Jakmile potkáte génia, okamžitě to poznáte. Samozřejmě, že s nimi je i něco jinak. Nosí třeba ponožky a trička s motivy vydry a místo firemních vozů používají firemní koloběžky. Přesně takový je Martin Schmid.

Tohle jméno si dobře zapamatujte, protože existuje jistá pravděpodobnost, že otřese základy Wall Street. Před několika lety to společně s Matejem Moravčíkem ostatně udělali v pokeru, když vytvořili DeepStack – první umělou inteligenci, kterou v oblíbené karetní hře nedokážou porazit lidé.

O naprosto nevídaném počinu tehdy nadšeně informoval i magazín Science a mluvilo se o něm snad v každém kasinu na světě. Teď chce trio vědců (k Martinovi s Matejem se přidal ještě Rudolf Kadlec) vytvořit ten nejlepší algoritmus na obchodování na kapitálových trzích.

Kdyby vám kdokoli s vydrou na tričku do očí řekl, že většina algoritmů na Wall Street je zastaralá a že v nejhorším možném případě – to jest kdyby se mu to nepovedlo – bude mít algoritmus průměrný a vydělávající pár miliard, možná byste si ťukali na čelo. Když vám to ale řekne Schmid, získáte až děsivé přesvědčení, že se tak skutečně stane.

„To bych byl ale zklamaný, protože mně nejde o peníze. Já chci být zkrátka nejlepší na světě,“ dodává tichý kluk, který se svým zatím dvanáctičlenným týmem sídlí v pražském WeWorku.

Oxford, Stanford, IBM, Google, DeepMind… Tyto přívlastky se u Schmida a jeho kolegů točí doslova dokola. Zejména proto pak dokázal získat největší seed investici v historii Česka. Vybrat pár milionů dolarů na nápad a jednostránkovu prezentaci jen se jmény lidí v týmu je majstrštyk, který se v našich končinách dosud nikdy nestal.

Já chci být zkrátka nejlepší na světě.

A jedněmi z těch investorů, kteří si to nemohli nechat ujít, jsou pochopitelně čeští Credo Ventures. „Je to naše vůbec největší investice na tým. Na prezentaci bez jediné čárky kódu,“ říká Andrej Kiska z Credo Ventures.

„Přesvědčil nás tým světového kalibru. Takových jsme za deset let v Česku viděli… no, spočítal bych to na prstech jedné ruky,“ dodává. Za zmínku stojí, že Schmidova firma EquiLibre Technologies oficiálně vznikla 16. února 2022, ale když raisoval peníze, psal se prosinec 2021.

Tehdy se všichni tři zakládající parťáci vrátili na Vánoce domů z Kanady, kde pracovali pro Google, a nakonec už zůstali. „Pod stromeček jsem dostal oblečení, abych měl v čem chodit. Protože já s sebou měl jenom tři trička a jeden svetr,“ směje se Schmid.

info Foto Michael Tomeš
Foto Michael Tomeš

Jak to? Co se stalo s ostatním oblečením?

Zůstalo v Kanadě zabalené v kontejneru spolu se všemi mými věcmi. A trčí tam doteď. On ten návrat do Prahy byl takový hektický, navíc jak pandemie postihla logistiku, tak sehnat kontejner na cestu přes Atlantik teď hrozně dlouho trvá.

Proč ten spěch?

Ona to byla taková legrační situace. Na podzim jsem byl na skok v Praze a s kluky jsme si řekli, že když už tu budu, mohl bych se potkat s pár investory. Čekali jsme, že během podzimu nasbíráme nějaké kontakty, přes zimu a na jaře budeme raisovat peníze a letos v létě budeme mít vybranou počáteční investici a mohli bychom odjet z Kanady.

Co vám změnilo plány?

Andrej Kiska z Creda. Hned po první schůzce nám nabídl peníze a domluvil podporu dalších českých venture kapitálových fondů. Plácli jsme si a opravdu jsme během pár týdnů měli na stole papír i peníze. K tomu se přidalo pár andělských investorů z Kanady a Spojených států, a tak nebylo na co čekat. V Googlu jsme dali výpověď a na Vánoce už jsem byl v Praze.

Kolik peněz jste v tomhle prvním kole vybrali?

Přesnou částku nebudeme říkat. Ale od našich investorů víme, že to je největší seedová investice, kterou kdy český startup dostal. Je to slušná částka i v americkém kontextu, za kterou by se v seedu nemusel stydět ani startup v Silicon Valley. Na střední Evropu je ta částka výjimečná.

Proč jste raisovali peníze v Česku, a ne v Americe?

To se právě seběhlo v podstatě náhodou a ani jsme s tím úplně nepočítali. Měli jsme štěstí, že jsme narazili zrovna na Andreje, on okamžitě chápal naši vizi a hned to mezi námi kliklo. Mysleli jsme původně, že budeme muset raisovat od amerických investorů.

Což by nebyl problém, už teď se nám ozývají s penězi a musíme je odmítat, ať počkají na další kolo. Ale příjemně nás překvapilo, že jsme seed pokryli z větší části v Praze. A taky to urychlilo náš přesun sem. O půl roku. Prostě jsme se sbalili hned, jak to šlo, a přijeli sem začít pracovat na EquiLibre.

Proč sem? Chtěli jste se vrátit domů?

My tři zakladatelé jsme kamarádi, kteří spolu prošli napřed IBM, potom Googlem a vždycky jsme plánovali, že se časem vrátíme do Evropy. A taky jsme věděli, že jsme schopni v Praze postavit špičkový tým.

Jsou tu lidé, kteří vynikají ve výzkumu umělé inteligence, a nám se k tomu podařilo posbírat ty nejlepší, se kterými jsme posledních deset let pracovali, a přesvědčit je, aby do toho šli s námi. Někteří se kvůli tomu stěhují z Ameriky, jiní z Británie. Je to špičkový tým, setsakra silný, který podle mě v Praze nemá srovnání.