Evropská kosmická agentura ve středu vybrala po více než deseti letech nový tým astronautů, který doplní ten stávající. K novému týmu ESA představila také záložní astronauty a právě mezi nimi je poprvé i zástupce České republiky. Během posledního výběru v roce 2008 Česko ještě nebylo členem agentury. Zprávu přinesla Česká televize.

Náhradní tým tvoří dvanáct lidí, kteří splňují všechny náročné podmínky pro profesionální let do vesmíru. V případě, že by se astronaut určený pro nadcházející misi z nějakého důvodu nemohl účastnit, je řada právě na náhradnících, z jejichž řad je posádka doplněna.

Pomyslným českým želízkem v ohni s reálnou šancí na účasti vesmírné mise je šestatřicetiletý pilot letectva Armády České republiky kapitán Aleš Svoboda. Kromě mnoha zkušeností a stovek nalétaných hodin nejen na stíhačkách JAS-39 Gripen má kapitán Svoboda i  doktorát z letecké a raketové techniky na Univerzitě obrany.

Dle slov Aleše Svobody v rozhovoru pro Českou televizi bylo přijímací řízení do náhradnického týmu ESA náročné. Prvního kola se zúčastnilo 22 589 uchazečů. Z Česka pouze 165 mužů a 37 žen. Testovala se prostorová orientace, fyzická a psychická zdatnost, ale i paměť. Poslední šesté kolo výběru probíhalo formou pohovorů s předními představiteli ESA.

Aleš Svoboda je po čtyřiačtyřiceti letech prvním Čechem, který byl do týmu astronautů vesmírnou agenturou vybrán. Plukovník Vladimír Remek odstartoval z kosmodromu Bajkonur 2. března 1978 v lodi Sojuz 28 a učinil tak z Československa po USA a SSSR teprve třetí stát, jehož občan se do kosmu podíval.