoritmus je tak založený na stejných technikách, jako se používají v AI pro poker či šachy. A s tím mají co-foundeři startupu bohaté zkušenosti – Schmid s Moravčíkem jsou totiž autory DeepStacku, první umělé inteligence, kterou v no-limit pokeru nedokážou porazit lidé.
O nevídaném počinu tehdy nadšeně informoval i magazín Science a mluvilo se o něm snad v každém kasinu na světě. DeepStack byl posléze akvírován Googlem a Martin s Matějem se přidali do jeho elitního týmu DeepMind, kde se potkali se třetím spoluzakladatelem Rudolfem Kadlecem.
Před třemi lety se pak Equilibre podařilo získat od Credo Ventures, Mitonu a fondu Rockaway rekordní pre-seedovou investici – vybrat šest milionů dolarů v podstatě na nápad a jednostránkovu prezentaci jen se jmény lidí v týmu, což byl majstrštyk, který se v našich končinách do té doby nikdy nestal.