skip to main content
Koronavirus

Českem se šíří absurdní hoax, DHL zvažuje právní kroky

2 minuty čtení

Společnost DHL Express se stala součástí konspirační hry, kterou v uplynulých hodinách rozehrály v tuzemském online světě zpochybňovači koronavirové pandemie. České zastoupení DHL proto vydalo prohlášení, ve kterém se proti lživým informacím důrazně ohrazuje.

Logistickou společnost podnítil k reakci článek na proruském dezinformačním serveru Aeronet. Portál ve čtvrtek upozornil na trasu nákladního Boeingu 757, který během letu z německého Lipska do Brna místo přistání nad jihomoravskou metropolí několikrát kroužil a následně se vrátil zpět do saského města.

Reklama

Událost dal server, postavený na nepodložených lžích a dezinformacích, do smyšlených souvislostí s rozšiřujícím se výskytem britské mutace koronaviru u nás. Příspěvek pak sdílel mimo jiné i poslanec Lubomír Volný, který naznačoval, že DHL na Brnem „rozprašuje“ nákazu.

Zatímco Volný už příspěvek ze svého facebookového profilu odstranil, hoax si žije dál svým životem a přiměl k vyjádření i Řízení letového provozu České republiky:

Reklama

Dotčená společnost DHL absurdní nařčení striktně odmítla. Její pravidelná linka byla kvůli přetrvávajícím mlhám a sníženému výhledu nasměrována zpět do Lipska, kde má firma mezinárodní hub, a místo ranních hodin přistálo letadlo na jižní Moravě večer.

„Společnost DHL Express se důrazně vymezuje proti všem konspiračním teoriím. Děláme maximum pro přepravu zásilek zákazníků při dodržování nejvyšší možné bezpečnosti a všech platných nařízení i po celou dobu pandemie,“ uvedla firma v tiskové zprávě.

V souvislosti se šířením poplašných informací pak společnost zvažuje právní kroky. Jejich případnou podobu a rozsah nicméně teprve řeší.

Reklama
Reklama