K ústředním tématům nedávné české návštěvy Vietnamu, vedené premiérem Petrem Fialou, patřilo jednání o dodávkách vojenské techniky.
Českou podnikatelskou delegaci tvořilo patnáct společností, z nichž čtyři patří do obranného sektoru: Czechoslovak Group, Colt CZ Group, Omnipol a STV Group. Dle informací agentury Reuters se jednalo jak o dodávkách dalších letounů, tak o radarech pro vojenská i civilní letiště, modernizaci obrněných vozidel a prodeji střelných zbraní.
V závěru jednání, kde se český premiér setkal se svým vietnamským protějškem Pham Minh Chinhem, Hanoj uvedla, že se oba představitelé krom jiného „dohodli na zintenzivnění spolupráce v bezpečnostně-obranné oblasti.“
„Východní Asie je pro Aero tradiční odběratel a dlouhodobě se zeměmi tohoto regionu spolupracujeme,“ říká pro Forbes k jednáním s vietnamskou vládou executive viceprezident českého Aera Vodochody Filip Gunnar Kulštrunk.
V asijské zemi jsou už tradičně v provozu české původní letouny Aera L-39 Albatros, o něž se vodochodská společnost pro své zákazníky kontinuálně stará a u nichž je nyní krom modernizace ve hře také varianta přechodu na nový cvičný letoun a současnou vlajkovou loď Aera L-39NG.
„Důležitým novým potenciálním partnerem jsou pro nás i Filipíny, kde právě řeší potřebu letounů pro výcvik pilotů a provádění průzkumných misí,“ dodává k obchodním možnostem Aera, v němž má menšinový podíl Omnipol miliardáře Richarda Hávy, v regionu Kulštrunk. „K tomu je perfektní právě náš letoun L-39NG,“ tvrdí Kulštrunk.
Vietnam má v tuto chvíli objednaných dvanáct „engéček“. Kontrakt, oznámený na začátku roku 2021, letos vyústí v dodání prvních letadel. K zásadnímu posunu došlo před několika dny: 21. dubna byl proveden první úspěšný zálet prvního sériově vyrobeného L-39NG, což potvrdilo jeho připravenost k sériovým zakázkám.
Zdroj agentury Reuters, který se účastnil jednání na vysoké úrovni a požádal o nejmenování, k aktuální české delegaci premiéra Fialy ve Vietnamu uvedl, že v současnou chvíli probíhají hovory o dodávce dalších těchto letounů.
Podle agentury se hovořilo také možném prodeji letounů L 410 NG z dílny české společnosti Aircraft Industries, kterou Omnipol vloni v návaznosti na sankce, uvalené na Rusko, koupil od ruských majitelů. Stejně tak měla být řeč o možném nákupu radarů pro vojenská i civilní letiště.
Zdroj agentury rovněž uvedl, že s dalším českým subjektem, skupinou Colt CZ Group, probíhala jednání o možné dodávce střelných zbraní. Colt, stejně jako ostatní zmíněné společnosti, přímo nekomentuje probíhající obchodní jednání. Ředitelka pro obchodní vztahy Colt CZ Group Eva Svobodová ale nabízí vhled do jednání na nejvyšší byznysové úrovni G2G, tedy goverment to goverment.
„Naše skupina vyváží své výrobky do více než devadesáti zemí světa, přičemž v některých regionech je politická podpora – včetně možnosti uskutečnit obchod na mezivládní úrovni – důležitá pro dosažení obchodního úspěchu,“ říká k podpoře českého expertu ze strany vlády a vládních resortů, ať už se jedná o zahraniční cesty čelních českých představitelů v doprovodu firem, účast na veletrzích či přijímání zahraničních návštěv na území České republiky.
Podle informací Reuters se aktuální jednání s Vietnamem odvíjí především od hanojské snahy divezifikovat svůj doposud převážně ruský arzenál. Někdejší satelitní stát Sovětského svazu je v tuto chvíli vybaven z osmdesáti procent ruskou vojenskou technikou a jeho firmy v obranném sektoru vynikají jak v modernizaci sovětské, tak výrobě s ní kompatibilní nové techniky.
Reuters připomíná, že Praha se podle údajů stockholmsého think tanku SIPRI v průběhu posledních dvou desetiletí stala hlavním dodavatelem zbraní do Vietnamu z Evropské unie.