Slibná vakcína proti covidu-19 od americké společnosti Pfizer ještě není schválená ani pro krizové použití a už se státy na mezinárodním poli přetahují o to, kdo ji dostane první. Naši zemi nevyjímaje.

Česko se totiž podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) připojilo k nezávazné dohodě o dodávkách vakcín, kterou sjednala Evropská komise, a má pro zdejší obyvatele zájem o dva miliony dávek.

Ty by stačily pro jeden milion lidí, jelikož každý pacient potřebuje dávky dvě. „Věříme, že tak, jak je to teď nastaveno, bychom měli mít v době, až bude vakcína k dispozici, kolem pěti milionů dávek,“ řekl Blatný.

Vláda už totiž dříve schválila odběr tří milionů dávek jiného druhu séra od firmy AstraZeneca, jehož vývoj budí obdobné naděje. První vakcíny by se podle ministra mohly do Česka dostat v první čtvrtině příštího roku.

Blatný zopakoval, že po obdržení vakcín by se měli jako první očkovat zdravotníci a senioři. Jak bude ale vakcín přibývat, bude cílem proočkovanost 50 až 60 procent populace.

Vydání Forbesu Forbes Life 2020

Firma Pfizer s německou BioNTech nedávno jako první zveřejnily data z klinické studie vakcíny. Na základě průběžné analýzy oznámily, že má víc než devadesátiprocentní účinnost, a je tak velká šance na její schválení v USA i první aplikování do konce roku. Společnost AstraZeneca výsledky klinických testů zatím nezveřejnila, stejně tak ani jiné firmy, které vakcíny vyvíjejí.

K evropské iniciativě ohledně dodávek vakcín se český stát formálně připojil v červnu. Dohody o dodávkách za všechny vyjednává Evropská komise, členské státy mají možnost se k nim připojit.

Jako první komise dosáhla v létě dohody o dodávkách s už zmíněnou britskou firmou AstraZeneca, ale podle dřívějších informací komise kromě firem AstraZeneca a Pfizer jedná ještě se společnostmi Sanofi, Johnson & Johnson, CureVac a Moderna.

Podle dřívějších odhadů ministerstva by mělo být v první vlně v Česku očkováno asi 3,5 milionu lidí. Zhruba 200 tisíc zdravotníků, dva miliony lidí starších 65 let a dalších 1,3 milionu lidí mladších, kteří jsou však v rizikovější skupině kvůli chronickým nemocem.

Náklady na vakcíny se podle dosavadních odhadů mohou pohybovat od 500 milionů až po pět miliard korun.