Nepravděpodobné se stalo skutečností a americký gigant Onsemi ohlásil, že dá s investicí v hodnotě až 44 miliard korun před Jižní Koreou i USA přednost Rožnovu pod Radhoštěm. Rekordní investice ale není jediným signálem, že se z malé země v srdci Evropy může stát čipová velmoc.

Můžeme jen domýšlet, jakou roli v rozhodnutí americké firmy sehrály politické pobídky. Onsemi nicméně není jediným významným globálním hráčem, který se rozhodl na Českou republiku vsadit. Pražskou kancelář u nás má také Korejci vlastněná americká společnost Analog Bits, která je strategickým světovým dodavatelem analogových částí čipů – a v Česku otevírá rovnou čipový vývoj.

Hlavní světoví zakázkoví výrobci čipů jako Samsung, TSMC, Intel či UMC a GlobalFoundries jsou dnes závislí právě na technologiích Analog Bits. Firma v oboru ovládá to, co konkurence zatím příliš nabídnout neumí: analogové součástky pro nejmodernější výrobní procesy mezi pěti a třemi nanometry. A v blízké budoucnosti se má dostat dokonce k těm dvounanometrovým.