Sněmovna dnes schválila návrh poslanců SPD, aby prodejny potravin povinně prodávaly minimální podíl vybraných základních potravin vyrobených v Česku.

Od příštího roku má být na pultech prodejen s více než 400 metry čtverečními nejméně 55 procent českých potravin. Do roku 2028 má poměr tuzemských potravin narůst až na 73 procent. Návrh teď půjde do Senátu.

Kvóty se mají týkat jen potravin, které se dají v Česku vyprodukovat, v mnoha případech ale ČR nedokáže zajistit dostatečné množství. Jde například o květák, brokolici nebo vepřové maso.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy z Národní ekonomické rady vlády tak hrozí zhoršení dostupnosti některých potravin na českém trhu a rapidní růst cen. „Pokud se například v Česku v dané sezoně nesklidí dostatek květáku, nebude možné kompenzovat tento výpadek dovozem ze zahraničí, neboť by nebyla splněna podmínka určitého podílu českých potravin v dané prodejně,“ vysvětluje. „Vznikne také černý trh, například právě s květákem, kdy jako za socialismu budou některé z potravin dostupné takzvaně podpultově,“ varuje Kovanda.

Podle bývalého ministra zemědělství Petra Bendla z ODS jsou navržené pokuty, které mohou dosahovat až 50 milionů korun, likvidační. „Kdyby se to takto použilo, tak můžeme zavírat jeden malý obchod za druhým,“ říká.

Zastánci kvót argumentují například tím, že i koronavirová krize ukázala, že je žádoucí, aby ČR byla soběstačnější v produkci potravin, které místní zemědělci dokážou vyrobit za stejných nákladů jako ti zahraniční či nižších. Podle některých členských států EU ale půjde o  diskriminaci zahraničních výrobků, která je na unijním trhu nepřípustná.