Český startup Filuta AI, který nabízí firmám řešení na bázi umělé inteligence, získal od tuzemských investorů počáteční investici 56 milionů korun. V takzvaném pre-seed investičním kole firmu podpořil fond Nation 1, skupina investorů CzechFounders, skupina SPM Invest, ale také program Microsoftu pro nadějné startupy nebo projekt EU Horizon pro výzkum a inovace. Společnost to uvedla v tiskové zprávě.

Startup fungující od září minulého roku kapitál využije k rozšíření počtu vývojářů a urychlení vývoje samotné technologie. V roce 2024 pak jeho zakladatelé plánují další investiční kolo.

Filuta vyvíjí technologii, která prostřednictvím umělé inteligence pomáhá podnikatelům nalézt nejefektivnější řešení jakéhokoli problému, ke kterému existují data. Zakládající tým pod vedením Filipa Dvořáka má zkušenosti z oddělení umělé inteligence ve firmách Google a Microsoft, s prací na akademické půdě i ve státních agenturách a výzkumných centrech v USA.

Společnost se zaměřuje jak na výzkum umělé inteligence a její použití v budoucnosti, tak na její možnosti aplikace v podnikovém světě. Díky technologii Filuta AI je možné dosáhnout až desetkrát nižších nákladů a desetkrát vyšší rychlosti než v případě ručního vývoje řešení na míru.

Specializuje se na malé a středně velké podniky. Ty poskytují firmě data, jež analyzuje, a na jejich základě vytvoří službu, která dlouhodobě a autonomně hledá nejefektivnější řešení libovolného problému. Dramatickým snížením nákladů na vývoj inteligentní automatizace tak Filuta zpřístupňuje pokročilé technologie malým a středním firmám.

„Investiční kapitál je nutnou podmínkou pro konkurenceschopnost. Vývoj našeho produktu vyžaduje deset let práce a dvěma zakladatelům by trvalo jeho dodání na trh pět let. Ve dvanácti lidech dokážeme produkt dodat výrazně dříve. Jsem také rád, že jsme si pro svoji centrálu vybrali Česko a české investory. Jsme totiž země s úžasným podhoubím, kde se setkává kreativita a individualita s precizností a kvalitou. Věřím, že nám naši investoři díky svým zkušenostem na místní scéně pomohou nejen finančně,“ uvedl Dvořák.

Nation 1 se podle vedoucího partnera Marka Moravce pro investici rozhodl kvůli unikátnosti projektu i jeho zaměření na malé a střední firmy. „Důvěru v projekt nám pak potvrzují také profesní zkušenosti obou zakladatelů, takže jsme se rozhodli podpořit je už v pre-seedovém kole,“ dodal Moravec.